Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Dec 13, 2017 7:58 pm

Post new topic Reply to topic  [ 207 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Tue Oct 31, 2017 9:39 pm 

Se vorbeste despre renovarea stadionului Stiinta, mai exact a tribunei dinspre terenurile de minifotbal. Exista un proiect ceva, se stiu mai multe detalii?

In campionatul de la Lajos se zvonea ca incepand din sezonul viitor jocurile se vor muta intr-o alta locatie, dar intr-un articol recent din presa locala scria ca terenurile de minifotbal vor ramane.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 31, 2017 11:17 pm 

Proiectul exista, din 2014 chiar dar nu s-a primit finantare pana acum. Daca a ramas acelasi si nu s-a modificat nimic, atunci in locul actualelor terenuri de minifotbal va fi construita o cladire multifunctionala care sa includa un bar, vestiare noi, parcari subterane si o tribuna de 5.000 locuri. Iar terenurile, conform proiectului initial, repet daca a ramas acelasi din 2014 si nu s-a modificat nimic, vor fi mutate pe acea cladire nou construita. Asadar, pentru o perioada, Lajos trebuie sa-si mute talpasita intro alta locatie.

Profile  

PostPosted: Wed Nov 01, 2017 12:28 am 

5000? :)

1000 mai degraba, in rest e ok

Profile  

PostPosted: Wed Nov 01, 2017 4:56 pm 

Smiley wrote:
5000? :)

1000 mai degraba, in rest e ok

Inseamna ca 5.000 era proiectul pentru tot stadionul. E ok si 1.000 locuri!

Profile  

PostPosted: Sat Nov 11, 2017 12:20 am 

Am înțeles dintr-o discutie cu o cunoștință că, odată cu "revoluția fiscală", nu va mai fi posibilă donarea a 2% din impozit. Se stie ceva? Ar fi grav pentru noi?

Profile  

PostPosted: Sat Nov 11, 2017 12:29 pm 

Personal, nu am auzit niciunde asta. Știu doar că suma este mai mică, scăzând impozitul de la 16 la 10%.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 11, 2017 12:40 pm 

Ne afecteaza ca firmele care au afaceri pana intr-un milion de euro s-a trecut la impozit pe venit, 1%. Asta inseamna ca nu mai exista facilitatea ca sa dai sponsorizare in loc sa dai la stat (20% din impozit, maxim 0.5% din cifra de afaceri sau cat erau cifrele).
Practic doar firmele cu cifra de afaceri peste 1 milion de euro pe an pot sa mai dea sponsorizare. Iti dai seama ca sunt mult mai putine astea ...

Profile  

PostPosted: Thu Nov 23, 2017 12:58 pm 

Îmi place poziţia pe care a luat-o Cociu în declaraţie.
--------------------------------------------
http://liga2.prosport.ro/seria-1/campio ... u-16828966
ASU Politehnica se opune amânării ultimelor două etape din Liga 2 din acest an. ”Iar schimbăm regulile în timpul competiţiei, iar avem idei româneşti? În februarie e mai rău”

ASU Politehnica este unul dintre cele patru cluburi care vor ca primele două etape din retur să se joace în 2017, aşa cum s-a stabilit de la bun început. Deşi 15 cluburi din Liga 2, unul abţinându-se, vor ca sezonul să se termine la sfârşit de săptămână, directorul sportiv al alb-violeţilor a avut o poziţie foarte fermă şi se opune unui asemenea demers.

De altfel, Marius Cociu e convins că, la fel ca în sezoanele trecute când s-a adus în discuţie problema, nici acum nu va fi nicio amânare. ”Sigur că sunt împotriva, şi clubul, şi eu personal. Chiar am vorbit cu secretarul general FRF, Gabriel Bodescu, şi mă bucur că are o poziţie fermă. Le-am şi spus, ce facem, iar schimbăm regulile în timpul competiţiei, iar avem idei româneşti? Şi până la urmă, din ce motiv? Niciunul nu stă în picioare în mod real. La Snagov am avut teren prost acum o lună, ce era, să nu jucăm? Am vorbit şi cu Marcel Ghergu, directorul sportiv de la Chindia Târgovişte, care are aceeaşi poziţie cu mine”, a declarat directorul sportiv Marius Cociu.

15 cluburi convinse de trei

Directorul sportiv al echipei timişorene susţine că trei cluburi l-au convins şi pe celalalte să ceară amânarea la FRF. ”Nu le voi da numele, pentru că le respect prea mult. Dar sunt două cluburi care primesc bani de la autorităţi, nu au ajuns unde şi-au propus, şi speră să câştige două etape, după ce se vor reorganiza în iarnă, ca în noua formulă să câştige două meciuri în plus. Al treilea club are probleme financiare şi speră ca în ianuarie să şi le rezolve. Oricum, Comitetul Executiv e în 29 noiembrie. Ce facem? Ne spune miercuri că nu mai jucăm sâmbătă?”, a adăugat Cociu.

Propunere de ”restart” pentru jumătatea lunii februarie

De altfel, unele cluburi propun ca meciurile oficiale să nu se reia anul viitor în 24 februarie, ci mai devreme. Cociu spune că acest lucru afectează însă pregătirea de iarnă. ”Există ideea să începem mai devreme în februarie. Dar tot avem nevoie de cinci săptămâni de pregătire. Ce fac? Din 10 ianuarie chem fotbaliştii să alerge cu fularele? Majoritatea am trăit în România în ultimii ani şi ştim că în februarie de multe ori a fost mai rău ca la jumătatea lunii decembrie”, a adăugat directorul sportiv al alb-violeţilor.

Comitetul Executiv al FRF va supune amânarea la vot în data de 29 noiembrie. În vară, cluburile au votat în unanimitate actualul calendar.

Profile  

PostPosted: Tue Nov 28, 2017 4:31 pm 

Image

Quote:
Ca de fiecare dată, veștile bune vin din Germania. Băieții din Nordkurve MG s-au strâns din nou cu gândul de a ajuta Politehnica Timișoara, iar astfel în weekendul ce a trecut a avut loc în Monchengladbach evenimentul ”Gladbach Poli Day”, o campanie de informare a suporterilor germani cu privire la fenomenul fotbalistic timișorean.

S-a cântat, s-a băut Timișoreana, s-a mâncat pljeskavica, s-a ascultat Noi din Banat, iar la sfârșit toți banii adunați în urma evenimentului au fost donați către clubul nostru. Jos pălăria! #dankejungs

Profile  

PostPosted: Sat Dec 02, 2017 11:45 pm 

Am citit ca ar începe lucrările la Stiinta si se negociază mutarea temporară pe alt stadion (Electrica). Dacă e adevărat, oare varianta stadionului CFR nu ar fi si ea plauzibilă? Drept e că gazonul acolo e cam praf dar mie mi se pare o arenă mai primitoare decât Electrica...

Sunt si putin subiectiv ca stau la 10 minute de CFR. :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 207 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next