Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Sat Dec 15, 2018 5:18 am

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Help-uri
PostPosted: Mon Jul 23, 2018 8:25 am 

N-aș merge așa departe încât să dau vina pe țară și pe legi pentru că în alte locuri se poate. Exemplu concret, la Tg Mureș. Pe la începutul anilor 90, CL a dat o hotărâre care zice clar: nuntă, chef, botez, concert, totul până la ora 23! La început, lumea și-o ridicat brațele aiuritor către cer: "cum să mergi ziua la nuntă?!" Dar, după nici 2 ani, toate isteriile au trecut și acum toți iți spun că decât să mai meargă la o nuntă de "noapte" mai bine trimit banii și se trag pe cur pe motiv de entorsă cronică sau otită la piciorul stâng. Cât despre discoteci în aer liber, "s-a rezolvat! Nu se poate!"
Cum ziceam, dacă se vrea o rezolvare, se poate.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 23, 2018 12:38 pm 

mircea wrote:
N-aș merge așa departe încât să dau vina pe țară și pe legi pentru că în alte locuri se poate. Exemplu concret, la Tg Mureș. Pe la începutul anilor 90, CL a dat o hotărâre care zice clar: nuntă, chef, botez, concert, totul până la ora 23! La început, lumea și-o ridicat brațele aiuritor către cer: "cum să mergi ziua la nuntă?!" Dar, după nici 2 ani, toate isteriile au trecut și acum toți iți spun că decât să mai meargă la o nuntă de "noapte" mai bine trimit banii și se trag pe cur pe motiv de entorsă cronică sau otită la piciorul stâng. Cât despre discoteci în aer liber, "s-a rezolvat! Nu se poate!"
Asa este, Mircea! Dau vina pe tara si pe legi pentru ca aceste "cluburi, discoteci, stranduri, bla-bla", incalca legile tarii sau ale CLT. Dovada cea mai simpla e faptul ca sunt amendate constant! Doar ca atunci cand exista o reclamatie, plangere, telefon, onor autoritatile amendeaza la gramada toate aceste cluburi aflate in zona respectiva, pentru ca nu au cum sa faca diferenta de decibeli, neavand aparate de masurat! Concret, in zona respectiva exista Heaven, No Name, Epic vara, Lido! Intotdeauna, de departe, decibelii imbecili sunt de la Heaven, iar daca un cetatean suna la 112 (sunt zeci si sute de reclamatii in fiecare noapte de week-end, de vreo 5-6 ani), toate cele 4 "cluburi" primesc cate 500 lei amenda, desi unul dintre acestea, de exemplu, chiar a investit bani seriosi pentru a diminua numarul decibelilor care ajung spre cartiere(atentie, in jurul acestor cluburi sunt 3 cartiere mari plus spitalul Judetean si Casa Austria)! Adica...legi poate exista, dar sunt foarte blande si prost aplicate/aplicabile! Culmea e ca, personal, nu prea sunt de acord nici cu proiectul de lege care probabil va intra in vigoare in curand! Prima abatere=amenda, a doua abatere=amenda mult mai consistenta, a treia abatere=inchiderea localului si puscarie pentru cel/cei vinovati (patron/administrator)! E mult prea mult, totusi! Dar chiar si asa, CUM sa aplice legea daca nu au aparate de masurat decibeli? :roll:
Bravo celor de la Tg Mures! Jos palaria!

Profile  

PostPosted: Tue Jul 24, 2018 11:49 am 

mircea wrote:

Weee ce tare tre sa fie pentru miri, poate chiar pot sa si mance si sa se si distreze :lol:

@sunzone, se aude pana in ciarda/mosnita si e extrem de enervant!

Profile  

PostPosted: Wed Aug 08, 2018 9:21 pm 

a quick update for all those interested. :mrgreen:

nu țin neapărat să insist, dar sunt nişte chestii interesante de menționat.

mai întâi, n-am avut nicio şansă cu programarea online. când am intrat pe website-ul epasapoarte.ro, la câteva zile după prima mea postare pe topicul ăsta, am fost surprins să văd că nu mai erau timpi disponibili până spre sfârşitul lui august. ouch! am căutat din pură curiozitate şi la Serviciul Paşapoarte Arad iar acolo erau o grămadă de timpi disponibili şi la început de august. pe undeva normal dacă ne gândim că există o diferență în ceea ce priveşte populația celor două județe. şi poate că numărul arădenilor "tech savvy" e mai mic decât cel al timişorenilor care se ştiu cu computerele. în fine, nici nu are prea mare importanță.

m-am gândit, asta e, o să mă inarmez cu răbadare şi o să stau la coadă. ştiam foarte bine lista documentelor de care am nevoie (consultasem website-ul cu pricina chiar înainte ca mircea să includă link-ul în postarea lui), aşa că unul din primele lucruri pe care le-am făcut când am ajuns la Timişoara a fost să-mi traduc paşaportul canadian. la biroul de traduceri mi s-a spus că documentul trebuie şi legalizat (deşi pe website nu scrie nimic precis în sensul ăsta). alți bani, altă distracție. luni mi-am ridicat traducerea şi ieri m-am înființat la biroul paşapoarte. am decis să joc tare de la bun început :mrgreen:, aşa că am ajuns la mall la prima oră (aproximativ 7:50). biroul se deschide la 8:30. apropo, un lucru pozitiv: confruntați cu avalanşa de cereri pentru schimbarea paşaportului, cei din conducerea serviciului au hotărât să prelungească programului biroului până la 6:30 PM zilnic. mi-am zis, băi dar ăştia chiar îs nebuni. oare ce i-o fi apucat?

la intrarea în mall, un cerber de la Dasko Security mi-a mai potolit avântul, spunându-mi că nu pot intra până nu bate de 8 ceasuri. okay, zic, mai zăbovesc 5 minute că n-o fi gaură-n cer. la ce mă aşteaptă probabil, asta e un mizilic. totuşi, când pe la vreo fără trei minute un amic de-al matahalei s-a prezentat cu o cunoştință de-a lui care îşi dorea să ajună exact acolo unde tânjeam şi eu, am început să mă simt ca în povestirea lui Rebreanu, "Proştii." să vezi, mă gândeam, cum regulile nu se aplică decât la prostime. dar, nu, miracol! pe lângă ăla am fost invitat şi eu înăuntru. pe bune că mi-a venit să mă pişc, să văd dacă nu cumva visez. dar nu, asta era chiar realitatea. iar ca bonus, am ajuns primul la biroul de informații. ziceam, băh, în ritmul ăsta la 9 am terminat cu toată treaba. nu că mi-ar fi părut rău. până să se deschidă gemulețul salvator, în spatele meu s-a şi format o coadă de vreo 10 - 15 persoane. "aveți programare?" mă întreabă madmoazela funcționară fix la 8:33. "nu," zic. "actele le am, dar n-am programare." "nicio problemă," zice ea, "vă fac eu programarea. numai că pentru astăzi nu mai avem niciun timp disponibil." ha!, deci trebuia să se întâmple ceva. "mâine," continuă ea, "ce oră preferați?" "ăăăă," zic, "păi să fie în jur de 10." "hmm," zice ea, "nu am decât la 9:47 pentru mâine." şi atunci, mă gândeam, de ce mă întrebi la ce oră prefer dacă 9:47 scrie pe mine oricum? şi gata, s-a aranjat. miercuri mă prezint cu docomentele la ghişeul 4, fix la 9:47.

deci până la urmă am fost pesimist. de terminat, n-am terminat la 9 ci la 8:35.

aşa că azi m-am prezentat la ghişeul 4 cu actele şi am fost invitat în cameră la 9:47 AM. şi acum am ajuns la discuția interesantă. după umila mea părere, ăsta e un exemplu clasic despre cum merg lucrurile în România. pentru început, să citim cu atenție punctul 4 al listei cu actele necesare pentru eliberarea paşaportului simplu electronic în cazul cetățenilor români cu domiciliul în străinătate.

"documente eliberate de autorităţile statului de domiciliu, în original, împreună cu traducerea în limba română, după caz, din care să rezulte una dintre următoarele situaţii:

1. a dobândit un drept de şedere pentru o perioadă de cel puţin un an sau, după caz, i s-a prelungit succesiv dreptul de şedere, în decurs de un an, pe teritoriul statului respectiv;
2. a dobândit un drept de şedere pe teritoriul statului respectiv, în scopul reunificării familiale cu o persoană care domiciliază pe teritoriul acelui stat;
3. a dobândit un drept de lungă şedere sau, după caz, un drept de şedere permanentă pe teritoriul statului respectiv;
4. a dobândit şi cetăţenia statului respectiv;
5. a dobândit un drept de muncă ori este înscris într-o instituţie privată sau publică cu scopul principal de a urma studii, inclusiv de formare profesională;
6. a dobândit un certificat de înregistrare sau document care atestă rezidenţa într-un stat membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau în Confederaţia Elveţiană."

