Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Dec 12, 2018 12:27 am

Post new topic Reply to topic  [ 87 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Author Message
 Post subject: Re: Discuţii generale ASU Politehnica Timişoara
PostPosted: Wed Sep 05, 2018 3:33 pm 

COSMIN PETRUESCU ÎŞI TESTEAZĂ JUCĂTORII ÎN CONTINUARE ŞI LA JUMĂTATEA SĂPTĂMÂNII
ASU Politehnica a pierdut amicalul cu puştii de la Centrul de Pregătire Timişoara. Alb-violeţii şi-au completat lotul cu un mijlocaş crescut de FC Braşov
ASU Politehnica munceşte în continuare pentru a-şi îmbunătăţi lotul şi relaţiile de joc. În acelaşi timp, clubul l-a transferat pe juniorul Călin Popescu, fost la FC Braşov, dispărută din fotbal de doi ani, după ce a intrat în faliment.

Miercuri, elevii lui Cosmin Petruescu şi-au măsurat forţele cu băieţii de 18 ani de la Centrul Naţional de Pregătire, care le-au administrat o înfrângere cu 4-3.

S-au jucat o repriză de 45 de minute şi alte două de 30 de minute. În prima, cei de la CNPT au marcat de trei ori, iar ASU niciodată. Bănceanu a deschis scorul în minutul 18, cu un şut la vinclu, iar în minutul 26 Piţigoi a mărit diferenţa, după o greşeală a defensivei alb-violeţilor. Kecskes a profitat ulterior şi el de problemele în apărare ale echipei de liga secundă. Poli a redus diferenţa prin golurile marcate de Miholca şi Lazea, din penalty. Firca a marcat pentru 4-2, iar, pe final, Romeo Bănică a redus diferenţa cu un gol marcat cu capul.

ASU Politehnica Timişoara: Murariu - Bilia, Mera, Scutaru, Cherecheş - Ignea, Vidrăsan - I. Plămadă, Bozian, Bedea - Velici. În reprizele a doua şi a treia au mai intrat Munteanu - Szasz, Nicolescu, Coadă, Cojocaru, Ghinescu, Lazea, Poparadu, Miholca, Bănică, Istrătescu, C. Popescu şi A. Rus.

CNP Timişoara: Pădure - Stoianovici, Ţiereanu, Goţa, Popa - Bănceanu, Coroiu, Trip, Kecskes - Piţigoi, Şimăndan. Au mai intrat Matenciuc - Pop, Gâdea, Vişan, Cin şi Firca.

Antrenorul Cosmin Petruescu a fost mulţumit de echipa sa, deşi a fost învinsă de nişte juniori. ”În primul rând, vreau să-i felicit pe copii pentru replica pe care ne-au dat-o. A fost cel mai bun joc al lor dintre cele pe care le-am disputat cu ei. Lăsând la o parte rezultatul, care are importanţa lui, dar nu este primordial în astfel de jocuri, consider că a fost un test foarte util. Am oferit minute mai puţine celor care au jucat în ultima etapă de campionat, mai multe celor care nu au evoluat sau au intrat pe parcurs la Bacău. Din punctul de vedere al efortului fizic, ne-am atins obiectivele pe care ni le-am dorit vizavi de parametri efortului. Poparadu, care vine după o accidentare, a bifat şi el 30 de minute, Nu în ultimul rând, le-am dat minute şi celor doi jucători recent transferaţi, Tiberiu Istrătescu şi Călin Popescu. Sunt doi tineri de mare perspectivă şi am rămas plăcut impresionat de atitudinea pe care au avut-o şi de curajul cu care au intrat în joc. Chiar dacă a fost un meci de pregătire, au fost la primele minute pentru echipa noastră”, a punctat Petruescu.

Altfel, duminică, de la ora 19:30, ASU Poli joacă pe teren propriu, în etapa a 6-a, cu FC Argeş.

Călin Popescu, adus săptămâna aceasta la Politehnica

Săptămâna aceasta, ASU Politehnica a mai adus un tânăr jucător. Este vorba de Călin Popescu, mijlocaş defensiv care va împlini în noiembrie 17 ani.

Acesta a crescut la FC Braşov, acum desfiinţată, pentru care a şi debutat în Liga a 2-a în sezonul 2016/2017, fiind utilizat 14 minute într-un meci cu Academica Clinceni, la vârsta de 15 ani, 6 luni şi 5 zile.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 12, 2018 1:46 pm 

E AL TREILEA TÂNĂR JUCĂTOR ADUS ÎN ACEASTĂ LUNĂ
Miza pe tineri! ASU Politehnica a legitimat un fundaş de la CNPT, fost component al naţionalelor U17 şi U18

ASU Politehnica a semnat încă un contract cu un tânăr de perspectivă, în această perioadă în care pot fi aduşi jucători liberi de contract. Este vorba de Călin Jurj, fundaş dreapta care în ultimele două sezoane a jucat la Centrul Naţional de Pregătire Timişoara.

Fotbalistul are 18 ani şi anterior ”înregimentării” la CNPT a fost juniorul lui FC Bihor. Deoarece clubul orădean s-a desfiinţat, Jurj poate fi luat fără plata grilei de formare. Centrul Naţional de Pregătire nu poate cere bani pe jucători, deoarece nu îi are sub contract, pentru că nu poate încheia astfel de documente, întrucât nu are personalitate juridică. Totuşi, deoarece este vorba de un fotbalist în ultimul an de juniorat, ASU Politehnica a semnat cu el pe un sezon cu opţiune de prelungire, întrucât regulamentul nu permite altceva.

Trei tineri aduşi luna aceasta

Călin Jurj poate fi utilizat, la nevoie, şi ca mijlocaş central la închidere. Fotbalistul orădean a bifat convocări în mod regulat la naţionalele U17 şi U18.

Transferul său la echipa lui Cosmin Petruescu se discută demult, iar, la un moment dat, jucătorul negocia cu Energeticianul şi s-a şi aflat la Petroşani.

Mutarea a căzut însă. Recent, ASU Politehnica a mai semnat cu doi fotbalişti, dar nu internaţionali, ca Jurj. Este vorba de atacantul de 18 ani Tiberiu Istrătescu şi mijlocaşul Călin Popescu, de 17 ani.

Cât despre echipa Centrului Naţional de Pregătire, anul acesta, fotbaliştii în ultimul an de juniorat nu vor mai juca în Liga a 3-a. Aproape săptămânal are loc însă un amical cu echipele din zonă. Până acum, au jucat cu ASU, dar şi cu Ripensia.

Profile  

PostPosted: Thu Sep 13, 2018 5:07 pm 

Care este juniorul adus comparat cu Bolt la viteza?

Ca de cand aștept sa vad un Banelinho

Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk

Profile  

PostPosted: Thu Sep 13, 2018 11:16 pm 

Istratescu.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 29, 2018 11:18 am 

Si totusi de ce nu sunt folositi nici pe foaia de joc Jurj (jucator de lot national) si Istratescu? Astia macar sunt ai nostri si ne pot ajuta mult mai lung pe termen mediu si lung decat niste vinituri temporare de la Za Ching.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 04, 2018 9:37 am 

La multi ani, Politehnica Timisoara!

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Profile  

PostPosted: Mon Dec 10, 2018 10:10 am 

Ceva detalii?

http://www.aspolitehnica.upt.ro/2018/12 ... ul-polist/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 87 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9