Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Fri Oct 18, 2019 2:12 pm

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: HCM Politehnica Timisoara
PostPosted: Wed Apr 17, 2019 6:03 pm 

POLI TM - Calarasi = 31 - 26 ( 14 - 12 )

Profile  

PostPosted: Wed Apr 24, 2019 7:18 pm 

CSM buCUResti - POLITEHNICA Timisoara = 25 - 22 ( 12 - 7 )

De pe pagina de facebook a clubului:
Meci cu multe durități din partea gazdelor, unele dintre ele nesancționate de arbitrii întâlnirii. Militaru a fost ”campionul” loviturilor: asupra lui Șania în prima parte și asupra lui Fenici în cea de-a doua. Abia la aruncarea de la 7 metri a lui Sajad Esteki în figura lui Cristi Tcaciuc a fost scos cartonașul roșu, deși anterior au mai fost și alte intervenții ce puteau fi sancționate mai aspru. O altă pierdere din joc a fost și accidentarea lui Dragas, la primul și singurul gol marcat în startul întâlnirii.
Evoluția scorului a fost favorabilă bucureștenilor, care s-au desprins la o diferență maximă de 6 goluri în prima repriză. În al doilea mitan, Politehnica s-a apropiat la 4 goluri în câteva rânduri și chiar la 3 ”lungimi” atunci când mai erau aproximativ trei minute de joc.
Marcatorii Politehnicii: Pribanic 5, Fenici 5, Marjanovic 4, Milosevic 3, Orbovic 2, Ragas 1, Cîmpan 1, Șania 1. La CSM, cele mai multe goluri le-au înscris Georgievski 5 și Allahkaram Esteki 4

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2019 8:33 pm 

POLITEHNICA TIMISOARA - Dobrogea Sud Constanta = 22 - 22 ( 10 - 13 )

Profile  

PostPosted: Fri May 10, 2019 9:12 pm 

Ultima etapa:

Politehnica TIMISOARA - csm buCUResti = 34 - 31 (21 - 16 )

Poli a terminat grupa pe locul 4 cu doua victorii un egal si 3 infrangeri si va juca pentru locurile 7-8 contra celor de la Focsani!

Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2019 7:37 pm 

In primul meci pentru locurile 7-8:

Politehnica Timisoara - HCM Focsani = 33- 28 ( 16 - 16 )

Profile  

PostPosted: Wed May 22, 2019 8:39 pm 

Meciul 2 pentru stabilirea clasamentului final:

Focsani - POLITEHNICA Timisoara = 36 - 31 (16 -13 )

Scorul seriei a devenit 1-1!

Meciul decisiv pentru locul 7 va avea loc la Timisoara!

Profile  

PostPosted: Thu May 30, 2019 7:07 pm 

Meciul 3:

Ultimul meci al sezonului:
SCM POLI - CSM FOCSANI 36-26 final, după 17-12 la pauză
Meci dominat de bănățeni, care și-au creat un avantaj încă din primele minute. Cea mai mare diferență de scor a fost 14-9. În repriza a doua, a continuat inițiativa formației alb-violete, cu un maximum de 9 goluri aproape de final de întâlnire. Marcatorii Politehnicii în acest meci au fost toți jucătorii de câmp trecuți pe foaie: Sadoveac 8, Marjanovic 6, Milosevic 5, Păiuș 4, Orbovic 2, Furak 2, Cîmpan 2, Fenici 2, Pribanic 2, Trif 1, Neamțu 1, Irimescu 1. La CSM Focșani, Miroiu 5, Pătru 4, Moisa 3, Țuțu 3, Rață 3, Sladic 3, Hagiu 2, Gramatic 2, Hrimiuc 1. Înaintea startului întâlnirii, Sania Alin Florin a fost premiat cu ocazia ultimului meci ca jucător la Politehnica.
Mai jos, puteți urmări evoluția scorului:
Min 5, 3-1; min 10, 6-3; min 15, 8-6; min 20, 11-7; min 25, 14-10; min 40, 21-16; min 45, 24-17; min 50, 27-19

Politehnica Timisoara termina acest sezon pe locul 7 in campionat si castigatoare a cupei Romaniei!

Profile  

PostPosted: Sun Jun 02, 2019 1:25 pm 

Politehnica Timisoara, campioana nationala la juniori 2, masculin, dupa ce au invins in finala, rezultat 25 - 23 pe cei de la csm buCRUesti, in final 4 organizat la Tg. Mures!

Bravo POLI!

Profile  

PostPosted: Sun Aug 18, 2019 9:04 pm 

CUPA POLITEHNICA 2019

Vineri, în semifinalele turneului Cupa Politehnica:
SCM Politehnica – Metaloplastika 32-27 (16-13)
Poli: Marjanovic 12, Sadoveac 6, Dragas 4, Pribanic 3, Fenici 2, Trif 2, Păiuș 1, Neamțu 1, Cîmpan 1.
Sabac: Trkulja 5, Maticic 4, Pisaric 4, Klijajic 3, Gojkovic 3, Petrovic 3, Milic 3, Aleksandar Babic 1, Cagalj 1.

