Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Sun May 16, 2021 8:31 pm

Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: muzici şi fraze la nord de 49
PostPosted: Sun Apr 12, 2020 9:58 am 

Emily Haines & The Soft Skeleton | Live at Massey Hall—December 5, 2017

Emily Haines & The Soft Skeleton | House of Strombo

Emily Haines & The Soft Skeleton | Choir of the Mind | Full Concert, CBC Music

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:48 pm, edited 3 times in total.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2020 8:24 am 

Tasseomancy [made in Canada 100%]

The Grass Harp, Live @ Sappyfest 2013

Diana—The Crypt Sessions

Mourning Chest

Apophenia, Live & Acoustic @ Arnold Circus Bandstand in Shoreditch London, UK

Get Back, Live & Acoustic @ Arnold Circus Bandstand in Shoreditch London, UK

Black Milk, Live & Acoustic @ Arnold Circus Bandstand in Shoreditch London, UK

29 Palms

Night

Missoula

Braid. Wind Is Coming

Dead Can Dance and Neil Young

Do Easy

Palm Wine Revisited [2015, full album]

Live @ Burdock, July 22, 2015, full set

Ghost Bees [an earlier incarnation of Tasseomancy]

Tasseomancy

Erl King

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:49 pm, edited 2 times in total.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 27, 2020 7:52 am 

Black Mountain

[made in Canada 100%. let’s beeping groove!]

House of Strombo, 2018

Live @ Best Kept Secret, 2015

IV | Full Concert CBC Music

In the Future [2008, full album, deluxe edition]

Wilderness Heart [2010, full album]

Destroyer [2019, full album]

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:50 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Mon May 04, 2020 7:10 am 

Daniel Lanois

Where the Hawkwind Kills

For the Beauty of Wynona

The Collection of Marie Claire

Live on KEXP, February 27, 2015

Falling at Your Feet [with Bono]

Fire

I Love You | Live at NMC [National Music Centre Canada]

Still Water

That’s the Way It Is [with Heavy Sun | Amazon Music]

Aquatic/Sonho Dourado/JJ Leaves LA [Live at WFUV, 2014]

The Maker

Lotta Love to Give

NPR Tiny Desk Concert

Goodbye to Language [with Rocco Deluca, full album]

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:51 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 22, 2020 6:08 am 

Shalabi Effect, cu albumul eponim (1998/2000). e fără exgerare o capodoperă dar cere multe zăcăminte de răbdare. ca mai toate capodoperele autentice. însă şi satisfacția e pe măsură.

postez linkul doar spre prima piesă pentru că celelalte sunt legate de ea.

Wyoming

Interview with Sam Shalabi

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:52 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Sun Jun 28, 2020 6:17 am 

Sorry about your cat. Poate, poate totusi...

Profile  

PostPosted: Wed Jul 22, 2020 10:53 pm 

AlexNesta wrote:
Sorry about your cat. Poate, poate totusi...

mulțumesc AlexNesta, much appreciated. nimic până acum, din păcate. :(

referitor (într-o oarecare măsură) la titlul topicului, câteva clipuri despre ciudățeniile graniței dintre Canada şi Statele Unite. cu toate că nu mi-e foarte clar care verb e mai potrivit în situațiile descrise mai jos: a despărți sau a împărți? :roll:

Welcome to the Town Split by the Canada/U.S. Border

The US-Canada Border Splits This Road Down the Middle

la o depăşire neregulamentară îți iei amendă atât pentru încălcarea liniei continue duble cât şi pentru trecere frauduloasă de frontieră (not quite, but still).

The Places Where Sneaking Over the US-Canada Border Is Legal

comments to videos 2 & 3, though . . .

for closed captioning click on CC.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 01, 2020 5:11 am 

BBC's Great Canadian Railway Journeys "Edmonton" S01 EPISODE 14/15

Bonus

BBC's Great Canadian Railway Journeys "Kamloops to Banff" [through the Rocky Mountains] S01 EPISODE 09/15

for closed captioning click on CC.

şi dacă mai aveți chef sau timp de nişte muzică, Broken Social Scene | House of Strombo.

Last edited by phil™ on Sat Dec 19, 2020 9:53 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2020 8:33 am 

The Barr Brothers

câteodată lucrurile o iau în sens invers sau se întorc cu capul în jos. atunci muzicienii americani se mută în Canada. aşa s-a întâmplat cu frații Win & William Butler care s-au stabilit la începutul anilor 2000 în Montreal pentru a înființa trupa Arcade Fire. Andrew & Brad Barr au procedat identic în 2005, formând, tot la Montreal, trupa The Barr Brothers. dacă pe Arcade Fire îi ştiu încă din 2005, The Barr Brothers mi-au intrat pe ecranul radarului doar cu aproximativ o lună în urmă. check them out, it’s totally worth it.

