Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Fri Feb 22, 2019 3:06 pm

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: 30. Alexandru Borbei
PostPosted: Wed Sep 05, 2018 5:17 pm 

Alexandru Borbei

Profile  

Post subject: Re: 30. Alexandru Borbei
PostPosted: Mon Feb 11, 2019 7:35 pm 

https://m.liga2.prosport.ro/seria-1/bur ... a-17871196

EXCLUSIV | Tânărul portar care a debutat cu gol la echipa naţională, ofertat de FCSB! Răspunsul oferit vicecampioanei şi motivul pentru care a refuzat Academia lui Hagi şi Sampdoria

[http://storage0]

Reuşita lui Alexandru Borbei (15 ani) la naţionala under 16 a României în amicalul cu reprezentativa similară a Ciprului (scor 1-1) i-a adus portarului echipei de Liga 2 ASU Politehnica Timişoara un telefon surpriză de la vicecampioana FCSB. ”Cineva de acolo l-a sunat pe fiul meu”, a declarat, pentru ProSport, tatăl jucătorului care a înscris din poartă în poartă, Gabriel Borbei.

Portarul originar din Petrila, Alexandru Borbei, a făcut senzaţie în meciul de debut la echipa naţională. Selecţionata sub 16 ani a României condusă de Adrian Văsâi a terminat la egalitate, scor 1-1, săptămâna trecută, meciul susţinut în deplasare contra Ciprului. Golul tricolorilor a fost marcat în minutul 35 de portarul echipei ASU Politehnica, după o degajare lungă din poartă, care l-a prins nepregătit pe goalkeeperul advers.
"M-am simţit foarte bine la primul meci la U16. N-am avut emoţii. Sincer, prima dată nu mi-a venit să cred că am reuşit să marchez. Am fost foarte bucuros după ce mi-am dat seama ce am reuşit să fac. Am reuşit astfel de execuţii la antrenament, dar niciodată într-un meci. În primă fază, nici colegilor nu le-a venit să creadă că am marcat. Nici selecţionerului. Mai apoi m-au felicitat cu toţii", a spus, pentru ProSport, portarul Alexandru Borbei, la scurt timp după amicalul cu Cipru în care a marcat.
Tatăl tânărului portar al formaţiei timişorene, Gabriel Borbei, a vorbit, pentru ProSport, despre drumul parcurs până acum în fotbal de fiul său, care pe 27 iunie va împlini 16 ani.
L-a dus la stadion de la trei ani
Gabriel Borbei a jucat fotbal [http://storage0]pe postul de fundaş central la echipele Universitatea Petroşani, Jiul Petroşani, unde şi-a făcut junioratul, şi la Parângul Lonea, actuala Inter Petrila. Practic, de aici a început şi pasiunea fiului său pentru fotbal. ”Alex avea trei ani când l-am luat cu mine peste tot şi s-a îndrăgostit de fotbal. La 7 ani l-am dus la Şcoala Pro Fotbal a lui Marin Tudorache. Acolo a fost antrenat timp de trei ani de zile de Marin Tudorache şi Viorel Stancu, iar ca antrenori cu portarii i-a avut pe Ilie Botezatu (n.r. - acesta l-a format şi pe Bîlgrădean, actualul jucător al FCSB-ului) şi pe Sorin Gihţan. Pentru că nu prea îl plăcea să alerge, Tudorache i-a spus să facă ce vrea el şi atunci a ales să fie portar”, spune tatăl tânărului portar care a impresionat cu reuşita sa la naţională.
A refuzat să joace la Academia lui Hagi
După ce a terminat clasa a patra la vârsta de 10 ani, Alex Borbei a plecat la Academia lui Gică Hagi. Acolo, jucătorul s-a făcut remarcat şi a fost ofertat să rămână, dar nu a dorit să stea. ”Nu i-a plăcut atmosfera de acolo şi nu a vrut să rămână. Apoi pe fir a intrat Pavel Velcotă, de la LPS Banatul, şi l-a chemat la un trial la Arad. A ajuns la ASU Poli Timişoara după ce a fost văzut de Iulian Prodana. A ieşit campion naţional la ASU Poli cu grupa 2003”, spune Gabriel Borbei.
Sampdoria, lăsată cu ochii în soare
Fotbalistul din Valea Jiului a fost în probe şi la celebrul club italian Sampdoria, unde a convins, însă nici acolo nu a vrut să rămână. Explicaţia este una simplă. ”A zis că vrea să mai vadă cum este şi la alte cluburi din afară şi nu a vrut să rămână acolo. Noi nu l-am forţat, face cum vrea el. Impresarul Cătălin Sărmăşan este cel care l-a dus la Sampdoria. Noi, ca şi părinţi, îl sprijinim în tot ceea ce vrea să facă”, povesteşte tatăl lui Alex, care are şi o înălţime impresionantă, de 1,85 m la doar 15 ani.
Pe fir a intrat şi FCSB
Evoluţiile lui Alexandru Borbei nu au trecut neobservate. Imediat după reuşita de la naţionala de juniori, acesta a fost contactat de FCSB, dar jucătorul a spus pas şi vicecampioanei României. ”Nu vrea să joace la nicio echipă din ţară. Vrea să rămână unde este acum, iar probabil că apoi va merge undeva în străinătate. La ASU Poli face parte din lotul echipei mari, fiind rezervă la multe dintre meciuri, dar încă nu a debutata în liga a doua”, a mai spus, pentru ProSport, tatăl portarului Politehnicii.

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ]