Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Thu Dec 03, 2020 5:06 pm

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hochei
PostPosted: Sun Sep 20, 2020 6:56 am 

ei ar putea spune acum gata, ajunge! ar putea închide sandramaua, ar putea dezumfla bula fiindcă zeii s-au decis de mult. zarurile au fost aruncate, scenariul a fost scris. la ce bun să te împotrivesti? orice revoltă e inutilă, orice încercare de a răsturna mersul lucrurilor în zadar. semnele care până mai ieri fuseseră măiastru plantate ici si colo ies tot mai mult la iveală. urzeala se vede si de pe lună, domnilor, chiar si de mai departe. poftim, eu am îndrăzneala de a scrie negru pe alb, astăzi, sâmbătă 19 septembrie, 8:50 PM MDT, că Dallas Stars e câstigătoarea Cupei Stanley ediția 2019-2020. întocmai, căci ceea ce fac eu acum nu e decât să rostesc o evidență, să numesc o certitudine. ei ar putea spune acum gata, ajunge. lustruiți încă o dată cupa, dați-o la ăia în verde s-o ducă cu ei în țara familiei Ewing. si nici măcar nu sunt supărat sau enervat scriind toate astea (de ce-as fi la urma urmelor), doar constat. primul meci al seriei e foarte important, dar importanța sa e mai subtilă decât aceea a ultimului meci. orice finală are ritmul ei propriu care nu poate fi întotdeauna ghicit doar pe baza statisticilor din seriile anterioare. odată cu acest prim meci lucrurile se asază într-o albie, iau o anumită direcție. e foarte mult spus că primul meci determină întotdeauna deznodământul seriei, dar se poate afirma cu siguranță că el atârnă ca o umbră deasupra celorlalte meciuri din serie. si iată că statisticienii isi scot capul dintre tufisuri si ne spun cu mutrele lor neutre că, din 1939 încoace, echipele care au câstigat primul meci al finalei mari s-au impus de 61 de ori din 80 (procentaj 76.25%). iar ultima oară când s-a înregistrat excepția de la regulă a fost în 2019 (St. Louis Blues au întors soarta seriei împotriva echipei Boston Bruins). îmi vine foarte greu să cred, bazat pe procentajul ăsta amețitor, fiindcă te ia pe bune cu vertije, că excepția de la regulă se va înregistra în doi ani consecutivi. imposibil? nu neapărat. dar improbabil cu siguranță.

dar nu am scris cele de mai sus doar pe baza statisticilor. nicidecum. în două din cele trei serii disputate până acum, cei din Dallas au fost considerați echipa cu a doua sansă si totusi au reusit să răstoarne calcule hârtiei. de fapt, ca o culme a ironiei, au trecut prin cel mai delicat moment al playoff-ului în seria contra echipei Calgary Flames din primul tur, mai precis singura dată când fuseseră cotați cu sanse mai mari decât adversarii lor. atunci, în meciul cu numărul patru al seriei (la scorul de 2 - 1 la partide în favoarea canadienilor), s-a petrecut un miracol a cărui magnitudine avea să fie dezvăluită mult mai târziu. cu 12 secunde înainte de fluierul final, Calgary Flames conduceau cu 4 - 3. dacă ar fi rezistat încă 11 secunde (repet, 11 secunde), cu totul alta ar fi fost soarta seriei (e foarte dificil să întorci un 1 - 3 la partide). dar cu 11.9 secunde înainte de finish, Pavelski a înscris (realizând hattrick-ul), gol care a trimis partida în prelungiri, unde Dallas a reusit golul de aur. si uite asa, în loc de 3 - 1 la partide, s-a făcut 2 - 2. următoarele 2 meciuri din serie au fost câstigate de Dallas, care s-a impus cu 4 - 2 la partide. meciul 4, disputat pe 16 august, a fost asadar momentul de cotitură nu doar al seriei Dallas - Calgary, ci si al întregii conferințe de vest (după cum s-a văzut ulterior) si, îndrăznesc să spun, al întregului playoff ediția 2020. în celelalte două serii, împotriva echipelor Colorado Avalanche respectiv Las Vegas, Dallas Stars au reusit să se impună din postura echipei cu sansa a doua. mai ales Hudobin a evoluat la un nivel fără exagerare supraterestru. cam asta vreau să zic atunci când afirm că jocurile sunt deja făcute. nu poți lupta împotriva destinului, oricât te-ai speti. încerci si încerci, dar la un moment dat ți-e clar că te-ai transformat în Sisif, moment în care arunci prosopul. poate nu la modul fizic, vizibil pentru toată lumea, ci psihic.

în seara asta, împotriva echipei Tampa Bay Lightning se pare că istoria se repetă. primele două reprize au fost relativ echilibrate, (raportul suturilor 18 - 14 în favoarea celor din Dallas care a beneficiat si de ocaziile mai periculoase), si totusi scorul era 3 - 1 pentru Dallas (golul al treilea marcat în ultimele secunde ale reprizei secunde, după ce în faza imediat anterioară Tampa Bay au avut o bară; încă un semn). în repriza a treia, jucătorii din Tampa Bay au iesit pe gheață hotărâți să întoarcă rezultatul. e greu de imaginat o dominare mai masivă (si mai sterilă) decât aceea din ultimul act. raportul suturilor: 22 - 2 în favoarea echipei Tampa Bay Lightning!!! era ca si cum suprafața de joc se înclinase într-o parte, iar cei din Florida căpătaseră avantajul deloc de neglijat al gravitației. cu vreo trei minute înainte de final, antrenorul echipei din Tampa Bay l-a retras pe bancă pe portarul Vasilevski pentru a beneficia de serviciile unui atacant în plus. mi-am spus (chiar nu vreau să mă laud!), să vezi că Dallas mai marchează o dată acum că Tampa Bay e cu poarta goală. ceea ce s-a si întâmplat.

end of story. that's all (s)he wrote.

