Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Tue Dec 11, 2018 2:17 pm

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: Derby! UTA - SS Politehnica, 24 aprilie, ora 17, et. XXX
PostPosted: Wed Apr 25, 2018 8:30 pm 

manchester wrote:
Articolul 56 din ROAF, punctul g), aliniatul al treilea arată că clubul organizator trebuie ca: ”La solicitarea clubului vizitator, să aloce pentru suporterii acestuia un număr de bilete reprezentând minim 5% din capacitatea totală a stadionului

Asa e, ROAF vorbeste de minim 5%, doar in cazuri exceptionale un club/federatie are dreptul sa nu dea minimul de 5% (vezi Serbia-Albania sau Rusia-Ucraina, Ajax-Feynoord parca, etc...). In orice caz, nu e cazul nostru.

Apoi ai exemple in care suporterii oaspetilor si-au cumparat bilete de la sursa dar nu s-a pus problema ca ei sa nu fie primiti pe stadion, sau nici macar sa nu ajunga acolo (Koln cu Arsenal sau Besiktas la Lyon).

Sa ajungem la cazul nostru. Se stia de sambata ca vom fi 300+. Nici nu mai conteaza cum am facut rost de bilete, conteaza ca sunt reale nu *fake news*. Asa ca puteau sa suplimenteze numarul de stewarzi, sa ne faca intrare separata spre peluza din stanga, sa vorbeasca cu noi sa venim cu x ore inainte de meci (cand nu era nici dracu la stadion) pentru ca oricum la 3 si un pic eram deja in Siria asa incat intram pe stadion inainte sa vina restul oamenilor. Aparent toate astea n-au fost posibile, in schimb montatul de garduri pe campuri a fost posibil.

E amuzant cum Meszar, acest legalist pana-n panzele albe cand vine vorba de numarul biletelor a fost extrem de dornic sa incalce legea accesului persoanelor cu bilet pe stadion.

In fine, asa e cand ai de-a face cu oameni prosti, infatuati si incompetenti (mai stim noi unul). Sper doar ca jandarmeria si clubul organizator sa nu scape basma curata pentru ca *am aplicat masuri de siguranta*.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 25, 2018 9:25 pm 

Ce spune Ionut Popa, antrenorul lui UTA

"Cei din galerie lui UTA sunt si impotriva mea, si impotriva conducerii, si impotriva primarului, si impotriva tuturor. Stie toata lumea in Arad ca ei sunt vinovati pentru acest episod. Ne-au spus si cei de la Timisoara ca au primit biletele de la fanii aradeni. Si Jandarmeria ne-a spus. Ne-au spus tot! Duminica seara au luat biletele, stim tot... Nu aveau cum sa cumpere cu buletinul atatea bilete, nici nu era fizic posibil, pentu ca atunci cand au anuntat ei ca au 350 de bilete, noi nu vandusem inca atatea bilete la case.

S-au dat de gol prin comunicatul lor de luni, care spunea ca daca nu vor fi lasati toti timisorenii cu bilet pe stadion, ei nu se vor prezenta la joc. Acel comunicat ne-a trezit atentia, atat conducerii clubului, cat si Jandarmeriei. Era clar, era cusuta cu ata alba! Totul a fost pus la cale de galeria echipei UTA. Pe ei nu ii intereseaza nimic. Ei vor sa faca politica clubului si se baga in toate. Niciunde nu se intampla asa. Ei incearca sa faca probleme. Toata lumea si-a dat seama ca exista acesta intelegere intre ei si cei de la Timisoara ne-au confirmat, noi nu am crezut asa ceva despre gaelria noastra. Dar cei de la Timisoara ne-au spus tot!

