Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Dec 13, 2017 9:43 pm

Post new topic Reply to topic  [ 208 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Next
Author Message
 Post subject: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Fri Jun 09, 2017 9:23 am 

Deja discutăm despre sezonul 2017 - 2018, aşa că ne mutăm pe un topic nou.
----------------------------------------
http://www.pressalert.ro/2017/06/asu-po ... -moldovan/

Viorel Moldovan, despre discuțiile pentru preluarea lui ASU Poli: ”E tentant, recunosc”. Care e principalul impediment în calea acceptării provocării suporterilor

ASU Politehnica vrea să ridice ștacheta pentru sezonul viitor. În acest sens conducerea ”Băieților în ghete” s-a întâlnit în această săptămână cu Viorel Moldovan, căruia i-au propus să preia conducerea băncii tehnice. Fostul internațional a spus pentru PRESSALERT.ro că e tentat să accepte oferta primei echipe din România conduse de suporteri, dar nu a oferit încă un răspuns definitiv. Principalul minus în parafarea înțelegerii îl reprezintă bugetul clubului.

”Moldo-but” a vizitat în această săptămână bazele Politehnicii și a rămas plăcut impresionat de discuțiile cu factorii de decizie de la ASU. Rectorul Viorel Șerban, Sebastian Novovic (președintele Druckeriei) și managerul sportiv Marius Cociu au fost printre cei care au vorbit cu antrenorul în vârstă de 44 de ani.

”Am avut o discuție interesantă. Deocamdată mare lucru nu pot spune, vedem ce se va întâmpla într-un viitor apropiat. Sunt niște discuții… Nu e ușor, lucrurile sunt un pic complicate. Perspectivele sunt interesante. Ceea ce au realizat suporterii, susținând această echipă și ducând-o de jos până în al doilea eșalon fotbalistic al țării e un lucru extraordinar. E mult pasiune din partea lor, multă dorință. Vor să realizeze lucruri mărețe. E o chestie care, normal, și mie îmi dă de gândit. Mă motivează”, a declarat Viorel Moldovan pentru PRESSALERT.ro. Fostul ”număr 9” a explicat că situația financiară a clubului îi dă de gândit în luarea unei decizii. ”Moldo-but” a dat de înțeles că obiectivul echipei ar putea fi promovarea în Liga I în cazul în care se conturează colaborarea.

”Sunt aspecte de luat în considerare pentru perpectivele și posibilitățile acestei echipe. Mă refer aici la aspectul financiar, de a construi o echipă solidă, puternică, una care să aibă capacitatea de a se lupta pentru a promova pe prima scenă fotbalistică. Totul depinde de aspectul financiar. De forța pe care poate să o aibă această echipă. Datorită suporterilor și altor oameni care pot să fie implicați pentru a reda faima de altădată a Politehnicii Timișoara”, a spus Moldovan. ”Dacă ai culoarul necesar nu se știe niciodată” Cu toate neajunsurile, fostul campion al Franței nu exclude posibilitatea de a accepta provocarea:

”Vrem nu vrem, nu mă refer la mine personal, chiar dacă ai pasiune, suflet, nebunie, și eu sunt un tip atipic, am o nebunie, pot să mă înham la o treabă de asemenea anvergură, dar din experiența mea știu că totul se leagă de acest aspect. Ca să construiești o echipă ai nevoie de susținere finaniciară. Dragostea nu e suficientă, de multe ori nici aspectul financiar nu e suficient, dar e necesar. E o chestie tentantă recunosc acest lucru”. Viorel Moldovan a vorbit și de anvergura lotului lui ASU Poli, una destul de firavă pentru un obiectiv mare în acest moment.

”Trebuie să consolidezi echipa, să aduci jucători, pentru a impune respect, pentru a avea greutate. Trebuie să ai o osatură, un nucleu, o experiență. Pentru Poli sezonul acesta în Liga a II-a a fost experimental. Au venit de unde au venit, cu jucătorii de rigoare, sunt alte cerințe… E vorba de construcția unei echipe solide, dacă ai culoarul necesar nu se știe niciodată. Ce au realizat băieții acolo merită maximum de respect și chiar am întâlnit niște băieți extraordinari”, a conchis Viorel Moldovan.

Foarte probabil eventuala sa sosire la cârma ”Băieților în ghete” ar atrage și jucători cu experiență care s-au ferit să accepte până acum ofertele echipei ”fără patroni”. Auxerre, precedenta experiență Internaționalul cu 25 de goluri sub tricolor, între care se numără reușite importante la Euro 2000 ori CM 1998, are deja un C.V. consistent și în postura de antrenor. Vaslui, Brașov, Sportul Studențesc și Rapid se numără printre formațiile din țară la care a fost ”principal”. De asemenea el a fost selecționerul reprezentativei U21 și a fost ”secundul” lui Anghel Iordănescu la națională. Ultima sa experiență a fost și unica în străinătate ca tehnician, dar nu s-a încheiat fericit, fiind demis în toamnă de la Auxerre, grupare franceză aflată în Ligue 2 și cu care a avut un start modest de sezon.

