Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Oct 19, 2020 11:55 pm

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: #6 | FK Csíkszereda v. Politehnica | 3 oct. | ora 11:00
PostPosted: Wed Sep 30, 2020 11:33 am 

Image

Profile  

Post subject: Re: #6 | FK Csíkszereda v. Politehnica | 3 oct. | ora 11:00
PostPosted: Thu Oct 01, 2020 5:57 am 

din categoria meciurilor (mai) usoare...

Profile  

PostPosted: Thu Oct 01, 2020 12:02 pm 

Eu cred ca adversarii se vor baza pe joc dur. Daca astfel sta treaba, musai sa ii luam pe sus din primul minut.

Meciul va fi transmis pe youtube de gazde, il vom prelua si noi pe contul nostru. Singurul impediment e ca vom avea comentariu in maghiara. :)

Profile  

PostPosted: Sat Oct 03, 2020 5:18 pm 

Am ajuns acasă de la meci. Azi nu am meritat să câștigăm. Mijlocul nostru a fost pe nicăieri. Multe pase scurte greșite, mingi pierdute ușor la picior și foarte puține mingi utile date în zona careului. Mă surpride că Tavi și Toni n-au văzut că pressingul era cartea noastră la meciul ăsta. Plazonja alerga ca tembelul de unul singur, căci nimeni nu-l ajuta. Tavi striga la el "Back! Back!" Ocazia mare a lui Popovici din repriza a doua, când am fost 3 vs 1 în careu de la un pressing a venit. Dezamăgitor jocul lui Mera în față în ultimele 15 minute. O secundă n-a vrut să joace mingea. Mereu la ciupeală de liberă, chiar și atunci când era loc de o pasă decisivă.
Arbitrul a fost un mare bou azi. În loc să lase avantaj și gol pentru gazde, fluieră 11m. Am fost sigur că nu luăm gol la penalty și vreau să îl felicit pe Deronja, a apărat bine azi! Și revenind la arbitru, nu ne-o dat un penalty, la faza când am primit lovitura liberă din 20m.
Azi a fost 4-4 la ocazii, și am pierdut. Fruntea sus! Vom mai pierde puncte sezonul ăsta, nu e un capăt de țară.
PS: Nu vreau să vorbesc despre golul 2. Dar trebuie studiat bine la ședința tehnică. Faza în sine e de un ridicol cum rar mai vezi în fotbalul profesionist.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2020 9:17 am 

mircea wrote:
Am ajuns acasă de la meci. Azi nu am meritat să câștigăm. Mijlocul nostru a fost pe nicăieri. Multe pase scurte greșite, mingi pierdute ușor la picior și foarte puține mingi utile date în zona careului. Mă surpride că Tavi și Toni n-au văzut că pressingul era cartea noastră la meciul ăsta. Plazonja alerga ca tembelul de unul singur, căci nimeni nu-l ajuta. Tavi striga la el "Back! Back!" Ocazia mare a lui Popovici din repriza a doua, când am fost 3 vs 1 în careu de la un pressing a venit. Dezamăgitor jocul lui Mera în față în ultimele 15 minute. O secundă n-a vrut să joace mingea. Mereu la ciupeală de liberă, chiar și atunci când era loc de o pasă decisivă.
Arbitrul a fost un mare bou azi. În loc să lase avantaj și gol pentru gazde, fluieră 11m. Am fost sigur că nu luăm gol la penalty și vreau să îl felicit pe Deronja, a apărat bine azi! Și revenind la arbitru, nu ne-o dat un penalty, la faza când am primit lovitura liberă din 20m.
Azi a fost 4-4 la ocazii, și am pierdut. Fruntea sus! Vom mai pierde puncte sezonul ăsta, nu e un capăt de țară.
PS: Nu vreau să vorbesc despre golul 2. Dar trebuie studiat bine la ședința tehnică. Faza în sine e de un ridicol cum rar mai vezi în fotbalul profesionist.

In prima repriză la o fază în care făcea pressing și ăia făceau mâța cu el, a și gesticulat, iritat, că nu-l susține nici un coleg. Chiar erau de bătut Miercurea Ciuc dacă aveam mai multe coaie în repriza a 2a, prima repriză cred că o singură fază au avut.
Deronja mi-a plăcut, pare foarte sigur pe el și are un joc de picior foarte bun. Sincer, sunt liniștit pentru postul de portar.

Să-i dăm înainte!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2020 12:59 pm 

Trebuia sa vina si acest moment, pacat ca a venit cu o echipa care era de batut. Csikszereda a castigat cu ceva noroc, asa cum am castigat insa si noi in alte meciuri. Din pacate nu am reusit sa facem mai nimic in repriza secunda.
Am avut insa doua maini absolut moarte tot meciul: Coada si D.Andrei.

In cazul ultimului, se vede cat de tare ne-a impactat plecarea lui Borbei si ce greu este sa inlocuiesti juniori. A avut Benga dreptate cand a zis ca se cam da peste cap echipa. Cred ca am fortat prea repede cu el, pe o pozitie aboslut critica dar in acelasi timp istoric deficitara pentru noi.

Lipsa unui coordonator de joc cu profil ofensiv cred ca este cea mai mare problema a noastra. Asa cum s-a mai zis Axente si Plazonja sunt foarte izolati. Aboslut ridicola si penibila faza in care croatul alerga de nebun intre cei 3 fundasi adversi,cred ca au ras de el. M-am trezit eu strigand la el sa nu mai alerge ca o face degeaba!
Sper ca spaniolul sa aduca un plus, nu m-am putut edifica in putinul timp in care a jucat pentru echipa era deja in modul "bubuiala la Mera" .

Hai Poli!

PS: Ce rasu' plansu' cum se manifesta unii "suporteri" pe facebook. Se arata din nou ca suntem un societate cu mari probleme de stabilitate emotionala. Azi promovam , maine dam jos antrenorul!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2020 8:32 pm 

Eu cred ca am pierdut din doua motive importante si total rudimentare:
- baietii s-au crezut superiori si au desconsiderat adversarul
- Benga s-a pierdut cu firea in timpul jocului si a facut niste schimbari fara noima.

Daca tot l-a vazut pe Doru Andrei ca nu face nimic la mijloc, nu deschide jocul, nu il sustine pe Plazonja, scoate-l si baga alt junior. Sunt ferm convins ca Rares Toader e dornic de afirmare. Ar fi acoperit si regula juniorilor pe teren...
Si intr-o alta ordine de idei, Popovici e foarte eficient la mijlocul terenului, in spatele varfurilor. Daca tot am fost inexistenti pe faza ofensiva, pune-l pe Sergiu in centru pentru ca are experienta, altfel vede jocul.

Sa vedem cum reactionam mai departe. Haide POLI!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ]