Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Nov 29, 2021 2:37 pm

Post new topic Reply to topic  [ 81 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Europa si problemele cu care se confrunta
PostPosted: Fri Nov 05, 2021 4:07 am 

La meciul cu Rapid, nici macar "imunizatii" n-au avut acces pe stadion. De ce? Doar s-a promis ca esti aparat de corona daca esti dublu vaccinat. Promisiune fara acoperire. Acum rrebuie a treia vaccinare. Cate mai trebuie?
In Israel se pledeaza deja pentru a patra vaccinare.

"Poli" e parte din viata mea. Ea e speranta, credinta si iubire!
Cu "Poli" mereu si peste tot!

Profile  

PostPosted: Sat Nov 06, 2021 2:13 pm 

Nu cunosc cazul cu Waterford dar incerc un pic de logică în ce spui. Deci 630 de persoane din 50.000 au contractat virusul. Adică ceva mărunțiş mai mult de 1% din populație. Problema este la ...?

Profile  

PostPosted: Sat Nov 06, 2021 11:48 pm 

mircea wrote:
Nu cunosc cazul cu Waterford dar incerc un pic de logică în ce spui. Deci 630 de persoane din 50.000 au contractat virusul. Adică ceva mărunțiş mai mult de 1% din populație. Problema este la ...?

1. Iti multumesc ca in mesajul tau nu esti jignitor fata de mine, chiar daca sint de alta parere. Asa ar trebui sa fie intre oameni civilizati, interesati de adevar. Nu am pretentia ca am dreptate, dar respect pe cel de alta parere, chiar daca nu sint de acord. Pana la urma conteaza argumentele bazate pe fapte, nu jignirea.
2. Iti multumesc ca incerci sa intelegi cu "un pic de logica" asa zisul "caz Waterford".
3. "Problema este la...?". Clar, dupa tine, "problema" e la nevaccinati. Esti sigur sau te iei dupa mass-media aservita, fara sa te intrebi de cine e finantata si ale cui interese o reprezinta?
4. Regret ca stampilezi "cazul Waterford" ca fiind "maruntis", din moment ce acest "maruntis" afecteaza oameni sanatosi nevaccinati, vaccinati si deci nevinovati in Waterford. Chiar as fi curios cati vaccinati sint infectati. Sint sanatos si nu am chef sa fiu privat de drepturile mele cetatenesti, doar ca unii considera ca trebuie sa ma imunizez ca sa le fac lor pe plac, fara ca acest vaccin de tip nou sa ma apere de infectie. Inca traiesc dupa aproape doi ani de "pandemie" si nu am probleme de sanatate si nu sint o exceptie. Din pacate, nu se mai publica in statistici, cate tromboze cerebrale, cate inflamatii musculare cardiace si cati morti in urma imunizarii s-au cumulat de la inceputul imnunizarii. In orcice caz, ultima statistica "EMA" a aratat ca in primele 7 luni ale acestui an, au fost mai multe cazuri ca in cei 20 de ani dinainte.
5. Cei dublu vaccinati sint trecuti incet incet in randul celor nevaccinati. Motivul? Vaccinul nu ii mai apara de infectii si trebuie a treia vaccinare. Deja scutul aparator e cam zero dupa 6 luni.
Frumoasa perspectiva sa-ti bagi acul la fiecare 6 luni. Mafia farmaceutica isi freaca mainile de bucurie sa incaseze zeci de miliarde, ajutata de guvernele marioneta. Un fel de abonament, valabil cel mult 6 luni de zile cu consecinte nebanuite. Cine vrea asta, in regula. Fiecare are dreptul s-o faca sau nu. Cine nu vrea nu ar trebui stigmatizat, defaimat, izolat, persecutat sau injosit. Sintem toti oameni, egal ce parere avem si avem aceleasi drepturi.
6. Un articol cu "cazul Waterford" pentru cei cu ceva cunostinte
de limba germana. Interesant si rolul eficientei vitaminei D, bagata sub pres de cei de sus. Ar strica afacerea mafiei farmaceutice:

https://tkp.at/2021/10/27/steigende-fallzahlen-wegen-hoher-impfquote-in-irland-und-niedriger-in-rumaenien/

PS: scuze ca am reactionat asa de tarziu la mesajul tau, dar am fost la fratele meu de ziua lui.
Intotdeauna am incercat sa fiu de partea adevarului, dreptatii si libertatii de cand ma stiu. Mai ales ca am crescut si trait intr-o dictatura. Stiu ce inseamna propaganda. Slujeste doar celor de sus, niste vanduti si tradatori de neam si de tara. Este si unul din motive pentru care iubesc "Poli", un simbol impotriva sistemului inuman si asupritor.
Cu "Poli" mereu si pana la ultima suflare!