Stanley Cup Final

Game 1 [September 19]

Dallas Stars @ Tampa Bay Lightning 4 - 1 [DAL leads 1 - 0]

Profile  

PostPosted: Mon Sep 21, 2020 7:15 am 

am crescut cu fotbal pe pâine în România. despre hochei nu stiam mare lucru (poate doar vag ceva despre Gretzky), dar după ce m-am mutat peste Atlantic (mai ales în anii petrecuți în Edmonton), am început să urmăresc meciurile NHL, atât din sezonul regulat cât si din playoff. la începutul anilor 2000 Oilers ajunseseră o echipă mediocră cu o tradiție strălucitoare. după ce dominase liga în anii 80 (cinci cupe Stanley în 7 ani) ca o adevărată dinastie, după ce pusese Edmontonul pe hartă (pentru a câta oară?), clubul era forțat acum să se hrănească an după an cu mierea trecutului si lăcustele prezentului. suporterii au rămas lângă echipă, dar cum să te bați cu noii titani atâta timp cât fondurile îți ajungeau doar ca să supraviețuiesti în elita hochieului nord-american? au fost si situații pe muchie de cuțit, când echipa era să fie mutată în alt oras pentru că nu se găsea un cumpărător potent finaciar. în ultima clipă, clubul a fost preluat de un grup de investitori locali. oamenii ăstia au făcut un gest cu adevărat nobil, salvând practic clubul de la dispariție. sezonul 2006-06 a reprezentat excepția care confirmă regula. dar în tot anii ăstia m-am transformat pe nesimțite într-un telespectator/ascultător aproximativ fidel. am ajuns chiar la un meci oficial în perioada neagră care a urmat excepției mai-sus menționate (nu mai țin minte anul, dar s-a desfăsurat în arena "veche," Rexall Place), împotriva echipei Vancouver Canucks. jocul si mai ales rezultatul au fost nimicitoare: 0 - 4 (frații Sedin au făcut spectacol cu o echipă care abia-si trăgea sufletul prin ligă). în fine, vreau să spun doar că hocheiul e un joc în ultimă instanță foarte misto, cu faze spectaculoase, răsturnări de situație, ratări monumentale si multe alte ingrediente de calitate, un joc care "te prinde" cu timpul, mai ales dacă nu-l privesti cu superioritatea suporterului de fotbal. am găsit câteva clipuri care exemplifică cele spuse mai sus. this is pure entertainment (în sensul bun al termenului). enjoy!

NHL Unexpected Moments, Pt. 1

NHL Unexpected Moments, Pt. 2

NHL Teams' Most Famous Goal

Lightning, Islanders Mic'd Up for an Intense Game 6, 2020 Playoffs

Profile  

PostPosted: Tue Sep 22, 2020 7:42 am 

ca să revin puțin la discuția de ieri, singurul neajuns la care mă pot gândi când vine vorba de hochei, si vorbim de un handicap major, este acela că e un sport exclusivist, din toate punctele de vedere. dacă vrei să îți dai copiii să joace hochei în cadrul unui club, costurile sunt prohibitive (echipament, fondurile pentru participarea la competiții si multe altele). la nivel profesionist (juniori + seniori), nu mai vorbesc. să ne gândim apoi la ce înseamnă să menții în stare de perfectă funcționare din punct de vedere tehnic o arenă de hochei (cei care ați urmărit cele două episoade ale documentarului Inside the Bubble v-ați putut face o idee cu privire la efortul considerabil depus în afara patinoarului pentru ca meciurile din playoff să meargă snur). sigur, anul ăsta e o excepție, dar chiar si atunci când fiecare echipă îsi organizează meciurile de acasă în propria sală, o grămadă din aspectele despre care s-a făcut vorbire în descrierea celor două bule sunt prezente, numai că la o scală mai redusă. nu-i de mirare că prețul abonamentelor de sezon si ale biletelor sunt fără exagerare exorbitante. foarte mulți suporteri (si mă refer la cei cu adevărat pasionați, care urmăresc fenomenul si mănâncă hochei pe pâine) nu-si permit să-si urmărească live echipa favorită. vorbesc în special despre echipele din Canada, nu despre cele americane răsărite ca ciupercile după ploaie unde se joacă cu tribunele pe jumătate goale (sau mai rău). Edmonton Oilers joacă de obicei cu casa închisă. la naiba, meciurile de acasă (41 în sezonul regulat) au fost sold out si în anii cei mai negri (când echipa termina an după an pe ultimele locuri din clasament). si vorbim de aproape un deceniu, nu de câțiva ani acolo. la abonamente (season ticket holders) sunt liste de asteptare cu toate că un abonament costă de îți iese pe nas (sigur, depinde si unde ai locul în arenă, că evident nu toate locurile sunt create egale). dar ca să nu mai vorbim cuvinte, uitați aici prețurile pentru sezonul următor (click on 2020-21 season seat pricing). atenție, prețurile afisate, sunt pentru un singur loc. dacă vrei să îți iei familia la hochei, you do the math. sigur că se pot găsi bilete si mai ieftine, dar vorbim de câte un meci ici si colo. iar când vine playoff-ul nebunia prețurilor atinge cote paroxiste. însă chiar si la biletele astea "ieftine" (să zicem în jur de 50 - 150 de dolari pe loc, trebuie luate în calcul si alte cheltuieli (parcare + bere + ceva de mâncare). scump, dom'le, foarte scump. e multe guri care tre să mănânce de pe urma hocheiului. tocmai de aceea departamentul de marketing al clubului lucrează la turație maximă tot anul (nu doar în timpul sezonului, adică din octombrie până în aprilie, sau mai-iunie dacă echipa ajunge în tururile superioare ale playoff-ului).

si acum să ne întoarcem la oile noastre.

