Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Oct 18, 2017 7:54 pm

Post new topic Reply to topic  [ 106 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Author Message
 Post subject: Re: Derby! SS Politehnica - UTA, 21 mai, ora 19.00
PostPosted: Fri Jun 02, 2017 9:32 pm 

Din prosport...

CELE DOUĂ CLUBURI AU DE PLĂTIT AMENZI USTURĂTOARE
Sancţiuni dure pentru ASU Poli şi UTA după show-ul suporterilor de la derby-ul Vestului. Spectacolul incendiar nu a fost gustat de federali
Suporterii timişoreni şi arădeni au aşteptat tot returul campionatului Ligii 2 pentru un nou meci între echipele favorite, ASU Politehnica, respectiv UTA Bătrâna Doamnă. Partida care s-a desfăşurat pe stadionul "Dan Păltinişanu" din Timişoara, în etapa a 35-a a campionatului, duminică, 21 mai, începând cu ora 19:00, a atras nu mai puţin de aproximativ 10.000 de spectatori în tribune, o sumă impresionantă pentru fotbalul românesc din zilele noastre, nu doar pentru Liga 2. Galeriile celor două rivale din Vestul ţării au oferit un adevărat show, atât auditiv, cât şi vizual, prin coregrafiile pe care le-au avut şi fumigenele colorate expuse în cele două peluze.

Observatorul Cristian Petropulos (Alba Iulia) nu a gustat însă spectacolul şi a scris în raportul său cele văzute la Timişoara. Astfel, Comisia de Disciplină şi Etică a FRF a dictat în şedinţa din 31 mai 2017 sancţiuni împotriva celor două cluburi.

Gazda ASU Poli a luat o amendă de 5.000 de lei, în timp ce oaspeţii arădeni, fanii echipei UTA Bătrâna Doamnă s-au ales cu o sancţiune şi mai costisitoare, de 7.500 de lei. Amenzile urmează a sărăci bugetele celor două cluburi.

Dacă în tur, la Arad, scorul a fost 1-1, în retur, la Timişoara, UTA a câştigat cu 3-0 împotriva Politehnicii, prin golurile lui Marius Curtuiuş (31), Alin Gligor (33) şi Gianmarco Piccioni (90+2).

Sancţiunile dictate:

ASU Politehnica Timişoara - În baza art. 82/1 şi art.82/3/a raportat la art.83/2/b din RD se sancţionează ACS ASU Politehnica Timişoara cu penalitate sportivă de 5.000 lei

UTA Bătrâna Doamnă - În baza art. 82/2 şi art.83/3/a raportat la art. 83/2/b din RD se sancţionează clubul ACS UTA Bătrâna Doamnă cu penalitate sportivă de 7.500 lei

Regulament disciplinar:

Articolul 82 – Responsabilitatea pentru comportarea spectatorilor
1 Clubul gazdă răspunde pentru comportarea neregulamentară a spectatorilor şi, în funcţie de situaţie, poate fi sancţionat gradual cu penalitate sportivă şi interzicerea organizării de jocuri pe propriul stadion sau măsura programării jocurilor fără spectatori de la 1 la 10 jocuri. În funcţie de circumstanţe măsura programării jocurilor fără spectatori se poate aplica parţial prin interzicerea ocupării unui anumit sector de tribună de la 1 la 10 jocuri.
2 Clubul vizitator răspunde pentru comportarea neregulamentară a propriilor grupuri de suporteri şi, în funcţie de gravitatea faptelor, poate fi sancţionat în mod similar cu clubul gazdă şi/sau cu măsura interzicerii propriei galerii sau propriului grup de suporteri la jocurile disputate în deplasare sau pe teren neutru de la 1 la 10 jocuri. Suporterii care ocupă în stadion sectorul destinat oaspeţilor sunt consideraţi a fi suporterii echipei oaspete, cu excepţia cazului în care se probează contrariul.
3 Comportamentul neregulamentar cuprinde:
a) introducerea în locurile de desfăşurare a jocurilor de băuturi alcoolice, obiecte şi materiale explozive, incendiare şi fumigene, substanţe toxice, halucinogene şi iritante, alte obiecte ce au fost folosite de spectatori la acţiuni de tulburare a ordinii publice sau care pot contribui la producerea unor acte de violenţă;

Articolul 83 – Nerespectarea obligaţiilor de organizare a jocurilor
2 Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor privind asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă în stadion care au avut drept rezultat:
b) introducerea şi aprinderea în stadion a obiectelor şi materialelor prevăzute în art. 82, alin. 3, lit. a), se sancţionează cu penalitate sportivă de la 5.000 la 30.000 de lei. În cazul săvârşirii unei noi abateri de acelaşi tip, clubul se sancţionează cu o penalitate majorată cu ½ faţă de sancţiunea aplicată anterior, până la atingerea pragului de 60.000 lei. Ulterior, la fiecare nouă abatere de acest tip, clubul va fi sanţionat gradual cu măsura programării jocurilor fără spectatori, cumulat cu penalitatea maximă de 60.000 lei.
3 Abaterile prevăzute la alin. 2 din prezentul articol, se sancţionează şi în cazul interzicerii organizării jocurilor pe stadionul propriu.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 12, 2017 9:31 am 

deci fumigenele sunt mai "ieftine" decat tortele
pericol mai mic ? :)
bine ca nu batea vantul spre oficiala sa se fi simitit si ca sunt putin iritante ...

Profile  

PostPosted: Mon Jun 12, 2017 11:57 am 

"Putin" e putin spus :lol:

Profile  

PostPosted: Tue Jun 13, 2017 1:45 pm 

chiar nu se compara cu ce aveam acum 15-20 de ani in peluza

Profile  

PostPosted: Tue Jun 13, 2017 1:56 pm 

Mi se pareau mai putin iritante alea vechi. Poate mi-am reprimat anumite amintiri :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Thu Jun 15, 2017 9:01 pm 

Prezon wrote:
Mi se pareau mai putin iritante alea vechi. Poate mi-am reprimat anumite amintiri :mrgreen:

Au trecut anii. In tinerete are omul mai multa toleranta :lol:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 106 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11