Potaissa Turda – CSM Bacău 29-27 (13-14)
Turda: Pop 6, Terzici 4, Cîntec 4, Talas 4, Pavel 4, Ghiță 3, Ghivil 2, Thalmaier 1, Lazăr 1.
Bacău: Bologa 6, Crnoglavac 4, Tărîță 4, Tîrzioru 3, Drăgan 3, Huta 2, Păunică 2, Saldatsenka 2, Iordachi 1.

Finala mica: Metaloplastika Sabac - CSM Bacau 29-26 (19-10)
Sârbii s-au impus grație avantajului mare pe care l-au luat în prima jumătate a întâlnirii. Bacăul a revenit după pauză, s-a apropiat la două goluri aproape de final, dar n-a mai putut echilibra scorul.
Marcatorii întâlnirii:
Metaloplastika Sabac: Maticic 8, Aleksandar Babic 5, Pisaric 3, Gojkovic 3, Dejan Babic 3, Kljajic 3, Cagalj 3, Todorovic 1.
CSM Bacău: Tărîță 5, Gal 5, Crnoglavac 4, Huta 3, M. Cotinghiu 3, Tîrzioru 2, Drăgan 1, Sadovyi 1, Păunică 1, Bologa 1.

Finala mare: SCM Poli-Potaissa Turda 30-18 (12-4)
Meci abordat de timișoreni într-o formulă de joc apropiată de cea standard (cu excepția lui Fenici pe ofensivă) vreme de 45 de minute din 60. De partea cealaltă, Potaissa a aliniat preponderent tineri și, probabil, a preferat să-și păstreze potențialul pentru jocul oficial din această toamnă. Trebuie remarcată apărarea bănățeană în frunte cu portarul Babasafari, care a primit primul gol în min 8 și cel de-al doilea în min 19 al întâlnirii de la sala UVT.
Marcatorii meciului:
SCM Politehnica: Marjanovic 7, Cîmpan 5, Sadoveac 5, Dragas 3, Pribanic 3, Irimescu 2, Păiuș 1, Trif 1, Șomlea 1, Fenici 1, Babasafari 1.
Potaissa Turda: Ghivil 6, Pintoiu 4, Laslo 3, Ghiță 2, Pop 1, Thalmaier 1, Talas 1.
Superlativele turneului au revenit tot formației de pe Bega, ținând cont de evoluțiile din cele două zile:
Golgheter: Filip Marjanovic 19 goluri
Cel mai bun portar: Mohsen Babasafari
Cel mai bun jucător: Marius Sadoveac

ANALIZA ANTRENORULUI DUPĂ CUPA POLI
Antrenorul principal al SCM Politehnica Timișoara, Pero Milosevic, a vorbit după încheierea turneului câștigat despre jocurile de la sala UVT și despre perioada ce pregătește apropiatele meciuri oficiale:
”Ne-am prezentat ceva mai bine la turneul nostru de acasă, mai ales după meciurile din Ungaria, de la Oroshaza. Anul acesta, sezonul începe diferit față de cele anterioare, pentru că avem peste o săptămână meci în Supercupă, cu Dinamo. Nu mai putem fi atât de duri în pregătire pentru a nu fi obosiți la acest joc.
Am avut momente bune de joc; nu mi-a plăcut că după începutul extraordinar de meci al nostru, cu 7-1 și 8-1, Turda a ales să schimbe echipa și să joace cu tinerii. Noi am ales să ținem în teren jucătorii de bază, pentru că ne așteaptă două meciuri foarte dificile într-un interval de doar 3 zile – duminica viitoare cu Dinamo în Supercupă și miercuri, în 28 august la Steaua. Anterior fusese stabilit ca prima etapă să o jucăm joi, în 29 august, iar asta e un pic mai dur pentru noi, să jucăm două meciuri atât de tari în trei zile.
Mulțumim UVT pentru că ne-a găzduit atâta timp să ne pregătim, dacă nu era această posibilitate nu știu unde urma să ne pregătim, poate la Buziaș. Încă sunt probleme cu echipamentul de joc; o parte a meciurilor de verificare le-am jucat în echipamentul de antrenament. Noi trebuie să ne concentrăm pe Suprcupă nu pe problemele cu care ne confruntăm de atâta vreme. Cred că puteam beneficia de mai mult respect; dacă nu sunt salariile la zi, puteau fi măcar echipamentul și sala. Sunt echipe care au făcut cantonamente, inclusiv pe la munte sau prin străinătate. Eu de când am venit nu am făcut niciun stagiu, am stat doar în oraș, pentru a face economii. Dar măcar să avem sala Olimpia la dispoziție, cu aer condiționat, nu cu 45 de grade, situație în care am lucrat vreme de o lună. Ținând cont de aceste condiții, sunt mai mulțumit de modul cum am lucrat cu toții la antrenamente și la amicale, iar pentru asta unii ar trebui să respecte mai mult ce am realizat.”

Profile  

PostPosted: Sun Aug 25, 2019 3:16 pm 

Super cupa Romaniei:
Politehnica Timisoara- dinamo = 24 - 26 ( 10 - 13 )

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next