Ala nu e stadion sa ai 350 de suporteri oaspeti, sectorul galeriei era de doar 75 de locuri, in rest sunt garduri mai mici, se poate sari in teren... Informatiile sunt ca biletele s-au dat la un pub condus de unul dintre capii galeriei. Eu nu am treaba cu ei. Ei cu treaba lor, eu cu treaba mea... Eu ii bag in seama pe ei? Eu am vazut acum cat de mari utisti sunt si cat tin la aceasta echipa. Asa ceva este inimaginabil! E o chestie pe care nu o mai inteleg.

Daca cei de la Poli dau clubul UTA in judecata, ei trebuie sa justifice de unde au luat biletele. Nu am inteles nici de ce timisoarenii au iesit de pe teren, eu nu faceam asa ceva. Trebuia sa nu intre de la inceput, daca tot erau solidari. Nici la pauza nu au ramas, s-au gasit in minutul 60... S-a incercat sa negocieze Jandarmeria, cu galeria de la Arad, sa ii ajute pe cei de la Timisoara. Dar jandarmii nu s-au lasat sedusi, bravo lor! Au sesizat totul de la inceput, s-au prins de miscare. Jandarnmeria s-a comportat ireprosabil.

S-a incercat sa se faca incidente, sa se intre pe teren, sa ne suspende terenul si sa pierdem meciul. Asta a fost intentia lor. Cum sa lasi atatia pe stadion? In tur a iesit o bataie grozava intre cei de la Poli si cei de la UTA. Si acum, deodata, sunt prieteni."
SPORT.RO :lol: :lol: :lol:

Profile  

PostPosted: Wed Apr 25, 2018 9:28 pm 

Ce spune Sebastian Novovic, presedintele Druckeria, asociatia suporterilor care sustine financiar clubul ASU Politehnica Timisoara

"Actiunea in instanta va veni din partea Asociatiei Suporterilor Timisoreni Druckeria, care e organismul legal in care sunt organizati suporterii Politehnicii. E foarte clar ca se va ajunge la asa ceva, pentru ca oamenilor le-a fost refuzata intrarea in arena cu bilete perfect valabile, ceea ce e un abuz grav si o incalcare grava a regulamentelor. Jandarmeria nu a anuntat din timp ca vor intra doar 70, nu a facut niciun anunt, ne-au transmis clar ca urmeaza ordinele clubului UTA. Daca clubul organizator ofera un raspuns oficial, cum ca accepta ca oamenii sa intre pe stadion, ei nu au nicio problema. Ne pot duce si pot asigura ordinea.

Cei de la UTA au refuzat orice dialog, au refuzat sa inteleaga ca oamenii au bilete cumparate din mana lor, de la sediul clubului lor si ca e o eroare organizatorica a lor, pentru care noi nu suntem raspunzatori. Ca daca oamenii au bilete trebuie sa intre in arena. Atunci au preferat sa isi acopere incompetenta prin astfel de manevre. Noi am informat inca de sambata, am luat legatura cu reprezentantii clubului UTA si cu cei ai Jandarmeriei, i-am informat ca avem 350 de bilete si ca venim in numarul asta la meci. Aveau destul timp sa faca pregatiri, solutii se puteau gasi. S-a vazut ca stadionul a avut sectoare goale, se putea rezerva un sector pentru suporterii timisoareni.

Inclusiv suporterii aradeni au avut discutii timp de o jumatate de ora cu conducerea lor si au oferit chiar varianta ca ei sa ne lase in peluza pe care ei o ocupa in mod normal la meciurile de acasa, pentru ca prezinta mai multa siguranta si oamenii pot fi controlati mai bine. Si aceasta varianta a fost refuzata clar, adica nici nu a fost luata in discutie. Am simtit cu siguranta o rautate din parte lor si asta se vede si din marturiile altor oameni care au fost implicati, inclusiv jurnalisti. Unii dintre ei au fost agresati de bodyguarzii de la arena, din ordinul conducatorilor de la UTA.