Stanley Cup Final

Game 2 [September 21]

Dallas Stars @ Tampa Bay Lightning 2 - 3 [series tied 1 - 1]

Tampa Bay au avut o primă repriză fenomenală (cum era si de asteptat având în vedere deznodământul primului meci) în care au înscris toate cele trei goluri. Dallas au iesit din corzi ulterior, au si marcat de două ori, dar nu a fost suficient. meci încrâncenat, foarte fizic, foarte disputat, tipic pentru o finală mare. dacă ne amintim, însă, finala conferinței de vest a avut o desfăsurare identică în primele două meciuri. echilibrul s-a rupt de la meciul 3 încolo. probabil că seria asta va fi mai echilibrată totusi. în orice caz, jucătorii echipei Tampa Bay nu se pot odihni pe laurii victoriei de azi, dacă fac greseala asta, îi curentează Dallas de nu se văd.

Profile  

PostPosted: Thu Sep 24, 2020 6:24 am 

si atunci, la sfârsit, mi-a venit să deschid usa si să urlu cât pot de tare, să se audă până la Rogers Place (fo 15 kilometri în linie dreaptă), "băăăăăăăh, băăăăăăăh, ce naiba se întâmplă, au obosit zeii???" deci întreb pe bune: au obosit zeii??? oare zeii chiar obosesc? si dacă da, obosesc ca noi oamenii? sau poate că, neavând obiectul oboselii, obosesc doar cu mintea. fie cum o fi, ce meci de pomină! Tampa Bay au deschis scorul apoi au făcut 2 - 0 (gol superb marcat de căpitanul Stamkos, care a revenit pe gheață după 211 zile!!!). a doua jumătate a reprizei a aparținut în totalitate echipei Dallas Stars care nu a reusit însă decât un gol. apoi în repriza a doua ceva, undeva a făcut clic si stelele au început să se alinieze pentru Tampa Bay (pun intended). jucătorii din Dallas au cedat în mod straniu inițiativa, desi o formulare mai precisă ar fi să spun că s-au lăsat călcați în picioare atât cât s-au priceput ei. and guess what, trucul le-a iesit pur si simplu de minune. profitând de faptul că zeii adormiseră la timonă, Tampa Bay au început să tragă sut după sut la poartă (raportul suturilor în repriza secundă 21 - 4) si mai ales să fructifice ocaziile. au marcat trei goluri mari si late. le-au dat adversarilor curent total. a fost momentul în care antrenorul din Dallas a decis să-l înlocuiască pe Hudobin cu rezerva rezervei. s-ar putea spune că doborârea lui Hudobin de pe tronul său preaînalt a fost un moment cu o încărcătură simbolică deosebită. prin evoluția lor din repriza a doua, Tampa Bay l-au readus cu alte cuvinte la o dimensiune mai pământeană. dar miscarea trebuia făcută, pentru că situații de genul ăsta îl pot doborî mental pe orice portar. de fapt, ca s-o spunem p-aia dreaptă, nici coechipierii săi nu au mai fost ce fuseseră în primele două întâlniri ale seriei. repriza a treia practic n-a mai contat, desi cei din Dallas s-au năpustit în atac si au înscris o dată. it was too little, too late.

acest meci 3 poate constitui punctul de cotitură al întregii finale. mingea, pardon pucul, e acum în jumătatea de teren a echipei Dallas Stars. soarta seriei depinde de cum gestionează texanii următorul meci (se va juca back to back vineri si sâmbătă). meciul cu numărul 4 e unul pe care cei din Dallas NU AU VOIE să-l piardă. în cazul unui esec vineri, finala se va încheia sâmbătă. Tampa Bay Lightning adulmecă deja mirosul sângelui în aer si vor fi necruțători. dar sunt si alți factori care vor atârna greu în balanță: (i) se vor trezi zeii din somn pentru a readuce lucrurile pe făgasul "normal"? (ii) va fi în stare Stamkos să joace din nou? (azi nu a evoluat decât o repriză, probabil pentru a se proteja dpdv fizic)? (iii) va reusi oare Hudobin să se scuture de oboseala fizică si mentală (a jucat totusi enorm în ultimele două luni) pentru a se reînălța la starea de grație care ar putea, aproape de una singură, să hotărască deznodământul finalei? enigme, enigme, enigme. aproape la fel de mari ca suspansul din epopeile antice. de parcă am urmări o ecranizare după Homer sau Virgiliu. lucrurile pot s-o ia, din acest moment, din acest punct, literalmente în orice direcție. altfel spus, hockey at its best.

