Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Sat Dec 15, 2018 3:05 am

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 315 posts ]  Go to page Previous  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 32  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Wed Jan 10, 2018 4:07 pm 

Observ (daca e adevarat ce scrie) ca ne axam deocamdata pe fundasi si atacanti.
Eu cred ca la noi a fost un minus destul de serios si creativitatea la mijlocul terenului.
E drept ca ii avem pe Poparadu si pe Krausz la mijloc insa ei s-au remarcat mai ales prin abilitati defensive si mai putin creative.
Daca am lua un om care sa stie sa scoata om din joc si sa dea o pasa decisiva am avea mult de castigat ca si joc.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 10, 2018 5:03 pm 

La capitolul mijlocași sunt destui (7 după calculele mele), cu fundașii stăm grav. Avem doar doi centrali, din care unul (Mera) va sta câte o etapă la fiecare galben. Motreanu e și el la un galben distanța de aceeași soartă. Iar Bilia la două.
La capitolul atacanți, mai e nevoie de unul, că nu putem sta doar în Plămadă (care pare că-și intră în ritm) și Bădăuță (inconstant rău).
Eu zic că un atacant și doi fundași sunt destui, dacă nu pleacă nimeni.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 15, 2018 6:56 pm 

http://sspolitehnica.ro/multumim-vasile-sleam/
MULŢUMIM, VASILE ŞLEAM!

Image

Colaborarea dintre clubul nostru şi antrenorul cu portarii Vasile Şleam a încetat, de comun acord. Cel care s-a ocupat în sezonul de toamnă de pregătirea goalkeeperilor Politehnicii a declarat, la plecare, că va rămâne mereu cu inima alături de acest club:
„În sufletul meu, Poli şi culorile alb-violet vor rămâne întotdeauna. Plec cu sufletul împăcat, consider că mi-am făcut treaba. Portarii au crescut, au avut evoluţii tot mai bune şi cred că aici se vede şi munca mea. Atmosfera pe care am simţit-o la meciuri a fost una fantastică. Oricine din mediul fotbalistic îşi doreşte să trăiască aşa ceva. E extraordinar, ţi se face efectiv pielea de găină! E extraordinar şi chiar îmi doresc ca Poli să promoveze în Liga I. Un asemenea club merită să fie acolo!”.
Mulţumim, „Puiu”, pentru întreaga muncă depusă la Timişoara şi pentru devotamentul tău pentru Politehnica!
Începând de astăzi, de pregătirea portarilor echipei noastre se ocupă Mihai Şteţca, cel care a colaborat cu antrenorul Bogdan Andone şi în sezonul trecut, la Olimpia Satu Mare. În vârstă de 36 de ani, Şteţca a fost portarul mai multor formaţii de primă ligă, printre care Gaz Metan Mediaş, FCM Târgu Mureş sau CS Turnu Severin. Mult succes, Mihai!

Profile  

PostPosted: Mon Jan 15, 2018 7:12 pm 

http://www.druckeria.ro/politehnica-rel ... i-testati/
Politehnica a reluat antrenamentele! Bokila şi Ivanovic, printre jucătorii testaţi

Politehnica Timişoara a efectuat astăzi primul antrenament din acest an calendaristic. Sub comanda lui Bogdan Andone s-au aflat şi câţiva jucători noi, care urmează să fie testaţi în perioada următoare. Dintre ei, se remarcă doi atacanţi, congolezul Noe Bokila, fratele fostului dinamovist Jeremy Bokila, şi Dejan Ivanovic, un atacant sârb în vârstă de 23 de ani, provenit de la Kikinda.

Antrenorul Bogdan Andone a declarat, înaintea primei şedinţe de pregătire, că vor urma şi despărţiri în următoarea perioadă, lista plecărilor urmând a fi oficializată în următoarele zile.

„Ne aşteaptă un retur foarte dificil şi avem foarte mult de muncă. Au plecat câţiva jucători, urmează să şi vină câţiva, pentru că avem nevoie să ne completăm lotul. Încercăm să formăm o echipă cât mai puternică pentru retur. În primă fază, probabil vor pleca patru jucătorii, alţii au oferte de la alte echipe. Am mai spus-o, nu ţinem pe nimeni cu forţa. Mă bazez doar pe jucătorii care îşi doresc să joace la Politehnica”, a declarat Bogdan Andone.

