Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Tue Oct 27, 2020 4:16 am

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: #25 | FC Argeș - SS Politehnica, 16.03, ora 11
PostPosted: Tue Mar 19, 2019 1:07 pm 

E temelie dacă te raportezi la premier league, primera, bundeliga, etc. Nu știu dacă raportat la ce s-a jucat mereu în L2 e temelie. Însă cu siguranța e o competiție nivelată. E foarte mică diferența valorică între majoritatea echipelor ( Brăila, Recaș și Aerostar sunt vizibil mai slabe). I-am tot văzut pe U Cluj și sincer nu pricep de unde au atâta bulan. Căci joacă mai slab ca noi și totuși câștigă meciuri pe bandă rulantă. Eu de aia tot zic că o să retrogradăm deși jucăm bine ( raportat la nivelul ligii secunde, evident) și e foarte frustrant să vezi atâtea ratări în timp ce tu te scufunzi în clasament.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 19, 2019 7:44 pm 

mircea wrote:
I-am tot văzut pe U Cluj și sincer nu pricep de unde au atâta bulan. Căci joacă mai slab ca noi și totuși câștigă meciuri pe bandă rulantă.

Au cativa jucatori care marcheaza constant si exact cand ii arde buza. Si marcheaza pentru ca duc foarte multe mingi in fata... si pe centru si pe benzi, trag la poarta din toate pozitiile, folosesc foarte bine plusul de experienta a catorva gloabe si trateaza foarte serios fazele fixe. Asta e diferenta...

Profile  

PostPosted: Tue Mar 19, 2019 8:40 pm 

Au cativa jucatori care marcheaza constant si exact cand ii arde buza. Si marcheaza pentru ca duc foarte multe mingi in fata... si pe centru si pe benzi, trag la poarta din toate pozitiile, folosesc foarte bine plusul de experienta a catorva gloabe si trateaza foarte serios fazele fixe. Asta e diferenta...

Ce bine ne-ar prinde și nouă 2 gloabe precum Goga și Florescu!

Profile  

PostPosted: Tue Mar 19, 2019 8:49 pm 

Beatles wrote:

Ce bine ne-ar prinde și nouă 2 gloabe precum Goga și Florescu!
Ca sa...ce? Sa le platesti super salarii pentru mijlocul clasamentului in liga a 2-a? Cu ce persective? Prefer oricand niste copii de-ai casei decat asa ceva. In meciul tur cu "U", Florescu a fost efectiv inexistent. Pur si simplu era depasit non stop, nu putea sa alerge. Ca si Giurgiu, de altfel. Astia sunt zmei cu Braila si Luceafarul, in rest...

Profile  

PostPosted: Tue Mar 19, 2019 9:02 pm 

Copiii casei nu prea marchează și deci nu aduc puncte. Nici jocul nu încântă, nu se adună spectatori, nu sunt bani nici pentru salariile modeste ale jucătorilor. Ne trebuie un lider în jurul căruia să prindă curaj cei tineri!

Profile  

PostPosted: Tue Mar 19, 2019 10:04 pm 

Beatles wrote:
Copiii casei nu prea marchează și deci nu aduc puncte. Nici jocul nu încântă, nu se adună spectatori, nu sunt bani nici pentru salariile modeste ale jucătorilor. Ne trebuie un lider în jurul căruia să prindă curaj cei tineri!
Sau ...o repozitionare a proiectului, o regandire...nu stiu. Daca as avea solutia, nu ar exista om mai fericit. :)
E clar ca ceva nu functioneaza. Oamenii implicati au incercat orice, chiar totul, ca sa zic asa. Spectatorii sunt tot mai putini, supravietuirea tot mai grea. Ceva trebuie schimbat...

Profile  

PostPosted: Wed Mar 20, 2019 10:56 am 

@sunzone: sunt jucători pe final de carieră, e clar că nu pot prea multe. De aia și joacă în L2. Dar să îi faci gloabe, e un pic prea mult. Părerea mea.
@Beatles: noi avem oamenii cu experiență în centrul apărării. De aici și numărul mic de goluri încasate.

Cât despre numărul mic de spectatori, cred că sunt mai mulți factori la mijloc. Evoluția echipei e unul minor, cel puțin în opinia mea, iar cel mai important e educația, sau mai degrabă, lipsa ei. Și mă refer la cea din sânul familiei ( școala-i praf de zeci de ani), unde ar trebui, în mod normal, să apară niște vectori pe care copiii să se dezvolte ulterior. Mă bufnește râsul ăla amar când mă gândesc cât de convins eram că noi, timișorenii, suntem altfel. Suntem de zeci de ori mai deștepți ca toți ceilalți românii la un loc, doar ca viața să ne tragă un Robu în coaie și să ne demonstreze că suntem la fel, poate chiar mai jos ( a fost reales!).

Un alt rol major îl joacă și lipsa unui stadion măcar la nivelul anilor 90. E boemă Știința, dar inadecvată pentru L2. Încep toate primăriile din țară să modernizeze infrastructura sportivă. Noi avem parte de înregistrări din Olimpia și descrieri de "Am dat Z-E-C-E goluri". Și cam singurul lucru ce se contruiește cu insistență e cultul lui Narcis ( au greșit părinții cu numele de Nicolae) Robu. Nu m-ar mira dacă și-ar face singur statuie și ar monta-o în locul lupoaicei din centru. În afară de un pic de zarvă online, multe miștouri și râsete din toată țara și vreo 100 de protestatari fizici, pe centru, restul ar zice în cor: "măcar face ceva" și nici măcar n-ar sesiza ridicolul.

Părerea mea e că vor urma destui ani grei cu puțini spectatori în tribune, iar pentru a-i atrage printre noi trebuie să tot facem acțiuni de genul "Poli în curtea școlii" și să sperăm. În plus, nu doar să nu abandonăm lupta, dar să le mai și insuflăm la copii, printre vectorii ăia pomeniți anterior, Politehnica și mândria locală.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 20, 2019 12:24 pm 

Mi-e dor de jucatori in angrenaj ca si Krausz care la 22 de ani juca zici ca era Gattuso sau Pirlo la 30, sau Predescu care verticaliza frumos !
Deja o dam in analize tehnico-tactice … sper ca vom aduna din 39 p macar 22, altfel e greu de ramas in L2! Haide Poli!

sunzone wrote:
Beatles wrote:
Sau ...o repozitionare a proiectului, o regandire...nu stiu. Daca as avea solutia, nu ar exista om mai fericit. :)
E clar ca ceva nu functioneaza. Oamenii implicati au incercat orice, chiar totul, ca sa zic asa. Spectatorii sunt tot mai putini, supravietuirea tot mai grea. Ceva trebuie schimbat...

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3