Stanley Cup Final

Game 3 [September 23]

Tampa Bay Lightning @ Dallas Stars 5 - 2 [TBL leads 2 - 1]

Profile  

PostPosted: Fri Sep 25, 2020 7:32 am 

no Stanley Cup game tonight, so it's time for more fun and some dark moments.

NHL Unaware Moments

sometimes, hockey is not a game for the faint of heart (pentru cei slabi de înger). trebuie să recunosc că secvențele care încep la minutul 1:20 si se termină la 2:15 în clipul de mai jos mă ung pe suflet. this is Battle of Alberta in a nutshell. una din cele mai mari rivalități din NHL (ceva de genul Poli - UTA în România). în orice caz, nu te poți astepta să-l calci pe numitul Kassian (Oilers) pe bătături si să continui jocul ca si cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Tkachuk (Calgary Flames) se ocupă de chestii de genul ăsta dar câteodată îsi găseste nasul. e unul dintre cei mai antipatizați jucători din NHL. el si Brad Marchand (Boston Bruins) sunt cam din acelasi aluat.

3:30: Matt Carkner, sau definiția enforcer-ului. fiecare echipă are cel puțin un "boxer" îmbrăcat în echipament de hochei. misiunea lor? aceea de a proteja superstarul echipei de atacurile adversarilor. în anii 80, pe când evolua la Edmonton Oilers, Gretzki îl avea pe Dave Semenko. adversarii stiau foarte bine că dacă-si permit să-l lovească pe Gretzki aveau de-a face imediat după aceea cu Semenko. în clipul de mai jos, Brian Boyle (New York Rangers) l-a sicanat pe Erik Karlsson starul echipei Ottawa Senators în primul meci din playoff. în meciul 2 si-a făcut apariția pe gheață Carkner cu scopul vădit de a-l pune la punct pe Boyle. ce a urmat, se poate vedea în video.

NHL Bully Moments

câteodată îți iei o penalizare care se întoarce big time împotriva propriei echipe. cum zice vorba aia din bătrâni? a, da, "karma's a biatch."

NHL Costly Penalties

si puțină sare pe rană pentru Edmonton Oilers la gala premiilor NHL, ediția 2020. Leon Draisaitl, atacant central/extremă stângă, a câstigat nu mai puțin de 3 premii: Art Ross Trophy (cele mai multe puncte din ligă în sezonul 2019-2020; 110, adică 43 de goluri si 67 pase de gol), Hart Memorial Trophy (jucătorul cel mai folositor echipei în sezonul 2019-2020), respectiv Ted Lindsay Award (most outstanding player in the regular season, acordat de Asociația Jucătorilor din NHL). practic, Draisaitl a câstigat trei dintre cele mai prestigioase premii ale sezonului si poate fi considerat pe drept cuvânt cel mai bun jucător al sezonului 2019-2020. dacă managerul general Ken Holland ar reusi să plombeze posturile deficitare din echipă (în apărare, în poartă) Edmonton Oilers ar avea sanse să redevină ce au fost odată. mare păcat să ai doi jucători de talia lui McDavid si Draisaitl si să nu ajungi măcar până în finala conferinței. oh well, maybe next year.

apropo de Carkner. în decembrie 2010 a intrat într-o altercație cu Derek Boogaard, unul din cei mai temuți enforcers la vremea respectivă. potrivit Wikipedia, "Carkner then gave Derek Boogaard the injury that lead to his death and retirement from hockey after not stopping a fight but slamming him to the ice when he stopped punching back. Boogaard died shortly afterward." bătaia poate fi urmărită aici. Boogaard a murit în mai 2011 ca urmare a unei supradoze de alcool si oxycodone. dar analiza postmortem a creierului său a scos la iveală faptul că Boogaard suferea de o boală degenerativă cauzată de multiplele lovituri la cap primite de-a lungul carierei. pumnul drept al lui Carkner a fost doar ceea ce în engleză se numeste "the straw that broke the camel's back." this is the dark side of hockey.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 26, 2020 8:05 pm 

sita cerne, cerne iar enigmele îsi găsesc treptat, treptat răspunsul. de fapt, tehnic vorbind, nici nu e corect să vorbim de enigme cât de o relație inadecvată cu timpul. fiindcă dacă stau si mă gândesc bine (îmi cer scuze de atâta "gândire" pe un topic de hochei), nu există enigme, ci doar dezacorduri temporale, stări de pripeală absolut naturale. enigmele nu sunt altceva decât nerăbdarea de a afla un răspuns mult prea curând, în vreme ce timpul poate fi descris în ultimă instanță ca o succesiune de soluții, de dezlegări ale unor "mistere" anterioare. îți vine să te iei cu mâinile de cap pentru că nu găsesti la urma urmelor nimic nou sub soare (până si expresia asta a fost gândită de alții cu mult înaintea ta). timpul le rezolvă pe toate, parcă asa zice vorba aia înțeleaptă de demult. dar poate că procesul de "redescoperire pe propria piele" (dacă pot să-i spun astfel) e singurul lucru care contează cu adevărat până la urmă. nu există "invenții" în ceea ce ține de sfera umanului, doar "redescoperiri" si "reamintiri." anyway, [/rant] si să ne întoarcem la oile noastre de pe gheață.