The Barr Brothers | Queens of the Breakers | Full Concert CBC Music

The Barr Brothers | House of Strombo

The Barr Brothers - Full Performance (Live on KEXP)

The Barr Brothers - Live at Mellow Johnny's SWSX 2012

The Barr Brothers - Full Performance (Stiegl Hidden Studio Sessions)

şi încă un videoclip cu care v-am rămas datori de data trecută.

BBC's Great Canadian Railway Journeys "Hinton to Jasper" S01 EPISODE 15/15

late bonus

BBC's Great Canadian Railway Journeys "Vancouver" S01 EPISODE 06/15

Profile  

PostPosted: Sun Apr 18, 2021 11:08 pm 

m0rtar0 wrote:
legat de forum, nu mai scrie lumea aici pt ca toata lumea s-a mutat pe facebook de ani buni, plus avem ceva problema cu forumul, nu mai merg inregistrarile de useri noi, poate vreo 2-3 care voiau sa scrie, de asta nu reusesc :)

oops, I don’t remember getting this memo. or maybe I just forgot about it. :lol:

în orice caz, cred că sunt în asentimentul general atunci când spun că e un deznodământ cât se poate de firesc. în vara anului 2003, când a fost lansată prima versiune a forumului poliştilor de pretutindeni, formele consacrate ale mediei sociale (Facebook, YouTube, Twitter, Tumblr, Instagram, etc.) nici măcar nu fuseseră inventate. iar după ce au apărut, le-a luat câțiva ani buni pentru a se coagula într-un concept coerent. de fapt, dacă stau şi mă gândesc mai bine, forumurile au fost la vremea respectivă o formă incipientă de social media. am căutat rapid pe net o definiție, şi iată confirmarea. din cele patru caracteristici unice ale mediei sociale (apud Wikipedia), forumurile bifează, chiar dacă nu exact sută la sută, cel puțin trei: (i) conținut generat de utilizatori; (ii) utilizatorii se identifică în mediul virtual cu ajutorul unor profile puse la dispoziție şi menținute de platforma socială; (iii) media socială facilitează crearea de rețele sociale, conectând utilizatorii cu alți utilizatori sau grupuri. there you go. iar dacă forumurile (de orice natură ar fi ele) nu sunt decât o formă să-i spunem primitivă de social media, ne dăm seama mai bine că evoluția sa trebuie privită în raport cu maturizarea mediei sociale în general. într-un timp în care avansul tehnologiei a căpătat un ritm aproape amețitor, apariția unor forme mai sofisticate de medie socială era inevitabilă. la fel de inevitabilă era şi dispariția sau irelevanța tot mai accentuată în timp a anumitor platforme (îşi mai aduce aminte cineva de hi5 sau MySpace?). simplific, desigur, un proces complicat şi nu întotdeauna liniar, dar cred că înțelegeți ce vreau să spun.

dar să ne întoarcem un moment la vara anului 2003. în ceea ce mă priveşte, a fost prima vară pe care am petrecut-o în întregime în Canada. dar eram la curent cu ceea ce se întâmpla la Timişoara din punct de vedere fotbalistic. în 2002 am urmărit cu o emoție veritabilă cum proiectul Poli AEK prinde aripi. cine nu-şi aminteşte debutul ăla fenomenal de campionat cu trei sau patru victorii consecutive, dintre care una pe Ghencea iar alta, în chiar prima etapă, împotriva unei echipe care candida, cel puțin discursiv, la cupele europene, Bacăul lui Sechelariu cu nimeni altul decât Prunea în poartă? am şi fost pe arenă la cel puțin un meci în etapa a treia (îmi scapă numele adversarului, să fi fost FC Argeş?) înainte de a mă reîntoarce în Canada. aici vreau să deschid o mică paranteză. cineva spunea pe un alt topic că euforia din jurul echipei Poli AEK a fost “un foc de paie” care a durat cam “jumătate de an.” excuse me? you gotta be kidding me, right? din câte îmi amintesc, fiind un membru chiar foarte activ al forumului în primii ani, entuziasmul, mai ales în sânul galeriei dar şi al suporterilor mai moderați, s-a menținut şi după ce particula infamă AEK a fost eliminată în 2004. de fapt, proiectul s-a bucurat de susținerea suporterilor (inclusiv al nucleului mai dur al galeriei) până spre sfârşitul epocii Iancu/Balkan Petroleum în 2011. în ceea ce mă priveşte, perioada dintre 2002 şi 2011 trebuie interpretată ca o istorie unitară atunci când o privim dintr-o perspectivă temporală mai cuprinzătoare. a fost negreşit o eră plină de schimbări, convulsii, momente pe muchie de cuțit (nu putem uita că în 2003, echipa s-a salvat de la retrogadare in extremis, după barajul cu Gloria Buzău), dar asta nu schimbă cu nimic esența lucrurilor. e prin urmare complet greşit să vii şi să spui în 2021 că susținerea echipei Poli AEK de către suporteri poate fi comparată cu un foc de paie.