Unul dintre jucătorii pe care tehnicianul polist şi-ar dori să se bazeze e Florin Lazea. Mijlocaşul în vârstă de 24 de ani a evoluat în sezonul de toamnă la formaţia de Liga a III-a CSM Lugoj, sub formă de împrumut. „Lazea e jucătorul nostru, a revenit la echipă. Rămâne să se pregătească, e în programul echipei şi sper să se antreneze cât mai bine şi să continue alături de noi”, a precizat Bogdan Andone.

Printre jucătorii ce urmează să fie testaţi în următoarea perioadă se numără şi doi atacanţi din strănătate. Noe Bokila are 27 de ani şi a evoluat ultima oară în ligile inferioare din Olanda, pentru SV Opheusden. În ultimii ani, a mai activata la Schwarz-Weiss Rehden (Germania), KSC Grimberge (Belgia) şi FC Zuthphen (Olanda). „Îmi doresc să îl văd în această săptămână. Până la sfârşitul perioadei de reacomodare, voi mai testa câţiva jucători. Însă în perioada de cantonament îmi doresc să avem lotul definitivat pentru sezonul de primăvară”, a afirmat Bogdan Andone. Tot pentru un loc în compartimentul ofensiv se luptă şi sârbul Dejan Ivanovic. În vârstă de 24 de ani, acesta a evoluat ultima oară la ZFK Kikinda.

„Suntem în discuţii cu mai mulţi jucători. Doi fundaşi centrali, un atacant, o extremă stângă… acestea sunt poziţiile pe care nu am stat foarte bine în tur şi pe care trebuie să ne întărim”, a mai explicat Bogdan Andone.

Modificare şi în staff-ul tehnic

Politehnica Timişoara şi-a schimbat în această iarnă antrenorul cu portarii. Cel care s-a ocupat de pregătirea goalkeeperilor în sezonul de toamnă, Vasile Şleam, şi-a încheiat colaborarea cu clubul. La despărţire, acesta a avut şi un mesaj pentru suporterii alb-violeţi: „În sufletul meu, Poli şi culorile alb-violet vor rămâne întotdeauna. Plec cu sufletul împăcat, consider că mi-am făcut treaba. Portarii au crescut, au avut evoluţii tot mai bune şi cred că aici se vede şi munca mea. Atmosfera pe care am simţit-o la meciuri a fost una fantastică. Oricine din mediul fotbalistic îşi doreşte să trăiască aşa ceva. E extraordinar, ţi se face efectiv pielea de găină! E extraordinar şi chiar îmi doresc ca Poli să promoveze în Liga I. Un asemenea club merită să fie acolo!”.

Începând de astăzi, de pregătirea portarilor formaţiei alb-violete se ocupă Mihai Şteţca, cel care a colaborat cu antrenorul Bogdan Andone şi în sezonul trecut, la Olimpia Satu Mare. În vârstă de 36 de ani, Şteţca a fost portarul mai multor formaţii de primă ligă, printre care Gaz Metan Mediaş, FCM Târgu Mureş sau CS Turnu Severin.

În această săptămână, jucătorii Politehnicii vor efectua antrenamente de reacomodare la efort, iar miercuri şi joi e programată vizita medicală. Sâmbătă, la ora 11:00, e programat primul amical din această iarnă, în compania formaţiei de Liga a IV-a Cocoşul Orţişoara. Locaţia de desfăşurare nu a fost încă stabilită.

Profile  

PostPosted: Tue Jan 16, 2018 6:34 pm 

http://www.druckeria.ro/politehnica-isi ... -de-ce-nu/
Politehnica își propune o figură cât mai frumoasă în retur: „E posibil să ajungem și pe primul loc, de ce nu?”

Vacanța s-a încheiat ieri pentru fotbaliștii Politehnicii Timișoara, care au reluat pregătirile pentru un retur de campionat care se anunță extrem de dificil. Clasarea echipei pe locul 5 la finalul sezonului de toamnă, la șase lungimi în spatele locului ce duce spre barajul din Liga I, îi îndreptățește pe suporteri să spere la un retur de neuitat. Antrenorul Bogdan Andone spune că elevii săi trebuie să progreseze atât individual, cât și la nivel de grup, sezonul de primăvară fiind de obicei mult mai solicitant, din toate punctele de vedere, decât cel de toamnă.