PS2: majoritatea colegilor mei nu s-au vaccinat din motive ale sanatatii, ci doar ca sa calatoreasca in concediu, sa aiba acces la "Baumarkt", sa poata continua ca pompieri voluntari, ca personal de prim ajutor. Altii s-au vaccinat pentru un carnat sau pentru a putea manca la Mc Donalds sau Burger King! Unii fani, mai nou, doar ca sa poata intra pe stadion, altii in cluburi sau restaurante. Ii compatimesc. Multi au lipsit de la lucru cel putin o zi dupa vaccinare. Nu le-a mers deloc bine. Sotia unui coleg are si acum tot timpul dureri de cap dupa vaccinare. Nu e normal. Am toate vaccinurile clasice, dar nu imi amintesc sa fi avut probleme cu aceste vaccinuri clasice, precum colegii cu acest tip nou de vaccin cu aprobare partiala, aplicat direct pe om. Producatorii nu-si asuma nici o raspundere in caz de vatamare sau deces.
M-ar interesa, cum te simti ca dublu vaccinat (presupun ca esti), sa nu ai voie pe stadion?
Sper ca mesajul meu sa nu te oboseasca prin lungimea lui, dar nu e problema mea. Cine are rabdare sa citeasca, respect. Cine nu, n-am ce face.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 08, 2021 12:42 pm 

Doua treimi a pacientilor corona din spitalele din Hagen sint dublu vaccinati. Din moment ce au fost spitalizati, rezulta ca nu e vorba de o imbolnavire usoara, cum se tot propaga daca esti vaccinat.
Legenda miraculosului vaccin primeste din ce in ce mai multe fisuri.

8.11.21
Hagen: Zwei Drittel der Corona-Patienten in Kliniken geimpft
Hagen, NRW. Die Quote lässt aufhorchen: Zwei Drittel der Corona-Patienten in den Hagener Krankenhäusern sind vollständig geimpft. Eine unerwartet hohe Quote, die belegt, dass sich auch geimpfte Personen mit Corona nicht nur infizieren, sondern auch schwer erkranken können. Weiterlesen auf wp.de

Profile  

PostPosted: Wed Nov 10, 2021 2:21 am 

Si acum din lumea fotbalului profesionist:
internationalul german Süle, dublu imunizat, a fost depistat cu corona inaintea partidei cu Lichtenstein. El si alti patru colegi au fost trimisi acasa din cantonament si bagati in carantina.
Ceilalti patru colegi au fost testati negativ. Unul din ei e nevaccinat: Joshua Kimmich. Pe ultimul se face o presiune imensa de vreo doua saptamani din partea main stream media, unor politicieni corupti, fosti internationali, ca sa se "imunizeze". El a argumentat foarte bine in interviuri de ce mai asteapta cu "imunizarea". E un baiat foarte inteligent si raspunzator cu viata si carierea lui.
Daca, doamne fereste, dupa imunizare, se alege cu o tromboza cerebrala sau cu o insuficienta cardiaca, adio cariera de fotbalist sau viata.
Respect, Kimmich!

Sper sa nu fie cazul vreodata la "Poli" sau oriunde. Avem doar o viata si e de nepretuit. Un vaccin ar trebui sa te apere, nu sa-ti dauneze. Nu-mi amintesc sa fi auzit ca cineva vaccinat de turbare sa se fi imbolnavit de turbare, nemuscat de un animal turbat. Sau vaccinat de variola sa se fi imbolnavit de variola, etc.