”Am avut contacte în această perioadă, dar decât să mă duc într-un loc… fără perspective, prefer să aștept, să văd, ce și cum. Nu vreau să mă grăbesc”, a subliniat Moldovan. Acesta a evoluat ca jucător inclusiv la vechea FC Politehnica Timișoara, marcând opt goluri în cele 23 de apariții de-a lungul sezonului 2005-06 al Ligii I. În condițiile în care Viorel Moldovan ar prelua ASU Politehnica actualul tehnician, Sorin Brîndescu, ar rămâne în club dar pe o altă funcție.

Profile  

Post subject: Re: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Tue Jun 13, 2017 11:18 am 

Ca parere personala, cred ca ar ajuta foarte mult echipa daca s-ar reusi aducerea unui fotbalist la final de cariera, cu experienta (s-a vazut cat de mult a ajutat prezenta lui Naidin, de ex).

Profile  

PostPosted: Tue Jun 13, 2017 11:50 am 

Politehnica Timișoara se desparte de antrenorul Sorin Brîndescu după doi ani și jumătate

Image

A preluat echipa din Liga a IV-a, după un tur pe care l-a terminat pe primul loc, dar în care simțea din plin respirația Ripensiei în ceafă. A reșit să închege o formație cu o constanță de metronom, care a obținut titlul în „D” după un retur cu 16 victorii consecutive. A urmat promovarea în Liga a III-a, după un baraj cu Voința Lupac, în care zarurile fuseseră deja aruncate încă din meciul tur. După doar un an petrecut în eșalonul terț, echipa și-a câștigat dreptul de a juca în Liga a II-a, cu o promovare sărbătorită cu două runde înaintea finalului. A reușit apoi să mențină echipa pe linia de plutire în „B”, după un sezon obositor, plin de provocări, în care problema retrogradării nu s-a mai pus din a treia etapă a sezonului de primăvară. Vorbim despre Sorin Brîndescu, care în calitate de antrenor principal a reușit să o scoată pe Politehnica din peisajul rustic al eșaloanelor județene și să o ducă până în anticamera primului eșalon.

Sorin Brîndescu renunță la funcția de antrenor principal după doi ani și jumătate. În toată această perioadă, a condus echipa de pe bancă în 85 de meciuri oficiale, având un bilanț pozitiv: 49 de victorii, 9 remize și 27 de înfrângeri. A reușit două promovări consecutive, o realizare care nu e la îndemâna oricărui tehnician. A menținut apoi echipa în „B”, fără mari emoții pe final de campionat, într-un sezon de acomodare pentru conducere, staff tehnic și fotbaliști cu rigorile unei competiții cu serie unică la nivel național.

Iată cifrele lui Sorin Brîndescu în calitate de antrenor al Politehnicii:

2014/2015 (L4)
Campionat: 17 meciuri (16 victorii, 0 remize, 1 înfrângere);
Baraj: 2 meciuri (1 victorie, 1 înfrângere);
Cupa României: 2 meciuri (1 victorie, 1 înfrângere);

2015/2016 (L3)
Campionat: 28 meciuri (20 victorii, 1 remiză, 7 înfrângeri);

2016/2017 (L2)
Campionat: 34 meciuri (10 victorii, 8 remize, 16 înfrângeri);
Cupa României: 2 meciuri (1 victorie, 1 înfrângere);

TOTAL: 85 meciuri (49 victorii, 9 remize, 27 înfrângeri)

Sorin Brîndescu activează în cadrul clubului Politehnica din ianuarie 2013. În primii doi ani, a ocupat funcția de manager sportiv, în perioada în care pe banca tehnică s-a aflat Paul Codrea. După plecarea fostului internațional, s-a înhămat la munca de antrenor principal, pe care a început-o în decembrie 2014. După patru ani și jumătate de colaborare, conducerea Druckeria i-a propus lui Sorin Brîndescu un nou rol în organigrama clubului, acela de coordonator al Centrului de Copii și Juniori, o propunere pe care tehnicianul o studiază în aceste zile.

Politehnica Timișoara se află în aceste zile în negocieri avansate cu un nou tehnician, care urmează a fi anunțat în următoarele zile. În cei cinci ani de existență a proiectului clubului universitar în actuala formulă, echipa a fost condusă de trei tehnicieni: Antonio Foale (tur 2012/2013), Paul Codrea (2013-2014) și Sorin Brîndescu (2014-2017).

Profile  

PostPosted: Tue Jun 13, 2017 11:58 am 

Cred ca in conditiile date, un obiectiv pentru urmatoarea perioada ar fi clasarea pe un loc de mijlocul clasamentului ( un loc 8-12 sa zicem).
Din acest punct de vedere, nu stiu daca-i nimerita aducerea lu' Moldovan ca antrenor.Nu stiu daca ar fi motivant pt el un asemenea obiectiv.
Mai degraba un antrenor obisnuit cu meandrele concretului ligii secunde, unu' care sa se descurce onorabil cu un buget limitat ca al nostru.
Sau chiar un antrenor tanar, pentru care liga 2 ar insemna un pas in fata dpdv profesional.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 13, 2017 12:49 pm 

un varf care sa dea peste 20 goluri ( ma rog ...sa marcheze mult ) .

un .... pe retragere , cum a fost Leo , si cred ca ar fi bun Petruescu .

l-am urmarit , l-am vazut lucrand si cu grupa aia de elita acu cativa ani la Poli si omul e chiar foarte bun . Seamana mult cu Tonelu .

poate si Tonelu ar fi o solutie ...la experienta lui ...si la cat fotbal stie ( da , a lucrat aproape doar cu copii , dar ...)

LE ...initial am scris de Urican ...scuze.....am incurcat borcanele ....de Petruescu vroiam sa zic .

Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 1:25 pm 

Se vede fumul alb sau inca se poarta discutii cu privire la noul coach?

Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 6:12 pm 

De la Oli, la Poli! Bogdan Andone, antrenor la ASU Politehnica

Divizionara secundă ASU Politehnica a oficializat astăzi numirea unui nou antrenor principal. E vorba despre Bogdan Andone, un tehnician în vârstă de 42 de ani, care și-a reziliat ieri contractul cu Olimpia Satu Mare. Fostul jucător al Corvinului Hunedoara va fi ajutat la Timișoara de secundul său de la Olimpia, Gabriel Vochin.

Bogdan Andone nu a fost greu de convins să accepte oferta venită de pe Bega, mai ales că Poli a fost una dintre echipele care i-au plăcut în precedenta ediție a ligii secunde:

ASU Poli va începe pregătirile pentru noul sezon în 26 iunie, iar Bogdan Andone speră să construiască la Timișoara o echipă competitivă:

Născut la 7 ianuarie 1975 la Aiud (jud. Alba), Bogdan Andone a debutat în fotbalul mare la Corvinul Hunedoara. A debutat în „A” la doar 17 ani, într-un Sportul Studențesc – Corvinul 3-0, din martie 1992. A mai jucat ulterior la Sportul Studențesc (1993-1994 și 1994-1996), FC Brașov(1994), Rapid București (1996-1997 și 1998-2000), Farul Constanța (1997-1998 și 2009), Oțelul Galați (2000-2002), Ferencvaros Budapesta (2002-2003), Apollon Limassol (2003-2008), Alki Larnaka (2008) și Ermis Aradippou (2009). În palmaresul său, figurează trei trofee importante în tricoul Rapidului: titlul național în 1999, Cupa României în 1998 și Supercupa României în 1999. De asemenea, a devenit campion în Cipru cu Apollon Limassol, în sezonul 2005/2006, tot în acea stagiune echipa sa cucerind și Cupa Ciprului. În cupele europene a disputat opt meciuri, în intervalul 1997-2007, în toate competițiile organizate de UEFA în această perioadă (Intertoto, Cupa Cupelor, Cupa UEFA și Champions League), notează druckeria.ro.

Bogdan Andone și-a început cariera de antrenor în 2011 la FC Voluntari, într-o perioadă când actuala deținătoare a Cupei României activa în eșalonul al patrulea. A urmat munca alături de Marius Șumudică, la Astra Giurgiu, cei doi sărbătorind împreună titlul de campionă cucerit de gruparea de la Dunăre la finalul sezonului 2015/2016.

Pe lângă Gabriel Vochin, Bogdan Andone va lucra în continuare cu vechii membri ai staff-ului tehnic: Antonio Foale, Dragoș Picu (antrenor cu portarii) și Remus Datcu (preparator fizic).

În această săptămână, ASU Politehnica a oficializat încetarea mandatului de antrenor principal al lui Sorin Brîndescu. Oficialii grupării de pe „Știința” poartă în aceste zile negocieri cu tehnicianul pentru continuarea colaborării de pe o altă funcție.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 6:43 pm 

Sa fie intr-un ceas bun! Mult succes Poli!

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 7:40 pm 

Bafta!

Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 7:44 pm 

Bafta!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 208 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Next