Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Feb 17, 2020 6:04 pm

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: #28 | SS Politehnica - Daco-Getica, 06.04, ora 17
PostPosted: Sun Apr 07, 2019 8:34 am 

Avem un lot subțire rău, iar mai toți jucătorii sunt pasibili de suspendări. Imposibil să legi ceva la mijoc și începem să facem greșeli mari și în spate, nu doar portarul. Nasol pentru orice antrenor ar fi...

Profile  

PostPosted: Sun Apr 07, 2019 12:14 pm 

Nu stiu cum putem sa ne salvam de la retrogradare daca nu batem echipe ca si Aerostar, Colentina sau...Farul. Toate contracandidate directe. Dupa meciul de ieri... nu prea mai sunt multe de zis. Sper sa avem putere sa luam deciziile corecte pentru orice ce urmeaza!

Profile  

PostPosted: Sun Apr 07, 2019 5:19 pm 

Avem în continuare foarte mari dificultăți în a ataca pozițional, cei patru din față sunt foarte statici și nici nu au valoarea de a rezolva faze pe cont propriu. Și când, cum necum, ne mai creăm câte o ocazie, ratăm cu nonșalanță.
Jucătorii ofensivi aduși în iarnă (Manea, Ursu și cei doi Ene) întârzie să confirme și în ritmul ăsta riscă să nu-i ajungă în realizări pe Bozian și Velici. Practic echipa stă pe umerii lui Mera, Scutaru și Ignea, jos pălăria în fața lor.
Golul lui Mera de ieri, pe lângă importanța în economia clasamentului, a pedepsit și simulările grosolane ale nesimțiților din Colentina, încurajați de pe margine de idiotul de Marius Baciu, prototipul antrenorului limitat care a dus fotbalul românesc în lumea a patra.
La Constanța presimt că nu vom pierde, iar dacă vom avea ceva șansă la cel puțin una dintre fazele de portă pe care sunt sigur că ni le vom crea, ne întoarcem cu trei puncte.

Profile  

PostPosted: Sun Apr 07, 2019 5:34 pm 

Dacă am fi bătut Bacăul și Mioveniul, am fi fost pe locul 9. Și ar fi fost realist.

Profile  

PostPosted: Sun Apr 07, 2019 6:12 pm 

Plictisitor si deprimant meciul cu exceptia ultimelor 15 minute.
Multi jucatori fara chef de fotbal, s-au comportat ca niste muncitori de fabrica si au facut o treaba romaneasca, s-au miscat pe acolo plictisiti si fara chef doar sa treaca timpul, vorba aia "ora trece, banul vine, ne facem si noi ca muncim apoi mergem acasa si bem o bere linistiti departe de tot stresul.
Nu am nimic ce sa-i reprosez antrenorului, desi multi il contesta. Daca in turul campionatului am fost terci din toate punctele de vedere, mingi bubuite si nici o schema de joc, in retur chiar am vazut faze frumoase. Consider ca nu este vina antrenorului daca jucatorul este incapabil sa paseze, sa faca o preluare sau sa centreze, desi in meciul de ieri parca le-a lipsit motivatia unor jucatori. O chestie interesanta ce am putea sa o incercam este sa introducem mici pedepse pentru jucatorii cu evolutii slabe, sa exerseze dupa meci sau a doua zi la antrenamente la capitolele unde au fost cel mai praf in meciul oficial.
De ex: Chereches pus sa-si exerseze centrarile; Murariu sa invete sa iasa pe centrari dar si pozitionare (ieri la o lovitura libera a oaspetilor de la marginea careului statea aproape lipit de bara de la coltul lui); Cr. Ene, preluarile; M. Ene si Bedea nu stiu daca au transpirat, ar trebui pusi la ture de teren cu plumb in ghete daca asta ii invata minte; Jucatorii ofensivi suturi la poarta;
Inca un minus ar fi incalzirea pe care o fac rezervele inainte se intre in joc, ieri i-am vazut ca doar roteau din solduri, dar problema asta a mai fost pusa cel putin odata si nu s-a luat nici o masura. 1. jucatorul daca nu se incalzeste bine inainte sa intre in teren nu aduce nici un plus echipei, dimpotriva fiind in afara ritmului de joc isi pot trage echipa in jos. 2. sunt predispusi accidentarilor, dupa cum vedem stam foarte bine la capitolul asta.