In principiu, ei vor sa limiteze cat mai mult prezenta suporterilor oaspeti intr-un meci UTA - Poli. Si recurg la orice mijloace pentru a face asta, cu riscul de a suporta consecinte grave. Pentru ca nu se poate interzice accesul unor oameni care au platit bilet de intrare, care este un contract intre vanzator si cumparator. Si ei trebuie sa respecte acest contract. Conducerea nu a vrut sa auda ce au de spus fanii de la UTA, pentru ca ei au un conflict acolo, din cauza numirii antrenorului Ionut Popa, si atunci i-au ignorat. Dar nu poti a ignori 7-800 de oameni care stau in afara stadionului, care toti au bilete de intrare.

Se vor cere daune pentru bilete, pentru deplasare, daune morale... Acum lucram impreuna cu avocatii nostri la o actiune pe care o vom depune in numele tuturor celor 348 de oameni care au avut bilet. La Timisoara nu vor avea niciodata parte de asemenea tratament. Noi intotdeauna am incercat sa fim oameni, inclusiv cu suporterii si cu conducatorii lor. In tur, conducatorii lor au avut parte de un tratament decent, au avut o loja separat, in spatele unui geam. Acum, ei i-au pus pe oficialii nostri in mijlocul oamenilor din tribuna, normal ca a iesit ce a iesit acolo, scuipaturi si injuraturi... Au trebuit sa se mute in alta parte, pentru ca nu mai prezenta siguranta situatia".
Sport.ro

Profile  

PostPosted: Thu Apr 26, 2018 9:04 am 

manchester wrote:
Ce spune Ionut Popa, antrenorul lui UTA

"Cei din galerie lui UTA sunt si impotriva mea, si impotriva conducerii, si impotriva primarului, si impotriva tuturor. Stie toata lumea in Arad ca ei sunt vinovati pentru acest episod. Ne-au spus si cei de la Timisoara ca au primit biletele de la fanii aradeni. Si Jandarmeria ne-a spus. Ne-au spus tot! Duminica seara au luat biletele, stim tot... Nu aveau cum sa cumpere cu buletinul atatea bilete, nici nu era fizic posibil, pentu ca atunci cand au anuntat ei ca au 350 de bilete, noi nu vandusem inca atatea bilete la case.

S-au dat de gol prin comunicatul lor de luni, care spunea ca daca nu vor fi lasati toti timisorenii cu bilet pe stadion, ei nu se vor prezenta la joc. Acel comunicat ne-a trezit atentia, atat conducerii clubului, cat si Jandarmeriei. Era clar, era cusuta cu ata alba! Totul a fost pus la cale de galeria echipei UTA. Pe ei nu ii intereseaza nimic. Ei vor sa faca politica clubului si se baga in toate. Niciunde nu se intampla asa. Ei incearca sa faca probleme. Toata lumea si-a dat seama ca exista acesta intelegere intre ei si cei de la Timisoara ne-au confirmat, noi nu am crezut asa ceva despre gaelria noastra. Dar cei de la Timisoara ne-au spus tot!

Ala nu e stadion sa ai 350 de suporteri oaspeti, sectorul galeriei era de doar 75 de locuri, in rest sunt garduri mai mici, se poate sari in teren... Informatiile sunt ca biletele s-au dat la un pub condus de unul dintre capii galeriei. Eu nu am treaba cu ei. Ei cu treaba lor, eu cu treaba mea... Eu ii bag in seama pe ei? Eu am vazut acum cat de mari utisti sunt si cat tin la aceasta echipa. Asa ceva este inimaginabil! E o chestie pe care nu o mai inteleg.

Daca cei de la Poli dau clubul UTA in judecata, ei trebuie sa justifice de unde au luat biletele. Nu am inteles nici de ce timisoarenii au iesit de pe teren, eu nu faceam asa ceva. Trebuia sa nu intre de la inceput, daca tot erau solidari. Nici la pauza nu au ramas, s-au gasit in minutul 60... S-a incercat sa negocieze Jandarmeria, cu galeria de la Arad, sa ii ajute pe cei de la Timisoara. Dar jandarmii nu s-au lasat sedusi, bravo lor! Au sesizat totul de la inceput, s-au prins de miscare. Jandarnmeria s-a comportat ireprosabil.

