Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Sun Mar 29, 2020 7:54 am

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: #8 | Politehnica v. CSM Reșița | 21 sep. | ora 16:30
PostPosted: Mon Sep 16, 2019 1:11 pm 

Image

Profile  

Post subject: Re: #8 | Politehnica v. CSM Reșița | 21 sep. | ora 16:30
PostPosted: Sat Sep 21, 2019 5:11 pm 

Doar printr-un miracol dăm gol azi. Iarăși.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 7:51 pm 

O măsurat careva portile ??? Cred ca sunt mult mai mici decit cere regulamentul. Asta explica impotenta noastră

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 8:07 pm 

manchester wrote:
O măsurat careva portile ??? Cred ca sunt mult mai mici decit cere regulamentul. Asta explica impotenta noastră

Poate ca au intrat la apa cand a plouat...

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 8:14 pm 

mircea wrote:
Doar printr-un miracol dăm gol azi. Iarăși.

Parca azi am jucat mai bine. Se apropie si momentul nostru. Am mare încredere in Gusatu.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 9:03 pm 

Am jucat haotic și chiar extrem de precipitat în ultimii 30 de metri. Acolo futem tot jocul și ne tremură genunchii. Alegem cele mai proaste soluții. De parcă ar fi primul antrenament a 11 jucători complet străini unii de alții și care vorbesc toți o altă limbă. Am un feeling ca primul nostru gol de azi încolo e fie un autogol, fie vine din penalty.
Dacă până acum l-am remarcat pe Popescu, azi am rămas ușor dezamăgit de prestația lui. Mereu a făcut un dribling prea mult.
PS: cred că azi ni s-a refuzat un penalty. Nu am revăzut faza, dar din ce am văzut live, cam asta e părerea mea. Nu scuză faptul că nu am dat gol, dar totuși.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 9:14 pm 

5 meciuri acasa fara gol marcat, 7 meciuri din 8 (incluzandu-l pe cel din cupa) fara gol marcat!

Oare nu e nevoie de cateva vizite la un psigolog?

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 9:37 pm 

Nu inteleg alegerile de continuare a fazelor ofensive facute de Manea si Ignea. Anul trecut erau cu totul alti jucatori. Int-adevar nu mai bubuim mingea in fata, dar asa cum zicea un coleg mai sus, cand ajungem la 30m...intoarcem mingea la fundasi ( WTF?!)

In afara de asta, este dureros de evident ca ne trebuie o solutie ( orice solutie ) pe postul lui Chereches. Baiatul asta din pacate n-are nici o treaba. In loc sa creasca ( si sezonul trecut a fost printre cei mai slabi ), parca tot mai paralel cu meseria devine.

As incerca poate cu doi atacanti ( dar cu care?! ). Oricum se vede o oarecare schimbare cu Gusatu, dar mai e mult pana departe.

PS: Zicea Stancioiu pe youtube:"parca suntem blestemati ca nu dam gol" . Pai blestemati am fi daca am da 3 bare pe meci ( ca sezonul trecut ) si ar scoate fundasii mingea de 5 ori de pe linia portii. Dar noi daca prindem un sut la care sa transpire un pic portarul advers, suntem fericiti. Nu e vorba de blestem, e neputinta cronica.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 21, 2019 11:08 pm 

Meci mult mai bun fata de ce am jucat pana acum, se vede ca Gusatu in puținul timp a lucrat mult pe faza ofensiva, însă de la 20-25 de metri încolo antrenorul greu mai poate lucra ceva, acolo se vede valoarea jucătorilor. Am dus de foarte multe ori mingea in preajma careului reșițean, au fost multe situații de poarta, nu neaparat ocazii, insa s-au luat și multe decizii proaste - un dribling in plus, o pasa înapoi, centrare aiurea, finalizare proasta, etc. Mi-a plăcut ce am văzut cand Manea a fost mutat ca al doilea vârf, in spatele lui Axente, iar Schieb și Popescu pe benzi, ne-am mișcat mult mai bine, ajungeam mult mai repede in preajma portii adverse, s-au creat multe situații.. Eu chiar ma gândeam ca se va începe de la început in formula asta, având in vedere soluțiile limitate pe care le are Gusatu (ca dovada a făcut doar o singura schimbare), cred ca mi se pare cea mai buna formula pe care o putem alinia la ora actuala. E frustrant ca fazele fixe nu se mai bat ca in trecut, de multe ori se insista pe minge înaltă la colțul lung total aiurea, iar când se încearcă altceva se centrează in primul om. Aici se poate lucra și exersa încontinuu!

Ca și concluzie, au fost multe plusuri astăzi, nu s-a jucat rău, însă suferim la finalizare, deciziile din fata portii/careului, acolo unde doar valoarea jucătorului contează. Încă o data spun, se simte mult lipsa unor jucatori ca Ursu și Mihai Ene, care pentru nivelul ligii secunde erau buni.

Profile  

PostPosted: Sun Sep 22, 2019 2:12 am 

Noi am trecut de definitia blocajului psihic in fotbal si acum il experimentam intr-un mod groaznic. Ambii fundasi laterali si Ignea (care a fost providential in campionatul trecut) sunt intr-un colaps total. Nu credeam ca Chereches este asa de labil psihic. Ok, gresesti o centrare, doua, cinci, dar la un moment dat rabufnesc si suporterii; nu mai rezista si inevitabil il apostrofeaza. Instant s-a pierdut si nu i-a iesit nici macar jocul anost pe care il prestase pana atunci.

Facand exceptie de sincopele mentale, astazi chiar mi-a placut daruinta din teren. L-as remarca in mod special pe Dros care a recuperat cateva mingi impecabil! A sutat la poarta, a deschis jocul, i-a tinut spatele lui Ignea. Pe scurt, si-a facut foarte bine treaba si a fost peste medie.

Tare fain a fost sa revad emulatia din jurul stadionului. S-a confirmat munca voluntarilor care au impanzit orasul cu afise despre acest meci. Felicitari tuturor si la mai mare!

Sa nu-i fi avut pe Mera si Scuti, acum cred ca am fi avut punctaj cu minus, in liga a III-a.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next