Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Tue May 18, 2021 3:59 am

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Stiri, sezon 2020 - 2021
PostPosted: Fri Oct 30, 2020 10:24 am 

mikesh55 wrote:
Maine de la ora 11:

Recea - "Poli"

Meci greu, dar sper sa luam toate punctele.
Se poate vedea undeva partida?

O sa incercam sa facem live, dar probabil calitatea va lasa de dorit pentru ca nu avem camere profi disponibile.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 30, 2020 7:40 pm 

Clau1921 wrote:
mikesh55 wrote:
Maine de la ora 11:

Recea - "Poli"

Meci greu, dar sper sa luam toate punctele.
Se poate vedea undeva partida?

O sa incercam sa facem live, dar probabil calitatea va lasa de dorit pentru ca nu avem camere profi disponibile.

Important e sa vedem cumva pe "Poli"! :D

Profile  

PostPosted: Mon Jan 04, 2021 1:16 pm 

In sfarsit a semnat si Gaspar cu "Poli".
Bun venit, in calitate de antrenor secund, Cristian Galan!

Profile  

PostPosted: Sat Jan 23, 2021 2:13 pm 

Cioinac a semnat cu noi ?

Profile  

PostPosted: Sat Jan 23, 2021 11:28 pm 

deiutzu wrote:
Cioinac a semnat cu noi ?

Da. Pe 6 luni cu optiune pe inca un sezon.
Sper sa fie vital pentru promovare, dar e inca un mijlocas defensiv(avem o gramada deja), ce poate fi utilizat si ca fundas. M-as fi asteptat la un mijlocas ofensiv. Unul care face jocul la mijloc si care da pase decisive. Na, poate le stapaneste. Ramane de vazut. Ar fi ce ne trebuie. Nu prea dam goluri. Aici e buba. Daca luam gol, greu mai egalam si si mai greu e sa mai si castigam. Nu mai avem nici cea mai buna aparare, cu Mera si Scutaru si toti mijlocasii defensivi la un loc. Cine nu da gol/ goluri, nu poate avea pretentii la mai sus.
Atacul e cea mai buna aparare. Asta nu e nici un secret.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 10, 2021 5:32 pm 

Costuri organizare meci de cupa cu Astra: peste 33.000 de lei.

https://www.sspolitehnica.ro/1921challenge-vs-astra/

Din lectura articolului reiese ca cea mai mare parte a costurilor vor fi premiile in caz de victorie: 15.000 lei.

Doresc din suflet sa castigam si baetii sa incaseze premiul de victorie. Totusi, in articol nu se scrie nimic despre banii de televiziune si banii platiti de federatie in caz de calificare a unei echipe. Cat incaseaza clubul calificat mai departe? Banuiesc ca nu e mult, dar e mai bine decat nimic.
S-a incasat ceva si din calificarea in optimi?
In caz de victorie trimit 500 de euro. :)

Profile  

PostPosted: Sun Feb 21, 2021 7:23 pm 

Rezultatele acestei etape ne-au fost favorabile. Ne-am pastrat locul secund. Ar fi perfect daca si partida de marti dintre Petrolul si Metaloglobus s-ar termine egal.
E clar, meciul de la Slobozia trebuie sa-l castigam neaparat. Ne-am pastra locul secund.
Hai "Poli"!
PS: avem suspendati in meciul cu Slobozia?

Profile  

PostPosted: Sat Mar 13, 2021 11:32 am 

Declaratia lui Calin Cojocaru, antrenor la Pandurii, fost junior la "Poli" in "era Zambon", adversarul Politehnicii de azi:

”Venim după egalul de la Bacău, unde, în prima repriză, am jucat destul de bine. Am avut o repriză secundă mai proastă, n-am mai reușit să ne cream ocazii și am fost egalați. A fost și vânt puternic în partea a doua a meciului, dar dacă făceam 2-0 până-n pauză, nu mai ratam victoria. Așa am luat doar un punct, deși voiam victoria. Rezultatul e totuși echitabil. Sper să fim mai pragmatici cu Poli și să scoatem un rezultat pozitiv. Întâlnim o echipă care luptă pentru promovare, cu jucători experimentați și suporteri minunați. Vrem să jucăm fotbal, să luptăm pentru fiecare minge și să nu mai repetăm greșelile din precedentul meci de acasă, cu Petrolul, când am luat goluri foarte ușor. Chiar dacă joc împotriva echipei din orașul natal, la care am fost și junior în trecut, mă refer la fosta Poli, gândul meu e doar să salvez Pandurii de la retrogradare”, a declarat Cojocaru pentru Liga2.ro.

