Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Thu Nov 26, 2020 6:26 am

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hochei
PostPosted: Sat Aug 08, 2020 12:34 am 

day 6

Toronto

Washington Capitals @ Philadelphia Flyers

Toronto Maple Leafs @ Columbus Blue Jackets

Edmonton

Vancouver Canucks @ Minnesota Wild

Las Vegas Golden Knights @ St. Louis Blues

Calgary Flames @ Winnipeg Jets

Winnipeg Jets are the first team to be eliminated from the playoffs.

Last edited by phil™ on Mon Aug 10, 2020 2:18 am, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 08, 2020 9:51 am 

day 7

Toronto

New York Islanders @ Florida Panthers

Pittsburg Penguins @ Montreal Canadiens

Toronto Maple Leafs @ Columbus Blue Jackets

Edmonton

Nashville Predators @ Arizona Coyotes

Edmonton Oilers @ Chicago Blackhawks

Vancouver Canucks @ Minnesota Wild

Florida Panthers, Pittsburg Penguins, Nashville Predators, Edmonton Oilers, and Minnesota Wild are out.

habar n-am de unde să încep. nu că aş fi eu mare fan, dar chiar îmi pare rău de McDavid şi Draisaitl. nici n-am plecat bine azi de la lucru că m-am oprit să arunc un plic într-o cutie poştală când un homeless aborigen s-a pus să facă o profeție. era cel mai probabil beat sau high. "azi," îmi zice, "Oilers iau bătaie şi sunt gata." mă rog, fiecare cu ce-l doare. dar, mă întreb, pentru ce am gonit eu 20 de kilometri pe bicicletă după orele de program? ca să văd asta?

de mai bine de-o lună am hotărât că sunt pregătit (fizic vorbind) să mă întorc în fiecare zi de la lucru acasă cu bicicleta. am plecat de la birou cu vreo 15 minute de începerea meciului (n-am putut s-o tai mai repede) aşa că ştiam că voi pierde prima repriză. de la lucru acasă fac în jur de o oră şi 7 minute. şoselele erau pustii, semn că toată lumea stătea cu ochii în televizor. dar tot nu înțeleg de ce m-am agitat să transpir în halul ăsta (deşi afară era mai degrabă răcoare)? să văd cum Oilers iau cea mai stupidă penalizare cu putință (too many men on the ice) în momentul cel mai tâmpit cu putință? mai erau două minute de joc, şi Oilers, fiind conduşi la limită, erau călare pe adversar iar ritmul devenise absolut infernal. însă pucul refuza parcă să intre în poartă. dar nu era încă totul pierdut. de obicei în situațiile astea antrenorii scot portarul pentru a beneficia de un om în plus pe gheață. numai că datorită unei nesincronizări între jucătorii de pe banca de rezervă şi portar (nu mai contează din vina cui), Oilers s-au trezit cu 6 jucători pe gheață (în loc de 5). greşeala e penalizată instant cu două minute de inferioritate numerică. în loc de a ataca pentru a forța egalarea, Oilers s-au văzut inghesuiți în propria treime. şi uite aşa s-a scris istoria acestor ultime două minute ale sezonului. dar ar fi naiv să credem că meciul (şi calificarea în faza următoare) s-au pierdut datorită acelei greşeli stupide. creditați cu prima şansă înainte de începerea meciurilor (la urma urmelor erau, în momentul întreruperii sezonului în martie, pe locul 5 din 16 în conferința de vest, în timp ce Chicago erau pe locul 12), Oilers s-au bătut practic singuri din mai multe motive: şi-au subestimat adversarul, nu au jucat fizic împotriva unei echipe aflată într-un declin de formă (mă refer la sezonul regulat), apărarea a fost destul de şubredă, iar ambii portari mediocri. degeaba ai două superstaruri, dacă îți lipseşte echipa. fiindcă Oilers nu au arătat ca o echipă.