tot timpul mi-am închipuit că dețin o abilitate relativ bună de înțelegere şi interpretare a textelor dar se pare că subtilitățile birocraților români sunt mult prea redutabile pentru capacitatea mea cognitivă. când am citit textul de mai sus, acel "după caz" mi-a zgâriat urechea din start. m-am gândit că dintr-o eroare scuzabilă de topică, autorul a plasat respectiva locuțiune adverbială complet aiurea. singura variantă care avea sens în contextul dat era următoarea: "documente eliberate de autorităţile statului de domiciliu, în original, împreună cu traducerea în limba română din care să rezulte, după caz, una dintre următoarele situaţii." citit astfel, fragmentul e foarte clar. dacă însă păstrăm "după caz" acolo unde e aşezat în original, atunci toată şandramaua textuală începe să scârțâie. cum adică "împreună cu traducerea în limba română, după caz"? stai, te scarpini în cap, cauți cu lumânarea după o explicație în nota care însoțeşte textul (n-am mai inclus-o aici din economie de spațiu), dar nu găseşti nimic nici dacă dai cu tunul.

fast forward to today . . .

intru în camera denumită pompos "ghişeul 4" şi doamna (sau dom'şoara) funcționară îmi cere actele. mândru nevoie mare, îi etalez pe birou toată suita de docomente. le ia pe fiecare la rând şi când ajunge la traducere spune, "aaa, păi n-am nevoie de asta." "păi," bâigui eu, "scrie pe website că . . ." "nuuu, că dacă aveți paşaportul canadian în original, nu avem nevoie de traducere. pentru paşapoarte, certificate sau carduri de cetățenie nu trebuie traducere, numai pentru documente emise de exemplu de primării sau ceva de genul ăla." aha, carevasăzică ia uite unde se aplică concret (cacofonie îndelung căutată) năstruşnica aia de locuțiune de care făceam vorbire mai sus. întrebarea cheie este de ce nu apare niciunde pe website detaliul ăsta crucial. "păi vedeți," a continuat doamna (sau dom'şoara) cu un ton de vag reproş, "daca nu ați venit aici să întrebați mai întâi?" aha, mi-am zis în sinea mea, deci până la urmă tot EU sunt de vină, nu-i aşa? finalmente ajunsesem pe un teritoriu familiar. whew, thank God! bombardat cu atâtea ciudățenii (pozitive) puțin mai devreme, riscam să mă alienez de-a binelea. nu-mi dădeam seama totuşi dacă e cazul să râd sau să plâng. aşa că mi-am înghițit fain-frumos cuvintele şi mi-am asumat vina (la modul indirect, fireşte).

DAR

câteva lucruri trebuie punctate (îmi cer scuze pentru aerul profesoral). dacă tu, ca autoritate publică, tot faci efortul (inclusiv financiar) de a pune la punct un website cu caracter informațional, atunci nu-ți bate joc domnule de propria ta muncă şi mai ales de nervii celor cărora se presupune că le vii în ajutor. în ziua de azi, diseminarea informației pe suport electronic nu mai este de mult un moft; a devenit o necesitate. ca atare, ea trebuie tratată cât se poate de serios. un website nu este doar un instrument auxiliar (cu accentul plasat pe "doar"), deci orientativ la modul general. dimpotrivă, el propune (sau s-ar cuveni să propună), o modalitate alternativă de informare. la ce bun să mai ții în spate un website, dacă cetățeanul trebuie să apeleze în continuare la metodele tradiționale pentru a fi sigur că s-a informat corect? şi aş mai întreba-o pe doamna (sau dom'şoara) funcționar următoarele: de ce complicăm lucrurile atunci când ar trebui de fapt să le simplificăm? cu alte cuvinte, de ce sunt nevoit să pun mâna pe telefon şi să sun la Serviciul Paşapoarte (în zadar pentru că oricum nu răspunde nimeni) sau (şi mai rău) de ce sunt obligat să mă deplasez în persoană la sediul fizic al Serviciului pentru a clarifica (după ce în prealabil am mai pierdut o grămadă de timp la coadă) o chestiune care se putea lămuri atât de uşor online?

de ce?

pentru că România.

cu cei 65 de lei cheltuiți complet aiurea pe traducere + legalizare, îmi puteam cumpăra lejer două carți mişto sau îmi puteam duce fetele la un film 3D la mall sau şi mai bine puteam savura 10 beri Ursus la o terasă în Unirii. cât despre timpul pierdut, pe ăla cine mi-l plăteşte?

PS: cu infinit regret o spun, Timişoara a ajuns un oraş pur şi simplu mizerabil. vreau să zic că e un oraş jegos de-a dreptul. ce se întâmplă, pentru numele lui Dumnezeu? unde te uiți, numai gunoaie. mi-e peste putință să înțeleg cum se pot complace oamenii într-o asemenea mizerie. şi ce fac serviciile de salubritate (RETIM-ul)?