cum ziceam mai sus, enigmele încep să se clarifice. prinsi cu mâța în sac, zeii si-au desprins cu greu degetele de pe butoanele din masa de montaj. Stamkos nu a revenit, dar poate că nici nu trebuie s-o facă pentru că restul echipei a demostrat că dispune de resursele necesare câstigării seriei si implicit a Cupei Stanley. în fine, Hudobin îsi caută încă starea de grație prin zăpada acumulată în fața porții astfel că nu mai are timp să oprească nici suturi cu mult mai simple decât cele pe care le-a parat în trecut. cineva ar trebui să-l scuture puțin de umăr, poate mai are sanse să-si revină până nu-i prea târziu. în fine, asa cum se astepta toată lumea, cei din Dallas s-au asezat mult mai bine în meci, încă de la început. au condus chiar cu 2 - 0 în prima repriză si păreau că sunt pe cale să reechilibreze balanța seriei. nici nu aveau altă opțiune deoarece cuțitul le ajunsese deja la os. dar, pe când mai erau vreo 30 de secunde până la prima pauză, au fost suficiente două pase (prima plecată din spatele propriei porți) pentru ca Point să se trezească singur față în față cu Hodubin, pe care l-a executat scurt, elegant. ca si în orice alt sport de echipă, primirea unui gol chiar înainte de pauză sucks big time. îți cam taie din avânt, fără nicio îndoială. repriza secundă a fost foarte disputată, exact cum ar trebui să fie la acest nivel al competiției. s-a jucat în draci cu răsturnări de situație: mai întâi, Tampa Bay a egalat la doi, apoi Dallas au făcut 3 - 2 si au ratat incredibil desprinderea pe tabela de marcaj (de fapt mai corect ar fi să spun că Vasilevski a avut o paradă fenomenală si acum mă gândesc că poate sărmanul Hudobin îsi caută starea de grație la poarta gresită). după care scenariul s-a repetat: cu un minut si nouă secunde înainte de cea de-a doua pauză, Tampa Bay au egalat scorul. încă o lovitură sub centura jucătorilor din Dallas. oricât de blindat psihic ai fi, chestii de genul ăsta te scutură bine de tot. în repriza a treia, Tampa Bay au preluat conducerea pentru prima oară în meci (4 - 3), dar au fost egalați printr-un gol foarte aiurea (cred că unui zeu cu simpatii texane i-a scăpat degetul pe un buton fermecat). a fost, după cum s-a văzut la reluare, practic un autogol cât se poate de nefericit. în prelungiri, Jamie Benn, căpitanul celor din Dallas, a fost eliminat pentru 2 minute (tripping penalty), decizie care a fost contestată întrucâtva vehement după meci de Joe Pavelski: "Jamie breathes on the guy and he falls over. Whether that's the case or not, there's a little battle going on there. It's playoffs, it's overtime, we expect five-on-five. We expect to battle it out." cu alte cuvinte, penalizarea a fost acordată mult prea usor si, fiind vorba de prelungiri, unde orice gol e de aur, a influențat soarta partidei. în orice caz, având superioritate numerică, Tampa Bay au înscris si se află acum la o singură victorie de Cupa Stanley. rămâne de văzut dacă asta se va întâmpla deseară sau în meciurile următoare. psihic vorbind, echipa din Dallas e asemeni unui soricel care trebuie să escaladeze ditamai muntele. în momentele astea, ca să citez un poncif folosit de comentatori ad nauseam, se văd caracterele adevărate. logic vorbind, Tampa Bay are sanse mai mari de a câstiga în cele din urmă seria. poate nu deseară ci în meciul cu numărul 6. dar Dallas e departe de a fi matematic învinsă. încercând să aflăm răspunsul ACUM, ne plasăm, din nou, într-o relație nepotrivită cu timpul. răbdare si (acolo unde e cazul) tutun.

Stanley Cup Final

Game 4 [September 25]

Tampa Bay Lightning @ Dallas Stars 5 - 4 in OT [TBL leads 3 - 1]

bonus

mult a fost, puțin a rămas. ne apropiem încet, încet de finalul campaniei 2020 a playoff-ului NHL. acum, după ce am avut ocazia să vizionăm TOATE rezumatele meciurilor din post-sezon, a devenit sper limpede că Stanley Cup este un trofeu care se câstigă foarte, foarte greu, după un efort considerabil (82 de meciuri în sezonul regulat plus două luni jumate de playoffs in non-Covid times). dar tocmai dificultatea asta iesită din comun face victoria si mai dulce. fiecare din copiii care practică hocheiul într-un cadru organizat visează la momentul ăla de exaltare pură în care crosele, mănusile, căstile zboară prin aer, meleul îmbrățisării colective capătă formă iar trofeul cel mai râvnit din hocheiul profesionist este înălțat deasupra capului. toate clipurile pe care le-am postat aici contextualizează perfect conținutul primului rezumat de mai jos.