Profile  

PostPosted: Wed Nov 10, 2021 8:19 pm 

O noua problema, mult mai grava decat asa zisa pandemie, ameninta UE si mai ales Germania, El Dorado pentru toti migrantii din Asia si Africa.
E vorba de situatia la granita Poloniei cu Belarus. Situatia se inrauteste pe zi ce trece.
UE a impus sanctiuni dupa realegerea lui Lukasenko ca presedinte. UE ar trebui sa mature mai intai in propria curte, inainte sa se amestece in treburile interne ale altor state. UE nu e stat si e departe sa poata fi considerata ca ceva democratic.
Lukasenko, sprijinit de Putin, doar si Rusia a fost taxata cu sanctiuni, riposteaza folosind arma migratiunii pentru a destabiliza UE.
In acest conflict politic, Polonia e victima si e cam lasata in voia ei de UE ca sa apere granita cu Belarus. Respect Polonia! Are tot dreptul sa-si apere granita impotriva planului pervers a lui Lukasenko.
Polonia si Ungaria sint singurele tari din UE care mai apara crestinitatea, traditia, civilizatia si cultura europeana impotriva islamizarii. Chiar aceste doua tari sint defaimate de tradatorii Europei cu sediul la Bruxelles si Strassburg.
Personal imi pare rau de copiii de la granita, tinuti in frig si instrumentalizati de politicieni fara scrupule. Lukasenko ar trebui sa se ocupe de migranti, daca tot i-a adus la el in tara si le-a promis lapte si miere in UE. Un migrant investeste vreo 10.000 de euro ca sa ajunga in Belarus, iar taximetristii din Minsk relateaza ca migrantii sint plini de bani. Nu e de mirare ca au cam golit magazinele de imbracaminte si incaltaminte de iarna, etc.
E bine ca Polonia nu se lasa santajata si bine face!
Sintem in pragul unui nou razboi? Sa nu uitam ca Polonia e membra NATO, iar Rusia sprijina fratele Belarus. NATO zornaie de ani de zile cu armele la granita cu Rusia, care a stat linistita pana acum.

https://www.youtube.com/watch?v=a6XAHVlBT6k

https://www.youtube.com/watch?v=xaS_57NoLLg

Profile  

PostPosted: Thu Nov 11, 2021 1:16 pm 

mikesh55 wrote:

1. Iti multumesc ca in mesajul tau nu esti jignitor fata de mine, chiar daca sint de alta parere. Asa ar trebui sa fie intre oameni civilizati, interesati de adevar. Nu am pretentia ca am dreptate, dar respect pe cel de alta parere, chiar daca nu sint de acord. Pana la urma conteaza argumentele bazate pe fapte, nu jignirea.

Nu te-am jignit în nici un mesaj. Doar am scos în evidență unde spuneai chestii care nu prea aveau sens. Și am încercat, pe cât posibil, pe lângă argumente să fac și niște analogii pentru a-mi explica mai pe larg punctul de vedere.

mikesh55 wrote:
2. Iti multumesc ca incerci sa intelegi cu "un pic de logica" asa zisul "caz Waterford".
3. "Problema este la...?". Clar, dupa tine, "problema" e la nevaccinati. Esti sigur sau te iei dupa mass-media aservita, fara sa te intrebi de cine e finantata si ale cui interese o reprezinta?

Strict în cazul de față eu zic că nu este o problemă ieșită din comun. 1% din populație nu este o cifră care să descrie un dezastru de proporții, fiind vorba de gradul de infectare și nu despre cel al deceselor. Ca să afli ce și cum trebuie să intri în detalii, gen cine și câți au fost vaccinați cu ce tip de vaccin, pentru că nu toate oferă același grad de protecție împotriva infectării cu varianta Delta. Iar informațiile astea, în mod convenabil aș spune, sunt omise în articolul pe care l-ai pus mai jos.

mikesh55 wrote:
4. Regret ca stampilezi "cazul Waterford" ca fiind "maruntis", din moment ce acest "maruntis" afecteaza oameni sanatosi nevaccinati, vaccinati si deci nevinovati in Waterford. Chiar as fi curios cati vaccinati sint infectati. Sint sanatos si nu am chef sa fiu privat de drepturile mele cetatenesti, doar ca unii considera ca trebuie sa ma imunizez ca sa le fac lor pe plac, fara ca acest vaccin de tip nou sa ma apere de infectie. Inca traiesc dupa aproape doi ani de "pandemie" si nu am probleme de sanatate si nu sint o exceptie. Din pacate, nu se mai publica in statistici, cate tromboze cerebrale, cate inflamatii musculare cardiace si cati morti in urma imunizarii s-au cumulat de la inceputul imnunizarii. In orcice caz, ultima statistica "EMA" a aratat ca in primele 7 luni ale acestui an, au fost mai multe cazuri ca in cei 20 de ani dinainte.