„E posibil să ajungem și pe primul loc, de ce nu? Atâta vreme cât există șanse matematice, totul este posibil, iar noi încercăm să terminăm cât mai sus. Cum am mai spus, e foarte dificil. De regulă, returul e tot timpul mai greu decât turul. În Liga a II-a sunt echipe puternice, bine susținute financiar, care își permit să facă pregătirea de iarnă în Antalya sau în Cipru. Dar și noi ne pregătim, muncim și trebuie să fim mai buni ca în tur, să progresăm atât individual, fiecare jucător pe poziția lui, cât și ca grup. Încercăm să terminăm cât mai sus în clasament. Obiectivul principal, în acest moment, e primul meci, pe care încercăm să îl câștigăm. După aceea, vom vedea ce va urma”, a declarat Bogdan Andone cu privire la obiectivul pe care îl au alb-violeții în acest sezon.

Jucătorii Politehnicii au astăzi parte de două antrenamente, pentru ca mâine și joi să participe la o singură ședință de pregătire, deoarece e programată obișnuita vizită medicală. Primul amical va avea loc sâmbătă, de la ora 11:00, în compania unei formații din Liga a IV-a, Cocoșul Orțișoara.

În total, Politehnica va disputa opt jocuri de verificare până la reluarea campionatului, adversarii find din eșaloanele trei și patru ale României și Serbiei. Antrenorul Bogdan Andone admite că și-ar fi dorit și adversari mai bine cotați, însă discuțiile nu s-au materializat.

„Un adversar pe care mi l-am dorit a fost ACS Poli. Însă în perioada în care ne-am fi dorit să îi întâlnim, spre sfârșitul cantonamentului, în zilele de 3, 6, 8 sau 9 februarie, nu era posibil, deoarece ei încep campionatul. Mi-am dorit să jucăm cu Luceafărul Oradea, dar nu s-a putut. Am încercat să organizăm un amical și cu Partizan sau Steaua Roșie Belgrad, o formație pe care am întâlnit-o anul trecut, pe când eram la Olimpia Satu Mare, și a fost un test extrem de util. Din păcate, echipele din zona noastră, care sunt disponibile, sunt în mare parte de Liga a III-a. În plus, nu mi-am dorit să ne deplasăm din Timișoara pe perioada cantonamentului, pentru că am avut unele variante de a juca în Ungaria, însă ar fi fost trei ore dus și alte trei întors și nu cred că ar fi meritat acest efort”, a mai spus Andone.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 26, 2018 7:46 pm 

Oficializăm și pe forum.
Exact cum a scris un prieten într-un comentariu pe facebook: "Baftă și osul la treabă!"
--------------------------
http://www.druckeria.ro/cristian-scutar ... litehnica/
Cristian Scutaru, primul transfer al iernii perfectat de Politehnica

Image

Politehnica Timișoara a perfectat prima mutare pe piața transferurilor din această iarnă. Cristian Scutaru a semnat astăzi cu alb-violeții, alături de care se pregătește de la începutul acestei săptămâni.

Cristian Scutaru s-a născut la 13 aprilie 1987 la Reșița. A început fotbalul în localitatea natală, la CSM, după care a trecut la Jiul Petroșani. A ajuns la Timișoara în 2005, la vârsta de 18 ani, fiind jucătorul lui Poli până în 2012. În această perioadă, a disputat 59 de meciuri și a înscris patru goluri pentru prima echipă. De la alb-violeți a fost împrumutat la CFR Timișoara, CSM Reșița și Inter Clinceni. În cariera sa, Scutaru a mai evoluat la Dinamo București și ACS Poli, la formația timișoreană petrecând patru ani, din 2013 până în vara anului trecut.

În sezonul de toamnă a evoluat la UTA, unde a fost unul dintre cei mai utilizați jucători, cu 1546 de minute bifate, fiind depășit doar de Marius Curtuiuș și Bogdan Burlă. În cele 18 meciuri disputate în acest sezon pentru gruparea de pe Mureș, a reușit să înscrie un gol.