Stanley Cup Final Celebrations of the Last 10 Years

Lightning, Stars Mic'd Up for Game 3 of Stanley Cup Final

Profile  

PostPosted: Sun Sep 27, 2020 11:33 pm 

so the show must go on. după cum bănuiam, Tampa Bay nu a reusit să închidă seria aseară. valorile celor două echipe sunt prea apropiate iar scorul de 4 - 1 la partide nu ar fi fost fidel realității de pe gheață. mi se pare interesant, pentru că echipa din Florida e considerată o specialistă a prelungirilor în ediția asta a playoff-ului. sigur că e greu de vorbit de echipe avantajate în prelungiri, atâta timp cât un ricoseu nefericit poate stabili nu doar soarta unei partide, ci a întregii serii sau chiar a Cupei Stanley (cum s-ar fi putut întâmpla în meciul ăsta). mai ales când intervine factorul extrem de important al oboselii fizice. chiar mă gândeam aseară dacă nu cumva NHL ar trebui să revizuiască sistemul prelungirilor care nu sunt limitate de timp ci doar de înscrierea golului de aur. înțeleg foarte bine de ce liga nu vrea ca loviturile de departajare să stabilească învingătoarea după cum se întâmplă în sezonul regulat (ar fi un sistem întrucâtva inechitabil deoarece miza întâlnirilor e cu mult mai mare în playoffs). dar mi se pare aproape barbar (si poate la fel de inechitabil) să-i obligi pe jucători să joace câteodată încă un meci întreg la finalul timpului regulamentar de joc (în NHL, reprizele de prelungiri sunt de aceeasi durată ca cele din timpul partidei inițiale). s-a întâmplat chiar în ediția asta a playoff-ului (si dacă nu mă însel chiar Tampa Bay a fost în situația asta în seria contra celor din Columbus din primul tur), când prelungirile au durat mai mult decât meciul propriu-zis. datorită vitezei cu care se joacă, consumul de energie din timpul partidelor este exorbitant. tocmai de aceea, cele patru linii (sau mai bine spus configurații ale echipei) joacă în schimburi care se succed câteodată cu repeziciune. pentru fiecare meci, echipele au la dispoziție patru linii de atacanți a câte trei jucători (extremă dreaptă, atacant central, extremă stângă) respectiv trei perechi de apărători. fiecare dintre cele patru linii are atribuții foarte clar definite din punct de vedere tactic (de exemplu, atacanții cei mai valorosi din echipă constituie linia numărul unu de la care se asteaptă în general cele mai multe goluri). mai există cele două configurații speciale (power play unit, pentru situațiile când echipa e în superioritate numerică si trebuie să atace cu toate liniile pe durata avantajului, respectiv penalty kill unit, când echipa e în inferioritate numerică si trebuie dimpotrivă să se apere supraaglomerat), dar nu are rost să intru în alte detalii de natură tehnică aici si acum. ceea ce vreau să spun este că durata unui schimb scade semnificativ în prelungiri (de la un minut si ceva la câteva zeci de secunde) tocmai pentru că jucătorii sunt epuizați din punct de vedere fizic. si după cum stim cu toții, există un raport invers proporțional între oboseală si puterea de concentrare. sistemul de prelungiri din NHL mizează asadar pe faptul că la un moment dat unul din jucători va comite o greseală cu consecințe pe tabela de marcaj. în fine, se poate dezbate la nesfârsit cu privire la avantajele si dezavantajele acestui sistem asa că nu are niciun sens să continui discuția în direcția asta.

cât despre meci, ce se mai poate spune. Dallas a deschis scorul în finalul primeri reprize care a fost în general foarte echilibrată, dar cu mai multe ocazii de partea echipei Tampa Bay. în repriza a doua cei din Florida au egalat (Hudobin a fost destul de pasiv în ceea ce priveste jocul de crosă la faza respectivă), după care balanța a început să se încline în favoarea Tampei, drept pentru care au preluat conducerea destul de devreme în repriza a treia. Dallas nu a abandonat lupta si au reusit egalarea (Joe Pavelski) cu vreo sase minute si ceva înainte de final. Cirelli (Tampa Bay) ar fi putut încheia ostilitățile dar sutul lui a lovit bara în minutul 16 al reprizei a treia. si uite asa s-a ajuns la prelungiri unde Tampa Bay a fost mai prezentă în atac dar Hudobin si-a făcut datoria. la mijlocul celei de-a doua reprize de prelungiri, Dallas a reusit golul victoriei si al supraviețuirii prin acelasi jucător care deschisese scorul, veteranul Cory Perry. asadar deznodământul finalei s-a amânat cel puțin până luni seara. din păcate, eu nu voi putea urmări meciul (care ar putea fi culmea decisiv) pentru că trebuie să dau o fugă până la Vancouver si înapoi mâine. pe când (sper că) ajung acasă la miezul nopții jocul se va fi încheiat deja (dacă nu sunt din nou prelungiri :twisted:). probabil că o să găsesc un televizor în aeroport la Vancouver si o să pot vedea măcar ultima repriză (din timpul regulamentar de joc).

Stanley Cup Final

Game 5 [September 26]

Dallas Stars @ Tampa Bay Lightning 3 - 2 in 2 OT [TBL leads 3 - 2]

bonus

Inside the Bubble: Storm Hits Edmonton

as avea câte ceva de spus referitor la clipul de mai sus dar mă abțin. totusi, cum se poate explica faptul că o sală ultramodernă care a costat vreo 500 de milioane de dolari canadieni (483.5 mai precis, din care o parte au fost bani publici), dată în folosință acum patru ani, să aibă o problemă asa de serioasă. îmi aduc foarte bine aminte furtuna respectivă (am avut niste scurgeri de apă si la lucru), însă mi se pare inadmisibil să se ajungă într-o situație de acest gen atât de curând. nu sunt specialist, dar cred că e vorba de o problemă atât de design cât si de execuție. veți fi mirați probabil să vă spun (cu exemple concrete) că nici Canada nu mai e ce-a fost atunci când vine vorba de calitatea construcțiilor. dar prefer să nu-mi crească tensiunea.

Referees Mic'd Up for Stanley Cup Final

NHL Unexpected Moments, Part 3

câteva lovituri si placaje crâncene în clipul ăsta (inclusiv o tăietură foarte periculoasă cu patina la gâtul unui coechipier). prin comparație, fotbalistii chiar că apar ca niste panseluțe, no offense.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 30, 2020 7:13 am 

ei bine, ediția 2019 - 2020 a Cupei Stanley a devenit istorie and all the big shots can finally breathe a sigh of relief. dacă luăm în considerare circumstanțele atipice în care s-a desfăsurat competiția, se poate spune că cel puțin din punct de vedere organizatoric a fost un succes. să aduci atâția sportivi si personal tehnic/auxiliar laolaltă pentru o perioadă asa de îndelungată si să nu înregistrezi nici măcar un caz de îmbolnăvire este cu adevărat remarcabil. sigur că există si reversul medaliei, anume costul pe care pregătirea si execuția în premieră a acestui eveniment le presupun. din câte spunea un jurnalist canadian specializat pe hochei la TV zilele trecute, suma totală s-ar plasa undeva între 75 si 90 de milioane USD (chiar nu înțeleg diferența enormă dintre valoarea minimă si cea maximă, dar astea sunt deocamdată discuții colaterale). prin comparație, playofful NBA va costa 150 de milioane USD. acelasi jurnalist concluziona că asemena costuri sunt prohibitive si că cel mai probabil cele două bule (Edmonton & Toronto) au fost primele respectiv ultimele din istoria NHL. nici nu e de mirare, de vreme ce liga face toate eforturile pentru a rămâne sustenabilă financiar. NHL nu va putea absorbi cheltuieli de magnitudinea asta fără a-si transforma fundamental modul de funcționare. iar unitatea de măsură pentru metamorfoze de genul ăsta, în ideea că se va ajunge vreodată la un consens în ceea ce priveste detaliile schimbării, nu e anul ci mai degrabă deceniul.

revenind la finala propriu-zisă, pot spune că s-a făcut în cele din urmă dreptate. Tampa Bay este fără îndoială o echipă de calibru superior celei din Dallas. asta nu stirbeste cu nimic meritul învinsilor, care au resusit să facă un salt magic, depăsindu-si flagrant condiția. dacă la începutul playoffului, nu existau prea multe îndoieli că Tampa Bay Lightning vor avea un parcurs excelent în post-sezon, aproape nimeni (în afară de suporterii texani) nu ar fi pariat pe Dallas Stars. asa după cum bănuiam, nu am reusit să văd meciul de aseară. vizita fulger la Vancouver a fost, din punct de vedere personal, infinit mai importantă chiar decât un meci potențial decisiv din finala Cupei Stanley. si, în Vancouver fiind, am considerat că sunt mai câstigat dacă zăbovesc cu două ore în plus în oras decât să mă reped la aeroport (avionul urma să decoleze la 9:05 seara ora locală, adică 10:05 ora Edmontonului) pentru a vedea meciul. am mizat pe niste prelungiri dar nu a fost cazul. am ajuns cu vreo două ore si ceva înainte de plecare (obosisem deja si nu mai avea niciun farmec să mă târăsc pe străzi), dar toate televizoarele din zona terminalului în care m-am aciuat ca să-mi încarc telefonul erau stinse. aeroportul însusi era dezolant de pustiu. am trecut pe lângă aripa de unde pleacă zborurile internaționale (mai puțin USA), care altădată clocotea de activitate, si aruncându-mi privirea pe monitorul imens am văzut că nu erau programate decât trei curse, două spre Taipei (Taiwan) si una spre Xiamen (China). în drum spre poarta unde urma să mă îmbarc, am văzut o secvență cu jucătorii din Tampa Bay ridicând extaziați cupa, moment în care mi-am dat seama că totul se sfârsise. am ajuns acasă după miezul nopții iar astăzi la birou am fost atât de obosit încât n-am avut nicun chef să vizionez rezumatul meciului 6. o s-o fac acum, după ce postez mesajul pe forum. uitându-mă însă la evoluția scorului pe reprize (1 - 0; 1 - 0; 0 - 0), pot doar emite niste speculații, anume că Tampa Bay au reusit finalmente să joace mai ermetic în apărare, în timp ce Hudobin n-a fost în stare să repete evoluția magistrală din seriile precedente. de asemenea, judecând doar pe ce spune scorul, mi se pare semnificativ faptul că timp de o repriză întreagă jucătorii echipei Dallas Stars nu au reusit să marcheze nici măcar golul de onoare. veteranii Joe Pavelski si Corey Perry sau mai tinerii lor coechipieri Tyler Seguin si Joel Kiviranta, armele forte ale texanilor, n-au fost cu siguranță în ziua lor de grație.

felicitări învingătorilor, toată stima învinsilor. singurul lucru care mai rămâne de adăugat acum este punctul după care lucrurile o pot lua iarăsi de la capăt. nu am idee totusi în ce format se va desfăsura sezonul 2020-21, dar îmi vine greu să cred că fanii vor avea acces pe arene înainte de apariția unui vaccin eficient. nu e de asemenea foarte clar cum se vor putea proteja jucătorii de pandemie dacă soluția bulelor nu e viabilă din punct de vedere financiar. dar tocmai de aia liga are suficienți indivizi plătiți regeste pentru a concepe soluții la orice problemă de natură organizatorică.

la final, le mulțumesc tuturor celor care au avut răbdarea de a urmări rezumatele meciurilor precum si celelalte clipuri pe care le-am adăugat pentru divertisment. vă pot asigura că prezența publicului ar fi potențat calitatea spectacolului per total.

