Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Fri Feb 23, 2018 7:12 pm

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: SS Politehnica - FC Argeş, 12 august, ora 16, et. II
PostPosted: Sun Aug 06, 2017 9:19 am 

Image

Quote:
Baietii in Ghete vin în fața voastră pentru prima reprezentație de pe teren propriu din acest campionat. Venim după o victorie mare în prima etapă, obținută pe terenul din Brăila, vrem să arătăm că nu a fost o întâmplare și că în acest sezon vom obține mai mult!

Avem nevoie de tot sprijinul vostru, ne vedem sâmbătă pe bătrâna Știința! #avemundrum #haiPoli

Event pe facebook: https://www.facebook.com/events/254229561755456/?ti=cl
Going. Like. Share.

Profile  

Post subject: Re: SS Politehnica - FC Argeş, 12 august, ora 18, et. II
PostPosted: Sun Aug 06, 2017 2:10 pm 

Pe Stiinta sau Dan Paltinisanu?

Profile  

Post subject: Re: SS Politehnica - FC Argeş, 12 august, ora 18, et. II
PostPosted: Sun Aug 06, 2017 2:17 pm 

Stiinta

Profile  

Post subject: Re: SS Politehnica - FC Argeş, 12 august, ora 16, et. II
PostPosted: Thu Aug 10, 2017 10:52 am 

Smiley wrote:
Sambata jucam la ora 16, televizat pe digi

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 3:31 pm 

Din ce citeam pe feisbuc, doar Ignea ar lipsi.
Poparadu a intrat in programul echipei?

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 7:23 pm 

Iordan Eftimie, optimist înaintea întâlnirii cu Politehnica: „Am încredere că vom face un joc bun”

Image

Sâmbătă, pe „Știința”, e programat derby-ul alb-violet al ligii secunde. De la ora 16:00 se vor afla față în față Politehnica Timișoara și FC Argeș, gruparea piteșteană fiind nou-promovată în eșalonul al doilea. Tehnicianul grupării din Trivale, Iordan Eftimie, nu se așteaptă la un joc ușor pe Bega, însă e convins că dacă elevii săi îi vor respecta indicațiile, se vor întoarce acasă cu cel puțin un punct.

Iordan Eftimie a urmărit o înregistrare a jocului susținut de Politehnica sâmbăta trecută, la Brăila, și spune că e o echipă ce poate fi surpriză, bazându-se pe faptul că a primit două goluri în superioritate numerică.

„Ne aşteaptă un joc destul de dificil, având în vedere şi distanţa pe care trebuie să o parcurgem înainte de acest meci. O deplasare destul de lungă și un meci împotriva unei echipe care, în prima etapă, a câştigat la Brăila. Un meci dificil, dar eu am încredere că vom face un joc bun şi ne vom întoarce cu un rezultat pozitiv de acolo. I-am văzut pe casetă pe cei de la Timişoara. Au şi ei în componenţă câţiva jucători noi. Voi discuta cu jucătorii mei despre adversar. Dacă vor face ceea ce le voi cere, nu avem cum să nu venim cu un rezultat bun. Timişoara este o echipă care joacă fotbal. La Brăila au avut 3-0, dar ei au jucat cu un om în plus din minutul 15. După aceea, cei de la Brăila le-au înscris două goluri în inferioritate numerică. O echipă care poate fi surprinsă. Eu îmi doresc să câştigăm meciul, însă, dacă nu vom putea, trebuie să ne mulţumim şi cu un punct. Orice punct adunat este bun când se va trage linie. Cu cât ai o zestre mai bogată cu atât este mai bine. Noi încercăm să luăm joc cu joc şi să vedem ce putem scoate de la fiecare meci în parte”, a declarat Eftimie, citat de cotidianul local Curierul Zilei.