S-a incercat sa se faca incidente, sa se intre pe teren, sa ne suspende terenul si sa pierdem meciul. Asta a fost intentia lor. Cum sa lasi atatia pe stadion? In tur a iesit o bataie grozava intre cei de la Poli si cei de la UTA. Si acum, deodata, sunt prieteni."
SPORT.RO
Legat de ce zice Popa, incearca sa dezinformeze si o stiu bine

- biletele nu s-au dat cu buletinul si ei stiu asta, s-au luat si cate 10 bilete de om, erau chiar bucurosi cand vindeau bilete, chiar au fost cateva dialoguri interesante cu cei ce vindeau bilete acolo (nu joaca echipa nimic, ce facem cu Poli, noi suntem cu dl Popa etc).

- noi am anuntat cu poza inca de sambata ca avem bilete, atunci cum poate sa zica ca le-am luat duminica? E ireal sau traim in ceva Matrix?

- avem polisti care stau in Arad care au luat si ei bilete, deci ne-au luat si aradenii.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 26, 2018 9:31 am 

Dacă vom avea meci cu ei și sezonul viitor, pișatului ăla de meszar ar trebui să i se interzică intrarea la lojă. Despre declarațiile blatistului ce să mai zici, încă nu i s-a uscat bine rahatul robului de pe mustață și deja încearcă să pună monopol pe bucile lui falcă
Image

Profile  

PostPosted: Thu Apr 26, 2018 12:41 pm 

Marele caracter ionut popa, maninca rahat cu tiripliciul, prin el cacanarii din conducerea utei vor sa arate ca au preintimpinat in "veritabil macel".
Am sa incerc sa explic punctual ineptiile pe care le arunca stafful utei prin gura jigodiei de popa:
1. baietii din galeria UTA nu ar face asa ceva (SCU) sa vinda bilete rivalilor pe ascuns, ca s-au dovedit a fi fair play este o problema de onoare. Pentru a nu pata si mai mult onoarea clubului si a orasului, au hotarit sa se solidarizeze cu noi, Gunoiul de popa i-a taxat imediat , mai ales ca este f contestat de SCU.
2. baietii din SCU nu ar participa sub nici o forma la o asemenea tactica, care ar periclita viitorul clubului lor. Daca s-ar fi intimplat acel "macel"planificat, unde riscau sa fie implicate si persoane straine de fenomenul ultras, femei sau copii, clubul risca sanctiuni foarte severe cea ce doar un debil mintal ar face asa ceva.
3. Cu aceasta poveste sience-fiction papagalul popa ar inpusca doi iepuri, contestatarii lui vor fi pusi cu botul pe labe, iar functia lui la club ar avea termen nelimitat si necontestat.
4. daca era ceva planificat, conform codului ultras, pe care papagalul popa nu-l cunoaste, aceasta intilnire se planifica intr-un loc anume, unde persoane precum femei sau copii sa nu poata fi expuse chiar si din greseala.
Din cele ce am punctat sper ca nu ma invinuiti ca simpatizez cu SCU, io am crescut de peste 50 ani anti uta, dar asta nu ma impiedica sa recunosc cu respect ca de data asta s-au ridicat la nivelul unde suntem noi de mult timp, adica caracter, onoare. Poate ar mai fi argumente pentru ai inchide botul javrei de popa , dar acum bas atit am in cap. Argumentele lui Smaily sunt super.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 26, 2018 4:28 pm 

Alex.1921 wrote:
pif wrote:
Sincer, imi doream si speram ca echipa sa nu inceapa meciul sau sa iasa de pe teren. Totusi, jucatorilor li s-a transmis de la inceput situatia in care ne aflam noi, suporterii? Pentru ca, in momentul in care s-a oprit meciul si dupa ce nea Toni le-a facut semn jucatorilor sa iasa de pe teren, i-am vazut pe cativa protestand, gesticuland ca si cum nu ar fi de acord de aceasta decizie. Dupa asta, Motreanu, Sorescu si Scutaru au avut o discutie cu Ionut Popa la care spuneau ceva si gesticulau, din limbajul trupului pare ca ar fi spus: "Frate, eu chiar vreau sa joc, dar suporterii astia nu ne lasa, vor sa iesim".