Și aici avem problema. Eu scriu ceva, tu citești complet altceva. "Adică ceva mărunțiş mai mult de 1% din populație" înseamnă că 1 virgulă ceva puțin. Sau un pic mai mult de 1%. Adică o mică proporție din populație. Deci nu prea poate fi vorba de "cazul Waterford". Îți dau un exemplu: în Biled incidența a ajuns tot pe la 1,5% pe 14 zile. Și asta raportat la o populație mult mai mare în cifre decât în realitate ( cam o treime dintre consătenii mei fiind de fapt plecați în alte țări).
Cât despre drepturi și libertăți, nu te-am auzit să spui nimic vreodată și despre obligațiile care le ai față de societate. Pentru că una fără alta nu există. Iar una dintre obligații este păstrarea siguranței în societate. De aia, de exemplu, nu ai voie să conduci o mașină beat, chiar dacă ai permis de conducere. Îi pui în pericol pe ceilalți. Căci și unul care e beat poate spune: "De ce să le fac eu pe plac celorlați? Dar libertățile mele? În constituție scrie clar că am libertate de mișcare!"

mikesh55 wrote:
5. Cei dublu vaccinati sint trecuti incet incet in randul celor nevaccinati. Motivul? Vaccinul nu ii mai apara de infectii si trebuie a treia vaccinare. Deja scutul aparator e cam zero dupa 6 luni.

Zero logică motivul tău. Dacă cei dublu vaccinați sunt scoși din evidențe și trecuți la nevaccinați, atunci eu ca vaccinat am impresia că au murit mai mulți nevaccinați, deci eu nu trebuie să-mi fac griji și nici doza 3.
În plus, eu cred că cei care nevaccinați sunt trecuți la vaccinați complet. Motivul? Ca să-i sperie pe cei nevaccinați. ( vezi ce am făcut aici? )

mikesh55 wrote:
Frumoasa perspectiva sa-ti bagi acul la fiecare 6 luni. Mafia farmaceutica isi freaca mainile de bucurie sa incaseze zeci de miliarde, ajutata de guvernele marioneta. Un fel de abonament, valabil cel mult 6 luni de zile cu consecinte nebanuite. Cine vrea asta, in regula. Fiecare are dreptul s-o faca sau nu. Cine nu vrea nu ar trebui stigmatizat, defaimat, izolat, persecutat sau injosit. Sintem toti oameni, egal ce parere avem si avem aceleasi drepturi.

Explică-mi cu ce e diferită situația vaccinării la fiecare 6 luni față de celelalte tipuri de gripă? Și asta în condițiile în care acest virus gripal e mult mult mult mult mai contagios și agresiv, implict ucigător.
Legat de stigme și defăimări, revin la analogia cu băutul și volanul. Nu mă obligă nimeni să mă trezesc din beție, dar aia nu înseamnă că trebuie să mă lași să conduc doar ca să nu mă simt eu înjosit sau pus la colț. Siguranța celorlalți primează. Iar eu prin a sta mereu băut nu fac decât să mă autoizolez.

mikesh55 wrote:
PS: scuze ca am reactionat asa de tarziu la mesajul tau, dar am fost la fratele meu de ziua lui.
Intotdeauna am incercat sa fiu de partea adevarului, dreptatii si libertatii de cand ma stiu. Mai ales ca am crescut si trait intr-o dictatura. Stiu ce inseamna propaganda. Slujeste doar celor de sus, niste vanduti si tradatori de neam si de tara. Este si unul din motive pentru care iubesc "Poli", un simbol impotriva sistemului inuman si asupritor.
Cu "Poli" mereu si pana la ultima suflare!