FC Argeș a început sezonul cu o remiză albă, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, în fața unei retrogradate din Liga I, Pandurii Târgu Jiu. Iordan Eftimie admite că în jocul echipei sale s-a simțit și tracul debutului în cel de-al doilea eșalon, dar speră ca din rundele ce urmează să vină și victoriile în contul alb-violeților din Trivale.

„Am făcut analiza jocului cu Pandurii. Nu a fost un meci rău, dar au ajuns şi ei la concluzia că, dacă aveam mai multă determinare, puteam câştiga fără probleme. Rămânem cu regretele. Parcă nu am avut prospeţimea necesară. Am discutat şi cu băieţii şi probabil că a fost şi tracul debutului în Liga a II-a. Am fost puţin inhibaţi la început, a mai fost şi căldura aia sufocantă. Probabil acestea sunt motivele pentru care nu am putut cîştiga. S-a văzut că nu am avut acel plus care ne-ar fi ajutat să câştigăm. Ne-am dorit foarte mult. Nu am reuşit, dar sper că în etapele viitoare să putem mai mult şi să câştigăm”, a mai spus Eftimie, conform sursei citate.

FC Argeș pregătește o infuzie de experiență, prin transferul unui jucător cu ștate vechi la nivelul primei divizii. Deși Iordan Eftimie nu a nominalizat jucătorul cu care se poartă negocieri, presa din Pitești vehiculează numele lui Raul Costin, cel care și-a reziliat recent contractul cu Concordia Chiajna, și mai are în CV echipe ca FC Național, FC Vaslui, U Cluj, FC Botoșani sau Rapid.

„La capitolul noutăţi o să fie o surpriză. Nu pot să vă dau nume acum până nu este sigur. Va veni un jucător la club, probabil că se va semna contractul. Nu va fi în lot pentru meciul cu Timişoara, însă la partida de săptămâna viitoare, cu Miroslava, sigur va fi. Este un fotbalist care a activat în Liga I şi care ne va ajuta mult datorită experienţei pe care o are”, a declarat Iordan Eftimie.

Partida Politehnica Timișoara – FC Argeș Pitești va avea loc sâmbătă, de la ora 16:00, pe arena „Știința”, și contează pentru a doua rundă a ligii secunde.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 7:24 pm 

Canicula, principala grijă pentru Bogdan Andone înaintea meciului cu FC Argeș: „Mi-aș dori chiar să plouă puțin”

Image

Politehnica Timișoara se pregătește de primul meci în fața propriilor suporteri din acest sezon, în condiții extreme. Temperaturile ridicate care au persistat și în această săptămână au îngreunat ciclul de pregătire, elevii lui Bogdan Andone revenindu-și cu mare greutate după jocul de la Brăila, disputat pe o temperatură de 40 de grade celsius. În plus, tehnicianul polist și-a exprimat nemulțumirea și față de schimbarea tardivă a orei de start a partidei cu FC Argeș, de sâmbătă, de pe „Știința”.

FC Argeș e prima divizionară secundă care vizitează arena „Știința” în noul sezon al ligii secunde. Un adversar incomod, în opinia antrenorului Bogdan Andone, care a transferat un întreg contingent de jucători cu experiență în „B”, de la cojudețeana CS Mioveni.

„E un meci important pentru noi, deoarece e primul pe teren propriu. Vom întâlni un adversar care și-a câștigat anul trecut seria din Liga a III-a fără să piardă niciun meci. Piteștiul e o echipă bună, cu experiență, care s-a întărit cu 4-5 jucători de la Mioveni… Vișa, Năstăsie, Popescu… Una peste alta, o echipă care joacă un fotbal plăcut, cu o mentalitate de câștigătoare. Trebuie să ajungem pregătiți din punct de vedere mental la ora meciului. Avem nevoie de victorie și sper ca sâmbătă vremea să fie de partea noastră. Se va juca de la ora 16:00 și mi-aș dori să fie înnorat sau poate chiar să plouă puțin… Dacă va fi temperatura de astăzi, nu știu ce așteptări putem avea de la un meci la 37-38 de grade”, a declarat Bogdan Andone.