Pe site-ul de specialitate transfermarkt.de, Cristian Scutaru e cotat la 250.000 de euro, cea mai bună cotare având-o în 2012, în anul transferului la Dinamo, 700.000 de euro. De asemenea, noul fundaș al Politehnicii a fost internațional de juniori al României Pentru reprezentativa U17 a disputat 9 meciuri și a marcat un gol, iar la U19 a bifat trei selecții și a marcat o dată.

Cristian Scutaru se pregătește sub comanda lui Bogdan Andone de la începutul acestei săptămâni, bifând și primele 45 de minute ale amicalului susținut miercuri de alb-violeți, cu gruparea sârbă Vulturul Grebenac.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 26, 2018 7:48 pm 

http://www.druckeria.ro/marvin-schieb-e ... -violetii/
Marvin Schieb e polist cu acte! Tânărul mijlocaș a semnat cu alb-violeții

Image

Politehnica Timișoara a perfectat încă o mutare pentru sezonul de primăvară. Alb-violeții au ajuns la o înțelegere cu Marvin Schieb, mijlocaș ofensiv în vârstă de 21 de ani, care a evoluat și la nivelul primului eșalon la ASA Târgu Mureș.

Marvin Schieb s-a născut la 27 iulie 1996 la Ellwangen, în Germania, însă fotbalul l-a început în România. La nivel de juniori, a activat la Interstar Sibiu, Gaz Metan Mediaș, Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Cluj. Pentru „Șepcile Roșii” a și debutat la seniori, adunând 18 apariții în ediția 2015/2016 a Ligii a II-a. După dizolvarea clubului clujean, a trecut la ASA Târgu Mureș, care pe atunci activa în primul eșalon. Aici a avut ocazia să debuteze în elită, bifând șase jocuri în precedentul sezon pentru ASA, dintre care trei ca titular. A rămas la Târgu Mureș și după retrogradarea echipei, însă nu a evoluat pentru roș-albaștri decât în prima parte a turului. În actualul sezon, a bifat 7 meciuri pentru formația ardeleană, ultima în etapa a 7-a.

Marvin Schieb a ajuns la Timișoara săptămâna trecută și a disputat deja două meciuri de pregătire în alb-violet, evoluând în primele reprize ale meciurilor cu Cocoșul Orțișoara (1-1) și Vulturul Grebenac (3-1).

Antrenorul Bogdan Andone consideră că achiziția lui Schieb e extrem de utilă, în condițiile în care e eligibil ca jucător U21 și îi poate crea o concurență serioasă lui Deian Sorescu: „E un jucător cu potențial, tânăr, e junior. Avem nevoie de o dublură pentru Sorescu, dar îl putem folosi și în banda stângă dacă o cere situația. E o nouă soluție pentru noi în alcătuirea echipei și sunt convins că e un jucător care ne va ajuta. Are calități foarte bune, pe faza ofensivă face diferența, astfel că va fi un plus pentru echipa noastră”.

Marvin Schieb e cel de-al doilea transfer oficializat de Politehnica Timișoara, după ce în cursul zilei de astăzi a semnat și fundașul Cristian Scutaru.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 27, 2018 12:47 am 

Pe ce perioada a semnat Schieb?

Profile  

PostPosted: Sun Jan 28, 2018 4:51 pm 

Am observat ca nu a fost pastrat in lot nici unul din cei doi atacanti folositi ieri (probabil sarbi, nr 17 si 20). Mie sincer, in meciul de ieri, mi-a placut cum s-au miscat. Cel din prima repriza, nr 17, era gen Blanaru forte muncitor, in urma pressing-ului facut de el am marcat primul gol...dar si nr 20 folosit in a doua repriza mi se pare util pentru nivelul ligii secunde, avand in vedere ca stam destul de rau la capitolul atacanti.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 28, 2018 7:19 pm 

pif wrote:
Am observat ca nu a fost pastrat in lot nici unul din cei doi atacanti folositi ieri (probabil sarbi, nr 17 si 20). Mie sincer, in meciul de ieri, mi-a placut cum s-au miscat. Cel din prima repriza, nr 17, era gen Blanaru forte muncitor, in urma pressing-ului facut de el am marcat primul gol...dar si nr 20 folosit in a doua repriza mi se pare util pentru nivelul ligii secunde, avand in vedere ca stam destul de rau la capitolul atacanti.

+1

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 315 posts ]  Go to page Previous  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 32  Next