e foarte aiurea, fiindcă s-a mai ratat un sezon. nu că ar fi ceva neobişnuit, atât pentru jucători cât şi pentru suporteri. de fapt, dacă ne raportăm la ultimii 14 ani, asta ar fi regula. după momentul de strălucire din 2006 (când realmente doar ghinionul—accidentarea portarului titular în finală—i-a împiedicat să câştige Cupa Stanley), Oilers au întrat într-un declin neverosimil (luând în considerare faptul că echipa fusese una din marile dinastii ale hocheiului în anii 80 când au câştigat trofeul suprem de cinci ori în şase ani: 1984, 1985, 1987, 1988, 1990). sezoane de-a rândul au fost ciuca bătăilor în ligă. dar suporterii continuau să spere, hoping against hope, cum se spune. nu fără oarecare temei. datorită modului în care juniorii erau dirijați spre echipele din NHL (echipa de pe ultimul loc primea cadou cel mai talentat junior al generației respective, tocmai în ideea de a se întări pe viitor), Oilers s-au trezit cu patru asemenea jucători: Taylor Hall (2010), Ryan Nugent-Hopkins (2011), Nail Yakupov (2012), respectiv Connor McDavid (2015). toți, first overall picks, la care s-au adăugat Leon Draisaitl în 2014 (third overall), Darnell Nurse în 2013 (seventh overall) Oscar Klefbom în 2011 (19th overall) şi alții. situația devenise ridicolă iar Oilers au fost suspectați că îşi sabotează sezoanele tocmai pentru a-şi contura o echipă doar din jucătorii ăştia exrem de talentați (expresia e "to tank"). până la urmă NHL a schimbat efectiv sistemul de promovare a juniorilor iar gurile rele susțin că achiziționarea lui Connor McDavid a fost picătura care a umplut paharul. însă cu toată acumularea asta de talent, Oilers n-au reuşit mare lucru. de fapt, au căpătat renumele de echipă care distruge tinerele talente. după ce clubul a fost preluat în 2008 de Daryl Katz (un miliardar născut în Edmonton care trăieşte încă în nostalgia anilor 80) managerii generali şi antrenorii au început să fie schimbați foarte des, într-un efort disperat de a redresa corabia. dar corabia în loc să se redreseze, intra şi mai rău la apă. rămâne de văzut dacă lucrurile se vor îmbunătăți în viitor. există temerea că McDavid îşi va cere în cele din urmă transferul pentru că la Oilers nu va apuca să câştige vreodată Stanley Cup. la polul opus, suporterii (printre cei mai pătimaşi din ligă) încă speră că toate astrele se vor alinia în chip magic în viitorul apropiat, iar Edmonton Oilers vor redeveni o forță în hochei.

imediat după meci, ca să mă calmez, am ieşit afară să tund gazonul deşi se făcuse târziu (toată treaba îmi ia in jur de 2 ore) iar iarba era încă umedă datorită ploii insistente de mai devreme. măcar să mă aleg şi eu cu ceva pe ziua de azi că tot e vineri.

Last edited by phil™ on Mon Aug 10, 2020 9:56 pm, edited 4 times in total.

Profile  

PostPosted: Sun Aug 09, 2020 8:45 am 

qualifying round—day 8

Toronto

Philadelphia Flyers @ Tampa Bay Lightning

Edmonton

Las Vegas Golden Knights @ Colorado Avalanche

Last edited by phil™ on Mon Aug 10, 2020 9:22 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Mon Aug 10, 2020 9:04 am 

qualifying round—day 9

Toronto

Boston Bruins @ Washington Capitals

Edmonton

Dallas Stars @ St. Louis Blues

Profile  

PostPosted: Mon Aug 10, 2020 9:42 pm 

qualifying round—day 9

meciul ăsta mi-a scăpat azi-noapte când am postat linkuri spre celelalte două rezumate.

Toronto

Columbus Blue Jackets @ Toronto Maple Leafs

Toronto Maple Leafs au fost eliminați în urma meciului decisiv. după cum se vede, oraşele hub şi-au pierdut echipele încă din faza preliminariilor. dar Toronto Maple Leafs se află într-o situație şi mai disperată decât Oilers. ultima cupă pe care au câştigat-o a fost în anul 1967 (!).

de acum înainte se revine la formatul normal al playoff-urilor (cel mai bun din şapte partide). meciurile se vor desfăşura după cum urmează, începând de marți, 11 august.

