Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Fri Dec 14, 2018 8:13 pm

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 315 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 32  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Tue Jun 20, 2017 11:58 pm 

Recasu' l-a luat pe Cretu de la Medias ca fundas dreapta, mai au varianta si Straut, nu stiu cate sanse o sa primeasca Motreanu.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 21, 2017 8:07 am 

L-au luat si pe Alexandru Munteanu care e mijlocas dreapta ....nu va juca 100% din pacate . Fiind jucatorul lor ...nu are ce face ...pacat de el . Ma mir cum l-au fortat pe Bocsan :shock: :shock: :shock:

Profile  

PostPosted: Wed Jun 21, 2017 3:04 pm 

Straut e out

Profile  

PostPosted: Wed Jun 21, 2017 3:19 pm 

va juca cretu atunci .... nu risca nimic primarul .

Profile  

PostPosted: Fri Jun 23, 2017 12:49 pm 

http://www.druckeria.ro/politehnica-inc ... ma-mutare/

Bafta !!!

Profile  

PostPosted: Fri Jun 23, 2017 1:51 pm 

Bafta!!!

Profile  

PostPosted: Fri Jun 23, 2017 1:54 pm 

In alta ordine de idei, imi pare rau ca nu ii vom mai avea pe Motreanu respectiv Blanaru :-(.

Insa sper ca cei ce vor veni se vor integra respectiv ajuta in atingerea obiectivelor.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 23, 2017 2:21 pm 

Bine ai venit, polistule!

Profile  

PostPosted: Mon Jun 26, 2017 7:38 pm 

http://www.druckeria.ro/politehnica-s-r ... rainatate/

Politehnica s-a reunit în absența lui Bogdan Andone! Planuri pentru un cantonament în străinătate
Divizionara secundă Politehnica Timișoara a sunat astăzi adunarea. De la primul antrenament al verii a lipsit noul antrenor principal Bogdan Andone, reținut în București cu probleme personale. Acesta va sosi abia mâine la Timișoara și va conduce după-amiază primul antrenament al noii sale echipe. „Băieții în Ghete” vor efectua prima parte a pregătirii pe plan local, urmând ca în jurul datei de 10 iulie să plece într-un cantonament în străinătate, conducerea având de ales între stațiuni din Austria, Slovenia și Serbia.

Directorul sportiv al Politehnicii, Marius Cociu, a explicat absența noului „principal” al Politehnicii de la antrenamentul de astăzi. „Bogdan Andone ar fi trebuit să ajungă astăzi, însă din păcate unele probleme urgente l-au reținut la București. M-a anunțat azi dimineață, și-a cerut scuze și mi-a spus că mâine, la prânz, va fi la Timișoara, urmând ca la antrenamentul de după-amiază va fi prezent. El a transmis însă programul de pregătire pentru astăzi și pentru mâine dimineață”, a declarat Cociu.

La primul antrenament, au fost prezenți opt jucători noi față de cei care au încheiat sezonul trecut. În afara lui Marius Staicu, atacant cu care alb-violeții au bătut deja palma, toți ceilalți sunt în perioada de teste. Se remarcă, din lista noutăților, două nume cunoscute: portarul Emanuel Fișteag, revenit după un an la Politehnica, de la Național Sebiș, dar și „veteranul” Alin Crișanov, fost jucător al vechii Poli la finalul anilor 90 și începutul anilor 2000.

Iată lista completă a noutăților:

Victor Bînzar (mijlocaș central defensiv – 2001), Sebastian Botz (mijlocaș ofensiv – 1997), Adrian Butura (mijlocaș central – 1997), Ionuț Coadă (mijlocaș central / fundaș central – 1997), Darius Buzdugan (mijlocaș central defensiv – 1995), Emanuel Fișteag (portar – 1997), Alin Crișanov (mijlocaș central – 1978), Marius Staicu (atacant – 1987).

„Lista nu e nici pe departe închisă. Am mai declarat, ne dorim să aducem jucători care să intre în primul 11, pentru că ne propunem o clasare mult mai bună în sezonul viitor. În afara lui Staicu, ceilalți jucători sunt în probe, sunt jucători tineri, cu excepția lui Crișanov, bineînțeles, care ne-a rugat să-l primim la o probă”, a mai precizat Marius Cociu.

Au lipsit astăzi trei jucători aflați în continuare sub contract cu Politehnica: Artur Teut, Ioan Mera și Laurențiu Telescu – ultimul din cauza unei operații la nas la care a fost supus săptămâna trecută. La reunire a fost prezent, în schimb, Radu Motreanu, fără a se dezechipa însă pentru antrenament. După cum se știe, împrumutul său de la ACS Poli expiră în această vară, iar în ultimele zile a apărut o variantă prin care clubul de pe „Știința” l-ar putea păstra pe talentatul fundaș dreapta.