Hai "Poli"!
Batem la cel putin doua goluri diferenta. Meritat.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 13, 2021 2:30 pm 

mikesh55 wrote:
Declaratia lui Calin Cojocaru, antrenor la Pandurii, fost junior la "Poli" in "era Zambon", adversarul Politehnicii de azi:

”Venim după egalul de la Bacău, unde, în prima repriză, am jucat destul de bine. Am avut o repriză secundă mai proastă, n-am mai reușit să ne cream ocazii și am fost egalați. A fost și vânt puternic în partea a doua a meciului, dar dacă făceam 2-0 până-n pauză, nu mai ratam victoria. Așa am luat doar un punct, deși voiam victoria. Rezultatul e totuși echitabil. Sper să fim mai pragmatici cu Poli și să scoatem un rezultat pozitiv. Întâlnim o echipă care luptă pentru promovare, cu jucători experimentați și suporteri minunați. Vrem să jucăm fotbal, să luptăm pentru fiecare minge și să nu mai repetăm greșelile din precedentul meci de acasă, cu Petrolul, când am luat goluri foarte ușor. Chiar dacă joc împotriva echipei din orașul natal, la care am fost și junior în trecut, mă refer la fosta Poli, gândul meu e doar să salvez Pandurii de la retrogradare”, a declarat Cojocaru pentru Liga2.ro.

Hai "Poli"!
Batem la cel putin doua goluri diferenta. Meritat.

Meritat...

Profile  

PostPosted: Sun Mar 28, 2021 5:23 pm 

Re-postez și aici...

Liga 2, clasament:

1. U Craiova 1948 - 35 puncte
2. Dunărea Călărași - 34
3. CS Mioveni - 33
4. Rapid București - 33
5. Csikszereda Miercurea Ciuc - 32
6. ASU Poli Timișoara - 32
....
7. Farul Constanța - 32
8. ACS Viitorul Tg. Jiu - 32
9. Petrolul Ploiești - 31
10. Metaloglobus - 30
11. Universitatea Cluj - 29
12. Gloria Buzău - 26
13. Concordia Chiajna - 24
14. Comuna Recea - 23
15. Ripensia Timișoara - 22
16. Unirea Slobozia - 19
17. CSM Reșita - 19
18. CSM Slatina - 15
19. Pandurii Tg. Jiu - 13
20. Aerostar Bacău - 10.

Echipele Csikszereda, ASU Poli Timișoara, Farul Constanța și ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu au terminat la egalitate de puncte - 32.

Cum au fost departajate echipele aflate la egalitate de puncte:

"Articolul 27 – Clasamente" din ROAF - "punctul 3":

Dacă două sau mai multe echipe acumulează acelaşi număr de puncte după ce au jucat toate meciurile programate în campionat/sezonul regular, clasamentul se va stabili pe baza aplicării, în ordine, a următoarelor criterii:

a) Numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte".

Astfel, clasamentul meciurilor directe dintre cele patru echipe este următorul:

1. Csikszereda Miercurea Ciuc - 7 puncte
2. ASU Poli Timișoara - 6
3. Farul Constanța - 3
4. ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu - 1.

De știut:
În play-off, primele şase clasate vor juca meciuri fiecare cu fiecare, tur-retur. Primele două clasate promovează în Liga I. Ocupantele locurilor 3 şi 4 vor participa la un baraj cu echipele de pe locurile 14, respectiv 13, din acest sezon al Ligii I.
Echipele de pe locurile 7-20 din clasamentul sezonului regulat vor juca în play-out. Vor fi două serii (grupa A şi grupa B), de câte 7 echipe. Conform locului ocupat în clasamentul sezonului regulat, alocarea echipelor în grupe va fi următoarea: grupa A – locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19; grupa B – locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20.
Vor retrograda cinci echipe (Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a retras din competiţie). Echipele de pe locurile 6-7 (ultimele două clasate) din fiecare grupă vor retrograda direct. Echipele de pe locul 5 în cele două grupe vor juca baraj de menţinere în Liga 2 (în dublă manşă).
Din Liga a III-a vor promova în Liga a II-a cinci echipe, în urma unui baraj de promovare, cu două tururi, în care vor fi implicate echipele de pe locurile 1-2 din cele 10 serii. În sezonul următor, 2021/22, Liga a II-a va avea 20 de echipe, potrivit News.ro.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next