înainte ca forumul Politehnicii să fie lansat în iulie sau august 2003, am fost pentru o scurtă perioadă membru al forumului utist (I know, I know, asta sună ca dracu'). eram polist convins, dar pentru că lipsea acea platformă care să unească virtual suporterii timişoreni, mi-am făcut un cont pe forumul echipei UTA. pentru ca să înțelegeți mai bine dinamica ciudată a acelor ani romantici (ca să împrumut formula Gabrielei Adameşteanu), pe acelaşi forum scria şi un anume “grobari,” despre care am aflat ulterior că era de fapt tot timişorean, ulterior membru de bază al comunității virtuale poliste (folosind nick-ul alt.core). nu mai țin minte cum am aflat că se înființase forumul Politehnicii, dar mi-am creat imediat un profil (am avut numărul de ordine 15 sau ceva pe acolo). nu-mi propun să fac o istorie a forumului (ar fi absurd), dar vreau să notez totuşi faptul că vreme de ani în şir (cu siguranță până în 2011, adică 8 ani!), a reprezentat centrul de greutate absolut şi incontestabil al polismului virtual. a fost, datorită circumstanțelor de natură istorică o etapă unică, irepetabilă în viața suporterilor timişoreni. noutatea reprezentată de comunicarea la distanță combinată cu dorința nestăvilită a suporterilor de se implica în discuții şi ulterior în acțiuni cât se poate de tangibile organizate prin intermediul forumului au făcut din comunitatea virtuală locul în care trebuia să fii dacă vroiai să te identifici ca polist.

nu vreau să intru în detalii cu privire la divizarea din sânul suporterilor de după 2012. aş vrea doar să adaug un lucru la care majoritatea dintre noi nu reflectă prea mult, tocmai pentru că pare foarte natural: ideea de forum în general, nu doar cel de față, a intrat într-un con de umbră tot mai întunecat odată cu ascensiunea altor platforme de medie socială, şi aici mă refer în principal la Facebook. ca şi atâtea alte forumuri, şi cel polist a început să piardă treptat din viteză, până când a devenit o copie de nerecunoscut a ceea ce a fost în trecut. existența lui continuă dintr-o inerție lăudabilă dar care nu poate suplini diluarea sensului său ontologic, dacă mă pot exprima astfel. e o desfigurare totală şi mă tem că iremediabilă de vreme ce ideea de forum în sine a devenit complet desuetă. sigur că media socială îşi va continua marşul său triumfal (notați vă rog sarcasmul), dar în forme care nu vor include forumurile, cel puțin nu aşa cum le înțelegem şi cum sunt concepute astăzi.

iar adevărul acestei constatări poate fi verificat foarte simplu, parcurgând lista utilizatorilor înregistrați. din cei 579 câți există la ora actuală, probabil că vreo 80% sunt bots. nu am avut răbdare să calculez un procentaj exact (e în orice caz semnificativ, parcurgeți de curiozitate lista şi vă veți convinge singuri), pentru că până la urmă n-ar schimba cu nimic afirmația de mai sus. în ceea ce priveşte traficul, probabil că lucrurile stau identic: cel mai probabil că numărul de vizualizări (mai ales la topicurile marginale, non-fotbalistice) este influențat masiv de bots. chiar nu sunt versat din punct de vedere tehnic, ca să mă pot pronunța cu autoritate (de exemplu nu știu daca vizita unui bot pe o anumită pagină contează ca vizualizare), dar cel puțin aşa mi se pare.

mai are rost, în condițiile astea, să scrii pe forum? probabil că da, însă exclusiv pe topicurile legate de Poli (ştiri şi meciuri), cu toate că şi acolo e discutabil. în rest, cel puțin pragmatic vorbind, nu are absolut niciun sens. chiar nu cred că topicurile non-fotbalistice mai au vreo audiență însemnată în afara acelor roboței care îşi văd nestingheriți de treabă în fundal. iar fără o audiență reală, postările, topicurile şi în ultimă instanță forumul la modul general îşi pierd rațiunea de a fi. cam asta e tot ce se (mai) poate spune în momentul de față. viața continuă evident şi dispariția forumului (pentru că în direcția asta se merge, fără nicio îndoială) nu trebuie privită ca o dramă. evident că nimeni nu cere închiderea abruptă a forumului; ea se va impune în timp de la sine. probabil că cea mai importantă inițiativă în momentul de față ar fi arhivarea electronică a forumului, pe un hard disk extern şi într-un Cloud, pentru că să nu dispară definitiv. vorbim totuşi de un fragment semnificativ, un document cu adevărat special (nu doar pentru că i-am fost contemporani) al istoriei poliste.

iar în încheiere vă prezint o artistă canadiană pe care am pus de ceva vreme ochii şi urechile.

Kathleen Edwards

NPR Music Tiny Desk Concert

Live from Quitters Coffee | Album Release Show

Live at Massey Hall | May 4, 2018

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next