De altfel, căldura excesivă care s-a înregistrat la ora meciului din prima etapă, de la Brăila, a avut urmări și în această săptămână. „Atmosfera din vestiar e destul de liniștită. Nici ieri nu-și reveniseră băieții după excursia de la Brăila. Unii dintre ei au vomat tot drumul… A fost o căldură insuportabilă la Brăila, iar la pauză 7-8 dintre ei îmi cereau să-i schimb. Mai aveam la dispoziție două schimbări și nu puteam face nimic, pentru că nu știam care dintre ei cedează… Sorescu, Plămadă, Predescu, Bădăuță… Taub a și vomat pe marginea terenului. Au ajuns duminică, la ora 3 dimineața de la Brăila, după vreo 12 ore în care au stat întinși pe culoarul dintre scaunele din autocar. Ce să vă spun? Două zile n-am putut face nimic cu ei, iar ieri încă erau «împachetați»”, a mai spus Andone.

Tehnicianul polist s-a arătat nemulțumit și de schimbarea orei de disputare a jocului cu FC Argeș, oficializată cu doar două zile înaintea întâlnirii. Inițial, partida cu piteștenii era programată la ora 18:00, însă la cererea televiziunii care deține drepturile de difuzare a Ligii a II-a, aceasta a fost devansată cu două ore.

„E foarte din scurt. Din punctul meu de vedere, ca antrenor, nu pot fi de acord cu ceea ce s-a întâmplat, pentru că n-am putut să-mi pregătesc deloc ciclul săptămânal. Am așteptat să aflu dacă jucăm la 18:00 sau la 16:00… până acum câteva ore nu știam nimic. Ieri, când au plecat băieții, n-am știut să le spun la cât jucăm și le-am transmis prin SMS ora antrenamentului de astăzi. Dar, din păcate, acesta e fotbalul pe care îl avem și trebuie să ne adaptăm”, a afirmat Andone.

O absență certă pentru meciul cu FC Argeș e cea a mijlocașului Alin Ignea, care a suferit o entorsă de gradul II după intrarea dură a brăileanului Paul Ioan, din minutul 15 al meciului din prima etapă. Bogdan Andone spune că sunt șanse mici să se bazeze și pe Adrian Poparadu, care încă mai are de lucrat la capitolul fizic. „Poparadu încă nu e pus la punct din punct de vedere fizic. Mai are nevoie de o săptămână, poate chiar două. Din acest punct de vedere, pot să spun că suferim, pentru că am fi avut mare nevoie de el”, a mai spus Andone.

Politehnica își continuă căutările pentru un ultim transfer, cel al unui fundaș central cu experiență. „Încă suntem în căutări, avem tot felul de propuneri de jucători. Vreau să facem alegerea corectă, iar jucătorul care va veni pe acea poziție să fie 100% convins că dorește să joace la această echipă”, a spus tehnicianul Politehnicii.

Partida Politehnica Timișoara – FC Argeș, din cadrul etapei a 2-a a eșalonului secund, va avea loc sâmbătă, de la ora 16:00, pe arena „Știința”.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 9:35 pm 

vrajeala wrote:
Din ce citeam pe feisbuc, doar Ignea ar lipsi.
Poparadu a intrat in programul echipei?

Poparadu nu poate inca fizic si nu vrea sa forteze ca sa se accidenteze.

Din pacate azi a intervenit o alta problema, s-a accidentat Motreanu, sa vedem daca e grav sau poate juca sambata.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 12, 2017 6:15 pm 

Bravo POLI! 8-)

Profile  

PostPosted: Sat Aug 12, 2017 7:02 pm 

Asemenea meci trebuie povestit la nepoti! Exact cum a spus nea Costica.
Determinare maxima din partea tuturor, ploaia care ne-a racorit, ambitie totala, ocazie imensa din partea argesenilor in ultimele minute! Meciul asta a avut de toate!
Multumesc, Poli!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next