Trebuie sa privesti si din cealalta parte. Jucatorii s-au pregatit mult pentru acest meci si sigur au simtit dupa cele 60 de minute ca sunt mult peste aradeni si ca ii pot bate, la 0-1, 0-2 le-ar fi fost si mai greu dar cred ca tot acolo se ajungea.
Tot respectul pentru aceasta decizie, sper sa luam si noi anumite masuri la urmatorul derby organizat acasa. (mai ales in legatura cu oficialii lor).

Ii inteleg perfect, doar voiam sa spun ca ei nu sunt deloc pe aceeasi lungime de unda cu noi si nici nu au inteles situatia.
In filmarea de mai jos, la un moment dat Ignea, daca nu ma insel, spune: "Nici nu mai vin la fotbal, imi bag pula in fotbalul lor..."
https://www.youtube.com/watch?v=d5OSzNduYOk
Eu le-as desface contractul jucatorilor astia suparati si as juca cu cei care inteleg totusi de ce a trebui sa iasa de pe teren, lucru care trebuia sa-l propuna ei de bunavoie.
Sper ca noii jucatori care vor semna de acum incolo cu noi sa inteleaga, ca s-ar putea sa existe si astfel de momente si ca suntem un club diferit.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 26, 2018 5:29 pm 

Cel mai bun articol citit anul acesta! Marius Ghilezan

https://m.romanialibera.ro/opinii/fotba ... ari-724255

ASU Poli Timișoara s-a retras de pe terenul din Șiria în min. 62, la derby-ul cu UTA, în semn de solidaritate cu cei 350 de suporteri care, deși aveau bilet, nu au fost lăsați de Jandarmerie să intre pe stadion.

Contrar trăirilor războinice ale unui ev aprins, galeria UTA și-a oferit propriile locuri.

ASU pierde, astfel, cu 3-0 la „masa verde“ și va fi penalizată cu trei puncte, plus o amendă.

Jurnalistul „Gazetei Sporturilor“ n-a scăpat nici el de furia bodyguarzilor. Asta s-a întâmplat zilele trecute în Liga a II-a.

Conducerea clubului de fotbal, susținut doar de suporteri, și-a asumat aceste pierderi, doar din solidaritate cu membrii galeriei. E vorba de un principiu. Pe care ei îl apără. Și funcționează ca un legământ, în singurul club de fotbal din România în care jucătorii știu să cânte toate melodiile fanilor.

Chiar dacă fotbalul are propriile regulamente, extrem de stricte și de precise, revine din nou în discuție libertatea suporterilor. Dreptul oricărui spectator de a fi prezent în tribune e clar legiferat. Omul și-a cumpărat bilet. Dar n-a fost lăsat de organele de ordine să intre pe stadion. Nu i s-a interzis doar unuia. Ci pentru 350. Plătitori. Cam câți are Chiajna în jumătate de secol. Unde e hiba?

Organizatorul competiției nu a fost în stare să asigure securitatea suporterilor. Jandarmeria a făcut un abuz. Eu, dacă aș fi fost printre ultrași, dădeam în judecată instituțiile de forță. Cine îți permite ție, chiar ciomăgar cu pulan, să-mi interzici mie, drucker de-o viață, să fiu alături de colegi pe stadion? O lege șchioapă și o serie de cadre imbecile produc tensiuni și acolo unde n-ar fi loc decât de cântec.