„Astăzi a apărut o oportunitate și e un caz care încă rămâne deschis. Sunt șanse foarte mari să rămână la noi. Am venit cu o propunere pe care cred că ACS Poli nu o va refuza. Inițial, cei de la ACS ne-au propus o sumă pentru transfer definitiv, o altă sumă pentru un împrumut, dar i-am spus domnului Radu Bilică încă de la început că e o ofertă pe care noi nu o putem onora, pentru că erau sume prea mari pentru ceea ce ne putem permite”, a explicat Marius Cociu.

Politehnica Timișoara s-a arătat interesată și de un alt tânăr din curtea lui ACS Poli. E vorba despre Harald Fridrich, jucător care și-a depus actele pentru a devenit jucător liber de contract și ar putea sosi într-un final în rândul „Băieților în Ghete” fără nicio pretenție din partea prim-divizionarei.

Prima parte a pregătirii Politehnicii va avea loc pe plan local, urmând ca în luna iulie echipa să efectueze un stagiu de pregătire centralizată în străinătate. „În jurul datei de 10 iulie vom pleca într-un cantonament în străinătate. Suntem în discuții cu trei locații, din Austria, Slovenia și Serbia. Rămâne de văzut și din punct de vedere financiar unde vom face stagiul de pregătire”, a mai precizat Marius Cociu.

Până la plecarea în cantonament, alb-violeții vor disputa câteva meciuri amicale la Timișoara, cu adversari din ligile inferioare. Primul va avea loc sâmbătă, de la ora 11, cel mai probabil la Baza 2, în compania campioanei județului Caraș-Severin, Viitorul Caransebeș. În data de 8 iulie, a fost programat un test cu Timișul Șag, iar pentru data de 5 iulie se caută în continuare un adversar, însă din aceeași categorie.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 27, 2017 11:34 pm 

Campionatul Ligii 2 începe în primul weekend al lunii august. Data limită până la care se pot înscrie echipele în competiţie

Membrii Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal au aprobat în şedinţa de astăzi, 27 iunie, doar calendarul competiţional al Ligii 1 şi al Cupei României, ediţia 2017-2018. În privinţa startului campionatelor Ligii 2 şi Ligii 3 se va decide, oficial, în viitoarea şedinţă a CEx-ului, care va avea loc pe 11 sau 12 iulie.

Liga2.ro a aflat însă că data de start a campionatului Ligii 2 e stabilită deja, aceasta urmând a avea loc în primul weekend al lunii august, adică pe 4, 5 şi 6 august. Noua ediţie a Ligii 3 va începe ceva mai târziu, în a doua jumătate a lunii august. Sezonul de Liga 1 începe pe 14, 15 şi 16 iulie.

"Pentru Liga a 2-a am avut discuţia preliminară. Va începe pe data de 5 august şi se va termina, prima parte, pe data de 9 decembrie, perioadă în care se vor disputa 19 etape din tur, plus două etape din retur. Şi, totodată, vor fi şi etape de Cupa României", a anunţat, pentru Liga2.ro, Auraş Braşoveanu, membru reprezentant al cluburilor din Liga 2 în Comitetul Executiv al FRF.

Următoarea şedinţă a CEx-ului are loc înaintea startului sezonului Ligii 1, cel mai probabil pe 11 sau 12 iulie. Iar până pe 1 iulie, adică în această sâmbătă, FRF va finaliza modificările la regulamentul de desfăşurare a activităţii fotbalistice.

20 iulie, termenul limită de înscriere în Liga 2

În noul sezon al Ligii 2 ar trebui să se înscrie 20 de cluburi, însă, până în acest moment, singurul dinspre care vin informaţii că nu o va face este FC Braşov, acesta urmând a intra în faliment în acest an. Termenul limită de înscriere în noul campionat expiră pe 20 iulie.

În Liga 2 ar trebui să participe cluburile: Pandurii Târgu Jiu, ASA Târgu Mureş, UTA, CS Mioveni, Chindia Târgovişte, FC Braşov, Dunărea Călăraşi, CS Afumaţi, Olimpia Satu Mare, Luceafărul Oradea, Dacia Unirea Brăila, Foresta Suceava, CS Baloteşti, Academica Clinceni, ASU Politehnica Timişoara, Ştiinţa Miroslava, Metaloglobus Bucureşti, SCM Piteşti, Ripensia Timişoara şi AFC Hermannstadt.

Dacă FC Braşov nu se va înscrie, locul acesteia va fi luat de Metalul Reşiţa, retrogradată din Liga 2.

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 315 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 32  Next