Last edited by phil™ on Thu Aug 09, 2018 11:37 am, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 08, 2018 10:55 pm 

phil™ wrote:
ce fac serviciile de salubritate (RETIM-ul)?
Contractul lor cu primaria, s-a terminat!

Profile  

PostPosted: Thu Aug 09, 2018 11:32 am 

sunzone wrote:
phil™ wrote:

aha, înțeleg. şi ce înseamnă asta în termeni concreți? s-a organizat o licitație publică şi o altă companie va asigura de acum înainte curățenia oraşului? urmăresc întrucâtva ştirile locale (chiar şi de la distanță), dar multe chestii îmi scapă. în orice caz, ideal vorbind, dacă Primăria externalizează serviciile de salubritate publică, ar trebui ca prin contract să-şi rezerve dreptul de a impune penalități atunci când treaba nu merge cum trebuie. deşi poate că în discuție intră şi alți facori, extra-contractuali, ca să mă exprim elegant. oricum am întoarce-o, la ora actuală oraşul arată pur şi simplu jalnic.

îmi tot spun amici canadieni că ar fi foarte interesați să viziteze România, sau mă întreabă de oraşul în care m-am născut şi eu le arăt fotografii de pe net, alea foarte frumoase, artistice chiar, şi ei sunt impresionați. dar acum mi-ar fi jenă să le prezint oraşul real, la fața locului.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 09, 2018 6:49 pm 

phil™ wrote:
sunzone wrote:
phil™ wrote:

aha, înțeleg. şi ce înseamnă asta în termeni concreți? s-a organizat o licitație publică şi o altă companie va asigura de acum înainte curățenia oraşului? urmăresc întrucâtva ştirile locale (chiar şi de la distanță), dar multe chestii îmi scapă. în orice caz, ideal vorbind, dacă Primăria externalizează serviciile de salubritate publică, ar trebui ca prin contract să-şi rezerve dreptul de a impune penalități atunci când treaba nu merge cum trebuie. deşi poate că în discuție intră şi alți facori, extra-contractuali, ca să mă exprim elegant. oricum am întoarce-o, la ora actuală oraşul arată pur şi simplu jalnic.

îmi tot spun amici canadieni că ar fi foarte interesați să viziteze România, sau mă întreabă de oraşul în care m-am născut şi eu le arăt fotografii de pe net, alea foarte frumoase, artistice chiar, şi ei sunt impresionați. dar acum mi-ar fi jenă să le prezint oraşul real, la fața locului.

http://www.tion.ro/retim-nu-se-va-mai-o ... te/2079362

http://www.tion.ro/e-oficial-licitatia- ... ri/2080779

https://www.opiniatimisoarei.ro/de-fric ... 03/08/2018

http://www.tion.ro/contractul-pentru-cu ... ni/2088524

Profile  

PostPosted: Fri Aug 10, 2018 1:38 am 

mulțumesc, sunzone :!:

lecturi foarte instructive.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 10, 2018 8:11 am 

@phil nu știu cine a gândit denumirea de stat în limba română dar a nimerit-o cum nici el nu-și putea imagina. Pentru că e singura entitate consecventă în a-ți sta în drum dacă vrei să faci orice. Nu există nimic mai anapoda ca interacțiunea cu orice instituție a statului.

Ca notă separată, în urmă cu foarte mulți ani, am văzut o scenetă de la grupul Vouă în care se surprindea chintesența românului.
Un arab încerca să obțină cetățenia română și s-a dus să își depună dosarul. În mod evident, au găsit ăia din "comisie" ceva că-i lipsește din dosar și l-au chemat "mâine". Și în fiecare zi, tot venea ăla și ăștia îi mai găseau căte ceva lipsă. La un moment dat, vine arabu' cu un sac de acte, poze și alte hârțogării și începe să le înșire exasperat și extrem de iritat pe masa "comisiei". La care șeful comisiei, îi preia dosarul după care pune direct ștampila de "respins" pe ea și îi spune, pe un ton dojenitor:
"Domne, ca să fii român, trebuie să ai nervii tari!"

Profile  

PostPosted: Fri Aug 10, 2018 2:33 pm 

phil™ wrote:
mulțumesc, sunzone :!:

lecturi foarte instructive.

Pentru putin. Din pacate, fara placere, dar asta e realitatea. Si mai e...

https://debanat.ro/2018/08/de-ce-e-praf ... 32389.html

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next