Legat de motivatie, nu ar fi rau ca antrenorul sa le puna jucatorilor videoclipuri cu meciuri memorabile ale echipei, iar aici intra cel putin 3 "generatii": Poli de pe vremea lui Palti&Co, Poli 2002 sau Poli de pe vremea lui Iancu, dar chiar si meciurile lor bune ar putea sa-i motiveze, de ex atmosfera din meciurile cu ACS, Petrolul sau altele. De la fiecare generatie au cate ceva de invatat pentru ca fiecare generatie despre care vorbesc au realizat ceva, prin ambitia si daruirea lor au trait atat ei cat si suporterii momente memorabile. Cu Poli 2002 suntem aproape in aceeasi situatie, fara bani, lot subtire si acelasi obiectiv salvarea de la retrogradare, dar jucatorii aia mancau pamantul, ambitia si daruirea lor aduceau zeci de mii de oameni in tribune si ii faceau sa se simta mandrii. Acei jucatori, la orice echipa de fotbal din lume ar fi jucat nu ar fi trait momentele pe care le-au trait la Poli, sunt convins de asta. Spectacolul din tribune le este datorat si lor. Generatia, Coman, Balace si McKain sigur nu si-au imaginat vreodata ca vor juca impotriva lui Juventus(chiar si amical) cu 40.000 oameni in tribune si atmosfera de vis. Ideea este ca fiecare generatie a intrat in istorie, jucatorii ne-au oferit noua momente memorabile iar noi le-am oferit lor aceleasi momente, unii far altii nu am avea farmec. Sigur ne vom aminti chiar si peste ani de Palti, Varga, Buia, Constantinovici, Silvasan, Bucur si altii, dar ne vom aminti oare de Bedea, Murariu, Chereches? Jucatorii ar trebui sa constientizeze ce am putea realiza impreuna, anul acesta ne batem la retrogradare dar peste cativa ani poate ca vom lupta la promovare, apoi cupele europene iar chiar daca probabil majoritatea din ei nu vor mai fi aici, ar trebui sa fie mandrii ca au dus istoria mai departe. Acum din pacate noi ne pierdem timpul cu ei iar ei isi pierd timpul cu noi, nu realizeaza nimic.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 08, 2019 9:50 am 

Nu am văzut acest meci și nu mă pot pronunța pe marginea lui prea mult. Mă uit doar din perspectiva rezultatului final. Am reușit să ne complicam viața enorm și să facem victoria cu Petrolul, pe cât de frumoasă pe atât de inutilă. Exact cum zicea și m0rtar0, cu 2 victorii în meciurile cu Bacău și Colentina ( la Mioveni cred că egalul era mai aproape de realitate ca victoria), meciuri totuși accesibile nu doar pe hârtie, putea respira relaxați și aveam o oarecare liniște în club. Așa, mergem cu morcovu' la Farul care s-a omogenizat după transferurile din iarnă și e pe o pantă ascendentă.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2019 3:57 pm 

De data asta un joc slabut facut de noi, baietii parca nu au avut atitudine, n-am inteles de ce nu au fost mai motivati. Bine macar ca ne-a scapat Mera, era un meci de 6 puncte! Pacat ca astfel de meciuri care se joaca si acasa, nu reusim sa le castigam. Ma enerveaza la maxim Bedea, la Mioveni si in meciul asta parca a jucat pentru adversari, efectiv nu inteleg cum poti sa joci in halul asta, totusi vorbim de liga a doua.

De marele Marius Baciu ce sa mai spun, in loc sa-si certe jucatorii pentru tragerile de timp, el se ia de arbitrii. Imediat cum au marcat golul au si inceput cu mizerii din alea, cand mai era de jucat vreo 30 de minute. Iata ca de data asta fotbalul i-a pedepsit! Asta e mentalitatea mizerabila din fotbalul romanesc, iar din pacate la asta sunt partasi si antrenorii, si arbitrii. O lectie ar trebui sa fie si pentru domnul Bratu, care dupa meciul cu noi era incantat de jocul elevilor sai, cand din minutul 65 cadeau toti ca popicele, si iata ca fotbalul il pedepseste si pe dansul. De aia nu avem fotbal, pentru ca nimeni nu-i trage la raspundere si nu-i mustruluieste pe baietii astia pentru astfel de faze. Jucati bai fotbal, ca sunteti jucatori de fotbal (sa nu cumva sa va credeti fotbalisti), nu de teatru. Iar asta ar trebui sa fie valabil si pentru ai nostri, cat si pentru antrenorii de la juniori, care invata copiii de mingi sa ascunda mingile cand avem avantaj. Am mai spus-o asta, asta nu e o mentalitate sanatoasa de a creste copiii si sa nu ne miram ca ajung la o anumita varsta, cand nici n-a transpirat bine tricoul pe ei si deja se cred mari fotbalisti.

Revenind la meciul de sambata, sunt absolut convins ca daca fundasul lor juca faza din care a marcat Mera, noi nu mai reuseam sa inscriem. Iar de galbenul la Gavrilas, portarul lor, pai baiatul ala a facut cea mai mizerabila chestie pe care o pot face jucatorii astia ce se cred fotbalisti, a fost o centrare prin spatele portii si apoi si-a dezlegat intentionat sireturile :lol: Domnul Baciu spunea ca i-a avertizat cel mai experimentat jucator din lot, cred ca avea dreptate, probabil experimentat la mizerii din astea. Ar trebui sa se intrebe de ce portarul lui are nu știu câte cartonase galbene, pentru ca nu cred ca le are datorita unor faulturi.

Sper sa incepem sa legam si ceva victorii, avem meciurile directe, cele mai multe dintre ele la noi acasa, iar noi nu reusim sa castigam! Trebuie sa avem o atitudine ca-n meciul cu Petrolul, urmatorul meci de acasa e cel cu Braila si va spun sincer ca mi-e teama, pentru ca nu au pierdut foarte usor meciurile.

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2