Nu trebuie să-ți ceri scuze. Cu toții avem și alte lucruri de făcut în viață iar timpul parcă nu ne mai ajunge.

mikesh55 wrote:
PS2: majoritatea colegilor mei nu s-au vaccinat din motive ale sanatatii, ci doar ca sa calatoreasca in concediu, sa aiba acces la "Baumarkt", sa poata continua ca pompieri voluntari, ca personal de prim ajutor. Altii s-au vaccinat pentru un carnat sau pentru a putea manca la Mc Donalds sau Burger King! Unii fani, mai nou, doar ca sa poata intra pe stadion, altii in cluburi sau restaurante. Ii compatimesc. Multi au lipsit de la lucru cel putin o zi dupa vaccinare. Nu le-a mers deloc bine. Sotia unui coleg are si acum tot timpul dureri de cap dupa vaccinare. Nu e normal. Am toate vaccinurile clasice, dar nu imi amintesc sa fi avut probleme cu aceste vaccinuri clasice, precum colegii cu acest tip nou de vaccin cu aprobare partiala, aplicat direct pe om. Producatorii nu-si asuma nici o raspundere in caz de vatamare sau deces.
M-ar interesa, cum te simti ca dublu vaccinat (presupun ca esti), sa nu ai voie pe stadion?
Sper ca mesajul meu sa nu te oboseasca prin lungimea lui, dar nu e problema mea. Cine are rabdare sa citeasca, respect. Cine nu, n-am ce face.

Nu pot să vorbesc despre motivele altora, doar despre ale mele și ale soției. M-am vaccinat pentru că am trecut prin boală și nu mi-e doar și de a doua tură. Soției nici atât. Ea nu mai are miros de un an. Și cum fără miros îți pierzi și gustul... Cât despre reacții adverse, nimic neașteptat. O zi de febră după prima doză (AZ) la mine și una la ea după rapel (Pfizer).

Legat de prezența pe stadion aș minți să spun că nu mă deranjează, dar dată fiind situația covidului în țară nici nu pot să spun că nu o înțeleg.

Profile  

PostPosted: Sun Nov 14, 2021 4:45 am 

In armata franceza, probleme dupa vaccinarea cu Pfizer/ Biontech. Zeci de cazuri grave dupa imunizare. Chiar nu inteleg, de ce sa face mare caz din asta, doar sint "maruntisuri". E hilar. Tebuie sa fim solidari si sa ne lasam toti imunizati. Si asta cat mai des posibil, de 2 - 3 ori pe an, daca ajunge. Numai asa putem indeplini planul de 7 miliarde de vaccinati ca sa iesim din pandemie. Vaccinurile de acum sint formidabile, adevarate minuni, si feresc omenirea de exterminare. Ca te poti infecta si ajunge la spital sau sa infectezi alti vaccinati, sa mori subit si neasteptat sau sa ramai cu sechele, nu conteaza. Sint doar victime colaterale si e absolut normal. Impotriva variolei si a altor boli clasice, a trebuit sa te vaccinezi de vreo zece ori pe an... dupa 30 de ani SIDA inca nu exista vaccin minune. Probabil ca nu se merita. Asa ca, nu trebuie sa ne facem griji. Cei de sus sint foarte destepti si stiu ce e bine pentru noi si ne spun intotdeauna adevarul gol - golut. Nu tebuie sa ne batem capul. Totul e perfect si in regula.

13.11.21
Soldaten kämpfen mit Nebenwirkungen nach Pfizer-Impfung
Frankreich. Das französische Militär ist wegen zahlreicher Nebenwirkungen nach der Corona-Impfung besorgt. Bei Dutzenden Militärangehörigen traten nach der COVID-19-Impfung mit Biontech schwere gesundheitliche Probleme auf. Weiterlesen auf epochtimes.de

Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2021 12:06 am 

Un bordel din Viena ofera un bonus de 40 de euro pentru a te lasa vaccinat. Pana acum vreo 300 de barbati s-au lasat ademeniti sa-si bage acul in brat, doar ca sa plateasca mai putin pentru un pic de sex.
Deh, o buna metoda de-a convinge pe cei unde excesul de hormoni sexuali anuleaza creierul. :lol:
Actiunea nu are nimic de-a face cu solidaritatea impotriva corona sau cu propria sanatate. :lol:
Sint uimit de fantezia nemarginita de-a "convinge" oamenii sa se lase vaccinati.
In viata mea nu am trait o asemenea campanie agresiva si penetranta, de-a vinde un produs, ce convinge pe unii, dar nu pe toti, prin metode psihologice indoielnice.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 20, 2021 6:50 pm 

Cel putin 350.000 de oameni au demonstrat azi la Viena:

https://www.youtube.com/watch?v=syOcFMIeJl4

Protest in Olanda unde politia e pe biciclete si pe cai:

https://www.youtube.com/watch?v=sFZoRWqJlbI

Proteste si in Franta, Italia, Croatia, Germania si in alte tari.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 81 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next