Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Feb 19, 2020 6:47 pm

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: #24 | SS Politehnica - Aerostar Bacău, 09.03, ora 15
PostPosted: Sat Mar 09, 2019 9:52 pm 

Nici berea nu poate face nimic la disperare...Final cut boys?

Profile  

PostPosted: Sat Mar 09, 2019 10:20 pm 

Sa nu fim totusi fatalisti, da, asa e, situatia e super nasoala dupa infrangerea asta, daca Luceafarul face o surpriza maine, deja suntem sub linie. Urmatoarele etape, cu adversari mai tari decat noi, si cu valoarea noastra...se anunta grele de tot. Eu dupa meci am zis ca nu batem pe nimeni tot returul, mai ales ca la Sanmartin si azi, erau meciuri de castigat cu adversari de nivelul nostru si noi scoatem 1 singur punct (din 6 posibile) si vorba lu' Grebla, cand dam si noi gol e un fel de miracol...

Astea 3 puncte erau foarte importante, cu adversar direct. Le-am pierdut, acuma trebe sa le luam de la o echipa tare. Stiu ca e greu de crezut, dar daca noi nu credem, cine dracu sa o faca? Ca de multe ori noi credem, vrem si suntem mai "pe vana" decat jucatorii nostri...Trebe sa dam noi totul mereu de dupa gard si sa speram ca o sa reuseasca si ei ceva odata si sa mai batem si noi pe cineva candva si sa terminam peste linie. Sunt multe echipe in zona periculoasa si nu stii ce se poate intampla.

Noaptea e un sfetnic bun, azi suntem toti foarte suparati. Sa facem lucrurile cu calm si cu rabdare de maine. Si poate rasare si soarele ala pe strada noastra daca aia 11 din teren sunt mai cum ii vrem noi. Hai POLI!

Profile  

PostPosted: Sat Mar 09, 2019 11:44 pm 

Este greu sa ai sperante cand tu joci fara portar si om de gol, cele mai importante piese in toata turca de se joaca in liga 2

Inteleg ca strategia a fost sa ai portar u22 insa nu poti sa te impusti in picior meci de meci cu Murariu.
Chiar nu a vazut nimeni din stuff (zici ca ii doare-n *ula de parca au contract doar pe 1 an, asta sa nu zic ca e amatorism crancen) ca e lacrima din primele jocuri?
Et 1, gol Cherchez - de aparat
Et 2, cel putin (sa nu zic ambele) goluri parabile la Petrosani
samd

Profile  

PostPosted: Sun Mar 10, 2019 8:16 am 

Noi pe tot parcursul actualului sezon am avut probleme acasă (suntem pe 18, doar cu ACS-ul și Brăila sub noi) pentru că nu știm sau nu putem (sau ambele) să atacăm pozițional. În deplasare în schimb suntem mai solizi pentru că suntem bine organizați defensiv (acum că a revenit Motreanu vom arăta și mai bine). Sunt absolut convins că nu vom pierde toate cele trei meciuri următoare pentru că atât Petrolul, cât și Argeșul și Milogeniul ne vor ataca și vom fi mai în elementul nostru.

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 9:10 am 

@chievo nu e nimeni fatalist sau fierbinte după meci, ci e o simplă constatare. Înțeleg optimismul și condiția de suporter, dar la un moment dat trebuie să spui ceea ce vezi cu proprii ochi și refuzi cu toată ființa, pentru că altfel ajungi să-ți faci singur rău. Și câtă vreme noi avem nevoie de 10 ocazii pentru un gol cu o echipă foarte slabă ( repet, au avut o singură ocazie și ne-au dat 2 goluri!!!), cu echipe de mijlocul clasamentului sau fruntașe nu vei marca.

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 9:58 am 

Frumos ar fi sa ramanem toti uniti pentru echipa, daca nici noi nu credem in ei, cine sa mai creada?
Daca ati observat jocul astea trei etape, cred ca legam mai multe pase consecutiv si doua treimi din teren putem controla jocul, problema e la cei 4 din fata (varf si cei 3 din spatele sau), ca nu-si leaga jocul si toti vor sa traga din toate pozitiile in loc sa combine. Daca mi se permite observatia.
Plamada saracul a dat doua foarfeci in bara doua meciuri la rand, nu se poate spune ca echipa nu-si doreste, dar cred ca dupa schimbarile din primul 11 fata de sezonul de toamna, mai e de legat jocul (lucrat la chimia echipei).

Hai sa nu fim deja cu moralu-n tartanul de pe Stiinta, atat de jos, hai sa speram ca vom castiga meciurile care trebuie, mai sunt si alte meciuri de 6 p (cu echipele din vecinatate)... si de-o fi sa stam la ultima speranta, avem ultimul meci acasa cu Metaloglobus pe 1 iunie.

Obligatoriu inainte!