Stanley Cup Final

Game 6 [September 28]

Tampa Bay Lightning @ Dallas Stars 2 - 0 [TBL wins series/Stanley Cup Final 4 - 2]

The Tampa Bay Lightning Are the 2019-2020 Stanley Cup Champions

Lightning Hoist the Stanley Cup

si un cântec fără de care topicul curent ar fi incomplet.

Stompin Tom Connors, Good Old Hockey Game

Profile  

PostPosted: Thu Oct 01, 2020 8:22 am 

acum că s-a terminat cu hocheiul NHL pentru o vreme (pentru că nimeni nu stie cu exactitate când va debuta sezonul 2020 - 2021, una din datele luate în calcul fiind 1 decembrie) am dat peste un documentar de a cărui existență habar n-aveam până astăzi. au trecut iată puțin peste 14 ani de la sezonul de poveste 2005 - 2006, atunci când Edmonton Oilers s-au aflat la un singur pas de câteva borne istorice: prima Cupă Stanley după 16 ani (a sasea din istoria clubului), prima echipă canadiană câstigătoare a Cupei Stanley după 13 ani, respectiv prima echipă din istoria NHL care ar fi cucerit trofeul suprem de pe ultimul loc calificant în playoff (performanța a fost reusită în cele din urmă de Los Angeles Kings in 2012). dacă ar fi să definesc echipa din acel an în două cuvinte as spune "blue collar." Edmonton Oilers 2005 - 2006 au fost o combinație extrem de fericită între experiența si valoarea unor jucători de certă clasă cum ar fi Pronger, Roloson, Hemsky, Ryan Smith, Jason Smith (nicio legătură de rudenie între cei doi) si o etică aproape draconică a muncii de la care niciunul din membrii lotului nu a abdicat. as spune că astrii s-au aliniat aproape perfect pentru club si numai ghinionul accidentării lui Roloson din primul meci al finalei mari (la scorul de 4 - 4, nu 3 - 0 cum am scris eronat într-o postare anterioară) i-a făcut să piardă Cupa în ultimul meci posibil al seriei. cred foarte sincer acest lucru. probabil că există pe undeva prin nori un univers paralel în care Roloson nu suferă nicio accidentare iar Oilers îsi trec în palmares si cea de-a sasea Cupă Stanley. din păcate pentru suporterii echipei universul cu pricina nu a dispus de suficientă energie pentru a trece de la stadiul de potențialitate la cel de realitate cu drepturi depline. în orice caz acum e mult prea târziu pentru a dezgropa morții si a despica firul în patru. dacă fanii ar fi avut darul clarviziunii atunci în iunie 2006, la încheierea meciului sapte al seriei, ar fi alunecat într-o depresie de o mie de ori mai adâncă decât aceea pricinuită de ratarea finalei. ar fi putut vedea cu oroare cum echipa face implozie la scurt timp după încheierea sezonului, si ar fi văzut mai ales cei zece ani de rătăcire prin subsolurile ligii care aveau să urmeze. o asemenea cunoastere magică ar fi echivalat cu o tortură. ar fi fost o experiență într-adevăr insuportabilă pentru cei mai mulți dintre ei. fiindcă dacă numai speranța te ține în viață, atunci darul divin de a cunoaste viitorul ar echivala cu un blestem. speranța nu se poate manifesta decât într-o lume care musteste de incertitudini.

va trebui să mă opresc câteva secunde pentru a înghiți o pastilă căci toate accesele mele de "înțelepciune" sfârsesc de obicei în migrene.

PS: la 37:31 apare Paul Lorieau, solistul care a interpretat imnul Canadei înainte de meciurile de acasă ale echipei Edmonton Oilers vreme de 30 de ani (1981 - 2011). prin 2007 sau 2008, dacă țin minte, am intrat în magazinul lui de ochelari de pe 82 Avenue, aproape de colțul cu 112 Street (foarte aproape de campus). Lorieau era de meserie optician si cântăreț de operă (!). nu stiam că magazinul e a lui, am intrat pur si simplu si m-am trezit față în față cu el. a fost foarte drăguț si când a aflat că sunt originar din România mi-a povestit de unul din mentorii în ale muzicii care era si el român. eu la rândul meu l-am întrebat despre Oilers. Lorieau devenise faimos în Canada după meciul cu numărul trei din finala conferinței de vest împotriva echipei The Mighty Ducks of Anaheim, actualmente Anaheim Ducks, când a invitat publicul cu microfonul să preia interpretarea imnului ca răspuns la huiduielile care se făcuseră auzite în San Jose la intonarea imnului canadian înaintea unui meci din semifinalele conferinței. a fost un moment memorabil [video aici si încă unul aici (în meciul 3 al finalei Cupei Stanley)], preluat de mai toate televiziunile nord-americane. până la urmă din vorbă în vorbă mi-am făcut ochelarii la el.

în orice caz, documentarul merită vizionat si nu spun asta neapărat pentru e vorba despre Edmonton Oilers ci pentru că face o reclamă foarte bună hocheiului în general.

You're in Oil Country: Edmonton Oilers Playoffs 2006

Profile  

PostPosted: Sat Oct 03, 2020 7:41 am 

no words tonight, just images.

Best of Conference + Stanley Cup Final | Weird NHL Vol. 47

Lightning Bring the Stanley Cup Back to Tampa Bay

NHL Worst Fans

NHL Shot Blocks to the Head [warning: graphic content; viewer discretion is advised]

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next