Nu e prima oară când Jandarmeria face abuz de autoritate. Legea lui Mitică provoacă și incită. Și totuși, singurii vinovați vor fi doar conducătorii clubului, care au retras echipa de pe teren?

Când va înțelege și Federația Română de Fotbal că dacă vrea să aibă o echipă națională competitivă va trebui să organizeze competiții reale în campionat, nu transmisii TV HD? Are cineva acces la ratinguri? Doar Steaua-Dinamo mai depășesc milionul de telespectatori. Restul, blană, darabană.

Viața suporterilor arde în tribune, nu în fața televizoarelor sau pe terasele crâșmelor cu ecrane cât Tabloul lui Mendeleev.

Odată cu ascensiunea Adunaților Târlungeni, a Chiliei Port, a Alunișurilor din -Deal și a Prăvălirilor din Vale, numite echipe de club divizionare, s-a stins iureșul competițional. Și interesul fanilor pentru fotbal.

38.000 n-a fost o cifră care să cutremure oficialii fotbalului românesc. S-a întâmplat la un meci de Liga a IV-a pe Arena Națională, dintre Steaua și Rapid (cele considerate de suporteri cluburile veritabile). În același timp, la Chitila, Berevoiești, Colentina, nici o sută de amețiți nu compun peisajul uman numit colocvial spectatori.

Ăsta e blestemul fotbalului. Vestul nu mai are echipe. Pe vremea când se juca fotbal la Arad și la Timișoara, la Chitila nu ajunsese încă pâinea dospită, darmite balonul rotund.

Ne plângem că nu avem fotbal, dar prețurile biletelor sunt de multe ori mai mici decât al unui pachet de țigări. Un muncitor din Liverpool trage tare o săptămână pentru a da 100 de pounds pentru meciul din weekend. Și are ce vedea.

Fotbalul e știința organizării spectacolului. De la Nero arenele erau pline; acum, când echipele sunt mono-politico-parentale, când legea ajută primăriile să-și distribuie 5% din venituri către sport, fel de fel de șușanele se cheamă cluburi sportive.

Ageamii, mirosind a dihor, îmbracă haine de președinți. Duhnesc a matrafox și a golăneală. Nu există un registru și nici o meserie a președinților de club. Și de aici întreg dezastrul.

Veșnicii anonimi ai marilor birturi comunale au -ACS-uri și daravane fotbalistice, unde primarii își mai scurg îngăduințe printre degetele clisoase și arse de șpăgi.

Pentru ce se mai rediscută în Parlament o nouă Lege a sporturilor, când organizațiile suporterilor nu sunt consultate?

Spectacol prin ordonanță se face doar la sindrofiile de partid sau la Chilia-n port, cu gradați pe post de fumigene.

Ars, tăcut, fotbalul-spectacol își trage obștescul sfârșit în România, în țara în care Generația de Aur a făcut istorie.

Bindea–Bodola–Schwarz–Dobay–Kotormany au umplut arenele din București prin anii 1938, deși veneau de la Timișoara. Pe Unirea Tricolor, Ripensia bătea Milan-ul. Dar nici Ripensia de azi nu îmbracă decât falnica armură a trecutului.

E timpul legiferării unui act prin care nu poți fi președinte de club dacă ai absolvit doar școala maidanului, ai scăpat din lesa primarului sau ai sărit șotronul cămătăriilor din sat. Asta se întâmplă când văcarii au ajuns președinți.

Fotbalul-spectacol are nevoie de manageri, nu de cimpanzeii șpagatului la bani, numite batjocoritor ACS-uri, cu firman, dar fără combatanți.

Fotbalul fără spectatori e ca nunta fără lăutari.

Profile  

PostPosted: Sat Apr 28, 2018 1:05 pm 

Inca odata, ca de atatea ori in ultimii ani, JOS PALARIA pentru TOTI cei cu putere de decizie la acest club!

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6