Eastern Conference [Toronto]

Philadelphia Flyers (1) - Montreal Canadiens (8)

Tampa Bay Lightning (2) - Columbus Blue Jackets (7)

Washington Capitals (3) - New York Islanders (6)

Boston Bruins (4) - Carolina Hurricanes (5)

Western Conference [Edmonton]

Las Vegas Golden Knights (1) - Chicago Blackhawks (8)

Colorado Avalanche (2) - Arizona Coyotes (7)

Dallas Stars (3) - Calgary Flames (6)

St. Louis Blues (4) - Vancouver Canucks (5)

Profile  

PostPosted: Wed Aug 12, 2020 9:37 am 

round I

day 1

Columbus Blue Jackets @ Tampa Bay Lightning [au fost nevoie de aproape 5 reprize suplimentare (!) pentru desemnarea echipei câştigătoare; conform regulamentului, în caz de scor egal la finalul celor 60 de minute regulamentare de joc, meciul continuă până se înscrie "golul de aur."]

Calgary Flames @ Dallas Stars

Chicago Blackhawks @ Las Vegas Golden Knights

Profile  

PostPosted: Fri Aug 14, 2020 4:48 am 

round I

day 2 [August 12]

New York Islanders @ Washington Capitals

Carolina Hurricanes @ Boston Bruins

Montreal Canadiens @ Philadelphia Flyers

Arizona Coyotes @ Colorado Avalanche

Vancouver Canucks @ St. Louis Blues

Profile  

PostPosted: Sat Aug 15, 2020 8:58 am 

round I

day 3 [August 13]

Blue Jackets @ Tampa Bay Lightning 3 - 1 [series tied 1 - 1]

Carolina Hurricanes @ Boston Bruins 3 - 2 [series tied 1 - 1]

Chicago Blackhawks @ Las Vegas Golden Knights 3 - 4 [VGK leads 2 - 0]

Calgary Flames @ Dallas Stars 4 - 5 [series tied 1 -1]

round I

day 4 [August 14]

Eastern Conference

Montreal Canadiens @ Philadelphia Flyers 5 - 0 [series tied 1 - 1]

New York Islanders @ Washington Capitals 5 - 2 [NYI leads 2 - 0]

Western Conference

Arizona Coyotes @ Colorado Avalanche 2 - 3 [COL leads 2 - 0]

Vancouver Canucks @ St. Louis Blues 4 - 3, after OT [VAN leads 2 - 0]

Dallas Stars @ Calgary Flames 0 - 2 [CGY leads 2 - 1]

Profile  

PostPosted: Sun Aug 16, 2020 10:39 am 

round I

day 5 [August 15]

Eastern Conference

Boston Bruins @ Carolina Hurricanes 3 - 1 [BOS leads 2 - 1]

Tampa Bay Lightning @ Columbus Blue Jackets 3 - 2 [TBL leads 2 - 1]

Western Conference

Colorado Avalanche @ Arizona Coyotes 2 - 4 [COL leads 2 - 1]

Las Vegas Golden Knights @ Chicago Blackhawks 2 - 1 [VGK leads 3 - 0]

Chicago sunt foarte aproape de eliminare. fapt care demonstrează ceea ce spuneam undeva mai sus: echipa se află de câțiva ani buni pe o pantă descendentă. încă un motiv pentru Oilers să se zgârie pe ochi. dacă ar fi trecut de Chicago, sigur nu ar fi luat bătaie în halul ăsta în turul I. dar aici intrăm deja pe teritoriul lui "dacă si cu parcă." it is what it is, and that's it.

Profile  

PostPosted: Mon Aug 17, 2020 7:35 pm 

round I

day 6 [August 16]

Eastern Conference

Washington Capitals @ New York Islanders 1 - 2 in OT [NYI leads 3 - 0]

Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens 1 - 0 [PHI leads 2 - 1]

Western Conference

Dallas Stars @ Calgary Flames 5 - 4 in OT [series tied 2 - 2]

Las Vegas Golden Knights @ Chicago Blackhawks 1 - 3 [VGK leads 3 - 1, Blackhawks are still breathing]

St. Louis Blues @ Vancouver Canucks 3 - 2 in OT [VAN leads 2 - 1]

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next