Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Tue Oct 15, 2019 7:14 am

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: HCM Politehnica Timisoara
PostPosted: Thu Mar 28, 2019 2:32 pm 

Play-off-ul se joaca 1-8, 2-7, etc?

Profile  

PostPosted: Tue Apr 02, 2019 12:17 am 

De ce nu prea se merge si la meciurile echipei de handball cand este timp?? Ar merita la ce rezultate au sa fie incurajati si impinsi de la spate

Profile  

PostPosted: Wed Apr 03, 2019 4:10 pm 

Prezon wrote:
Play-off-ul se joaca 1-8, 2-7, etc?
Nu, nu...anul asta e complet schimbat play-off-ul. FRH a luat ca model sistemul de play-off din Danemarca...

Se vor face doua grupe.
In prima grupa vor juca echipele care s-au clasat pe locurile 1, 3, 5 si 7 in sezonul regulat.
In grupa a doua vor juca echipele care s-au clasat pe locurile 2, 4, 6 si 8 in sezonul regulat.

In prima grupa, cea in care va evolua Poli, pentru ca echipa a terminat campionatul pe locul 7, echipele vor avea urmatorul punctaj:
- echipa care a terminat pe primul loc sezonul regulat, pleaca in play-off cu 6 puncte
- echipa care a terminat pe 3 pleaca cu 4 puncte
- echipa care a terminat pe 5 pleaca cu 2 puncte,
- Poli va pleaca cu 0 puncte.
Se joaca in sistem tur-retur, iar echipa care termina grupa pe primul loc va juca finala cu echipa care va termina pe primul loc in grupa a doua.

Indiferent de ce se va intampla, POLI va juca in cupele Europene in toamna, deoarece a castigat in acest sezon Cupa Romaniei!

Last edited by sunzone on Wed Apr 03, 2019 5:16 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 03, 2019 5:31 pm 

Ultima etapa a sezonului regulat:

POLI TM - csm buCUResti = 27 - 17 ( 9 - 7 )

Urmeaza play-off-ul!

Grupa 1:

1. Constanta 6 puncte
2. csm buCUResti 4 puncte
3. Calarasi 2 puncte
4. POLI TM 0 puncte

Grupa 2:

1. dinamo 6 puncte
2. Turda 4 puncte
3. steaua 2 puncte
4. Focsani 0 puncte

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2019 10:17 am 

Hmmm, in cazul asta pare mai bine sa termini pe 4, nu pe 3, ca in felul asta ajungi in grupa 2, tot cu 4 pct, si ai ca adversar direct echipa de pe locul 2, nu pe cea mai puternica in sezonul regulat.

Oricum un sezon foarte bun facut de baieti. Denis zice bine!

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2019 2:36 pm 

Pai da...eu n-am prea inteles niciodata de ce nu merge lumea la handbal, mai ales ca e vorba despre POLI, pana la urma. Dar nu ai cum sa fortezi pe nimeni sa-i placa un sport sau altul. S-a mai mers organizat, dar destul de sporadic.
Pe de alta parte, am tot spus de-a lungul timpului ca lumea nu trebuie sa astepte ca Peluza Sud sa fie peste tot (handbal, rugby, baschet, futsal, volei, etc). Fiecare sport ar cam trebui sa-si formeze propria galerie, sa-si atraga iar mai apoi sa-si fidelizeze sustinatorii. Toata lumea astepta de la cei din peluza sa fie peste tot, discutiile astea sunt foarte vechi si revin periodic, de parca prezenta intr-o galerie e o meserie sau o obligatie a cuiva.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2019 3:01 pm 

+1

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2019 7:26 pm 

https://www.facebook.com/pg/scmpolitehnica

START DE PLAY-OFF PE TERENUL LIDERULUI!
SCM Politehnica Timișoara a trebuit să se miște rapid după încheierea sezonului regulat, de miercurea trecută, când a învins CSM București cu 27-17. Într-un interval de 24 de ore, băieții și-au făcut bagajele pentru una dintre cele mai lungi deplasări; este totodată și meciul contra liderului HC Dobrogea Sud Constanța, echipă care a avut cea mai bună linie de clasament la finele sezonului regulat și a intrat cu maximum de puncte în seria A din play-off.
Meciul ce deschide noua fază a campionatului e programat mâine (sâmbătă), de la ora 16, într-o transmisiune video pe Internet (pagina de Facebook SCM Politehnica Timișoara) preluată de la Dotto TV. Alb-violeții au făcut un antrenament în sala de joc, ca de obicei, în partidele din deplasare. Lotul pentru acest joc este același ca pentru partida precedentă, câștigată în fața celor de la CSM București.
Antrenorul principal Pero Milosevic a vorbit despre meciul de la malul mării: ”Constanța are pretenții de campioană și e una dintre cele mai puternice echipe din Liga Națională. Noi vrem să jucăm handbal, să dăm totul și să arătăm spirit de învingător. Îmi doresc să avem aceeași apărare solidă ca în prima repriză cu CSM-ul, când am primit doar 7 goluri. Ne aducem aminte și de meciul tur, când am fost egalii lor mult timp, însă pe finalul acelui meci a făcut diferența portarul lor cu câteva intervenții decisive!”
Arbitrii desemnați pentru întâlnirea de la Constanța sunt Octavian Fânață (Arad) și Ștefan Hendrea (Maramureș).

Profile  

PostPosted: Sat Apr 06, 2019 7:06 pm 

Constanta - POLI TM = 28 - 23 ( 12 - 11 )

Profile  

PostPosted: Mon Apr 15, 2019 6:30 pm 

sunzone wrote:
Pai da...eu n-am prea inteles niciodata de ce nu merge lumea la handbal, mai ales ca e vorba despre POLI, pana la urma. Dar nu ai cum sa fortezi pe nimeni sa-i placa un sport sau altul. S-a mai mers organizat, dar destul de sporadic.
Pe de alta parte, am tot spus de-a lungul timpului ca lumea nu trebuie sa astepte ca Peluza Sud sa fie peste tot (handbal, rugby, baschet, futsal, volei, etc). Fiecare sport ar cam trebui sa-si formeze propria galerie, sa-si atraga iar mai apoi sa-si fidelizeze sustinatorii. Toata lumea astepta de la cei din peluza sa fie peste tot, discutiile astea sunt foarte vechi si revin periodic, de parca prezenta intr-o galerie e o meserie sau o obligatie a cuiva.

Nu prea ai cu cine sa faci asa ceva,mare parte din Timisoara e cunoscatoare de fotbal. La handball vezi mai mult copii/adolescenti sau oameni mai in varsta. Eu unul am mers in ultima vreme la multe meciuri,mai ales ca ele jucandu-se in cursul saptamanii ieseam de la liceu si mergeam direct la Olimpia,am tot sperat sa se mai intample sa mai apara si Peluza macar la meciurile mai tari(echipele din Bucuresti) dar nimic.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next