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 10:59 am 

mircea wrote:
@chievo nu e nimeni fatalist sau fierbinte după meci, ci e o simplă constatare. Înțeleg optimismul și condiția de suporter, dar la un moment dat trebuie să spui ceea ce vezi cu proprii ochi și refuzi cu toată ființa, pentru că altfel ajungi să-ți faci singur rău. Și câtă vreme noi avem nevoie de 10 ocazii pentru un gol cu o echipă foarte slabă ( repet, au avut o singură ocazie și ne-au dat 2 goluri!!!), cu echipe de mijlocul clasamentului sau fruntașe nu vei marca.

Eu zic ca suntem fatalisti. :|
Cand mai is vreo 30 de puncte in joc si tu spui ca suntem deja retrogradati (neavand punctele lu'recas, totusi), e o exagerare.
Din primele 3 meciuri am luat 1 punct, dar puteam lua 7 sau macar 5, lejer. Nu am fost calcati in picioare, n-am luat 4-5 diferenta, si pe perioade bune de timp am jucat ok.
Cu bacau am avut 4 sau 5 bare (una a fost cu gol pana la urma), asta e si ghinion, oricum ai privi lucrurile. Cu U Cluj meritam 1 pct.
Asa cum n-am luat meciurile astea, putem sa luam meciurile viitoare.

Sincer, la ce turca se joaca si ce nivel e, nu poti sa fii sigur de nimic (exceptand braila si, poate, recasul).

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 11:14 am 

Adaug eu ca in 14 meciuri ramase, mai sunt 42p in joc. Acum cu 48 - 50 p sa nu fii salvat de la retrogradare, m-as mira !!

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 12:05 pm 

@VldNgr am observat jocul de pase bun și chiar am apreciat că, la Cluj de exemplu, ei bubuiau toate mingile când ieșeau din apărare pe când noi am plecat mereu cu mingea la picior. Nu reproșez nimic antrenorului. El te duce în fața porții dar acolo doar jucătorul contează. Cât despre Metaloglobus, o să fie peste Energeticianul și UTA la 1 iunie, deci foarte slabe șanse să fie meci de care pe care.

@milanezu poți să ai ghinion un meci, hai două, dar când în 4 meciuri dai un gol și ratezi 20 de ocazii ( 3 cu Energeticianul, 4 Luceafărul, 3 Cluj, 10 Aerostar), ăla nu mai e ghinion ci o problemă. De acord că puteam să luăm 5 sau 7 puncte, dar aia dacă aveam om care să o bage în ațe. Dar nu avem! Și neavând o să tot tânjim că "am fi putut avea X puncte după y etape", "am fost echipa mai bună și nu meritam să pierdem", "am avut ghinion cu carul" și totuși ne vom trezi la retrogradare fără să înțelegem de ce.
Vin meciuri grele și sincer, prevăd doar 3 puncte în următoarele 4 meciuri. Agreșul îl schimbă pe Săndoi și probabil ne vor bate pe o motivare extra a jucătorilor de a-și debloca salariile, Petrolul o să ne bată după un meci în care totul ar indica un egal și fie batem la Mioveni și perdem acasă, surprinzător cu Daco, fie pierdem nemeritat cu Mioveni și batem getodacii.

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 5:12 pm 

Milanezu1921 wrote:
mircea wrote:

Eu zic ca suntem fatalisti. :|
Cand mai is vreo 30 de puncte in joc si tu spui ca suntem deja retrogradati (neavand punctele lu'recas, totusi), e o exagerare.
Din primele 3 meciuri am luat 1 punct, dar puteam lua 7 sau macar 5, lejer. Nu am fost calcati in picioare, n-am luat 4-5 diferenta, si pe perioade bune de timp am jucat ok.
Cu bacau am avut 4 sau 5 bare (una a fost cu gol pana la urma), asta e si ghinion, oricum ai privi lucrurile. Cu U Cluj meritam 1 pct.
Asa cum n-am luat meciurile astea, putem sa luam meciurile viitoare.

Sincer, la ce turca se joaca si ce nivel e, nu poti sa fii sigur de nimic (exceptand braila si, poate, recasul).

Apropo de 30 de puncte puse-n joc, asta este linia de clasament a ultimelor 10 meciuri...locul 20 din 20 de echipe:

20. Politehnica Timisoara 10 meciuri, 1 victorii, 3 egaluri, 6 infrangeri, 5 goluri marcate - 11 goluri primite, 6 puncte!!!

Ramanem uniti si categoric speram, doar ca...au explicat altii suficient de ce "doar ca"...

NU vad niciun fel de problema daca am retrograda, desi e clar ca nu-mi doresc si nu-si doreste nimeni. Ne spunem doar parerea, fara a ataca pe altii sau a arunca cu bolovani spre cutare sau cutare. Sper, asa cum am sperat mereu. E vorba despre POLI a noastra, dar prefer sa fiu si realist, pe cat posibil, ma uit la cifre, perspective, program, joc, rezultate, echipele din spate, cum arata ele, ce transferuri au realizat, forma, etc...

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next