Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Jun 18, 2018 4:33 pm

Post new topic Reply to topic  [ 311 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 32  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ştiri sezonul 2017 - 2018
PostPosted: Sun Dec 03, 2017 4:56 pm 

Pe Electrica ai 1 tribuna acoperita + inca 2 tribune gen terasa perfect functionale si cu o minima investitie + dispensa de la FRF se poate juca in liga 2. Pe CFR ai doar o tribuna si aia vaisamar si nu vei primi niciodata vreo dispensa de a juca in liga 2 acolo.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 03, 2017 7:13 pm 

Ai dreptate. E din toate punctele de vedere mai bine pe Electrica decat pe CFR. :) Puse fata in fata, diferentele sunt, intr-adevar, enorme. Oriunde ar fi, pana la urma, sper sa fie de bun augur. Ne asteapta un retur de foc.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 13, 2017 5:46 pm 

Image
Quote:
Anual, peste 600.000 de persoane au nevoie de sânge şi de preparate sanguine. Din păcate, nu de puţine ori, pacienţii şi cei dragi lor se confruntă cu lipsa sângelui din spitale iar operaţiile şi tratamentele medicale de care au atâta nevoie sunt amânate.

Ca în fiecare an ne propunem să dăm o mână de ajutor oamenilor minunați de la @Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Timișoara, susținând în același timp tradiționala Acțiune de Crăciun Druckeria.

CE TREBUIE SĂ FAC?

Vino între 12 și 16 decembrie pe strada Martir Marius Ciopec, nr. 1 (lângă Spitalul Județean) cu cartea de identitate, permisul de conducere sau pașaportul tău. După ce vei fi consultat și ți se va întocmi un dosar medical ți se vor recolta între 450 și 500 ml sânge, cantitate care ți se reface ca volum în 24 ore. Din punga ta de sânge se vor obține trei produse, asta înseamnă că la un moment dat poate vei putea salva trei vieți.

CE RESTRICȚII AM?

Înainte de a dona trebuie să te fi odihnit corespunzător și să nu fi fumat înainte cu o oră. Poți consuma o cană de cafea sau de ceai și un mic dejun puțin consistent, fără proteine și grăsimi (lapte, unt, carne, etc.). Trebuie să ai între 18 și 60 ani, să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale și să nu suferi de afecțiuni medicale grave. Lista completă a restricțiilor o poți găsi pe https://www.pentruviata.com/cum.html.

CE PRIMESC ÎN SCHIMB? CARE SUNT DREPTURILE MELE?

✔ Să primeşti rezultatele testelor efectuate pe sângele recoltat: RH; grupă sangvină; Hepatita B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (sifilis); ALT (probe hepatice). Rezultatele sunt confidenţiale şi se ridică de către donator personal de la centrul de transfuzii.

✔ La cerere, ai posibilitatea efectuării şi a altor analize gratuite (calcemie, glicemie, transaminaze, colesterol, EKG, radiografie pulmonară). Acestea presupun o nouă recoltare la sediul centrului de transfuzii.

✔ 1 zi liberă de la locul de muncă (în cazul angajaţilor cu carte de muncă) sau o zi scutire de frecvenţă pentru elevi, studenţi şi militari, în ziua donării

✔ Decontarea cheltuielilor de transport dacă ai domiciliul sau reşedinţa în altă localitate decât cea în care îşi are sediul instituţia la care se face donarea de sânge

✔ Reducere de 50% la abonamentul pentru transportul în comun (pentru 30 de zile) dacă donarea se face la instituţia de profil din localitatea de domiciliu sau din cea în care donatorul este angajat.

✔ Alocaţie de hrană sub forma tichetelor de masă sau o masă (alimente) post donare la centrul de transfuzii

✔ Să fii informat asupra motivelor excluderii tale de la donare

Știm că după ce donezi te poți simți slăbit. De aceea prietenii noștri de la Uber oferă curse gratuite tuturor donatorilor din cadrul acestei campanii. Utilizatorii noi ai aplicației pot folosi codul promoțional special Politehnica Timișoara, avemundrum. Utilizatorii existenți vor primi un cod special ce le garantează cursa gratuită imediat după donare. Totul pentru ca tu să ajungi cu bine acasă.

CUM POT AJUTA MAI MULT?

✅ Distribuie campania și informează-ți prietenii cu privire la donarea de sânge și la utilitatea acesteia

✅ Predă tichetele de masă primite reprezentanților Druckeria. Noi le vom folosi la achiziționarea de alimente în contul Acțiunii de Crăciun din acest an, alimente pe care le vom duce familiilor nevoiașe din județul Timiș

Profile  

PostPosted: Sun Dec 24, 2017 5:38 pm 

Nici nu e de mirare.
Bafta in continuare!
-----------
https://www.pressalert.ro/2017/12/asu-p ... ta-neagra/
Se conturează lista cu jucătorii pe care Bogdan Andone nu-i mai vrea la ASU Politehnica. ”Am rămas surprins de decizia luată”

ASU Politehnica a avut un final de an pozitiv, dar asta nu înseamnă că Bogdan Andone nu va opera modificări notabile în lot. Pe ”lista neagră” întocmită de antrenorul ”Băieților în ghete” se află cel puțin doi localnici. Astfel, înainte de Crăciun timișorenii Marius Staicu și Mădălin Stancu au aflat că nu mai sunt doriți la formația susținută de suporteri. Echipa alb-violetă a intrat în vacanță, dar conducerea a trebuit să poarte o discuție inconfortabilă cu câțiva dintre jucători. Andone a hotărât să se despartă de câțiva dintre elevii săi pentru a face loc achizițiilor. Printre cei anunțați că se află pe lista ”de transferuri” e și Marius Staicu. Sosit în vară de la Mioveni el nu a ajuns să reprezinte opțiunea numărul 1 în atac în formația gândită de Bogdan Andone. Atacantul în vârstă de 30 de ani a marcat doar două goluri în campionat. A avut 19 apariții, dar multe dintre ele din postura de rezervă.

De asemenea ”Staikone” a mai contribuit cu un assist în victoria de pe teren propriu cu fosta sa formație și a marcat din penalty singurul gol al jocului de Cupă cu Biledul. ”Am rămas surprins de decizia luată de Bogdan Andone. S-a văzut că nu prea am fost dorit. E greu să faci ceva când joci doar patru meciuri titular. Îmi pare rău că nu am jucat derby-urile cu UTA și Ripensia. Pe mine ca timișorean mă doare. Mie contractul îmi expiră în iunie, încă nu am semnat rezilierea. Trebuie să discut, sunt ceva echipe interesate de mine, la nivelul B-ului, dar acestea nu știu situația mea. Sunt dezamăgit, eu la Timișoara nu am revenit pentru bani. În momentul ăsta sunt în vacanță, în Spania, aștept să treacă sărbătorile… Vreau să mulțumesc suporterilor, sunt o galerie care te împinge de la spate. Sunt unici în România. Sunt de admirat ce pot să facă prin acest proiect”, a declarat Marius Staicu pentru Pressalert.ro. Un alt jucător care o va părăsi pe ASU Politehnica e Mădălin Stancu. Mijlocașul în vârstă de 25 de ani a bifat doar șapte prezențe în toamnă. Timișorenii se vor mai despărți de cel puțin doi jucători nedoriți în continuare. De asemenea există și interes pentru remarcații constanți ai echipei. Așa cum e cazul lui Radu Motreanu, care ar putea deveni opțiune pentru ACS Poli în condițiile în care pleacă Crețu. Totuși, jucătorul împrumutat de echipa de Liga I poate fi păstrat de ”Băieții în ghete” până în vară, când expiră înțelegerea curentă. ASU Poli păstrează speranțe cel puțin la locul de baraj, încheind anul la șase puncte distanță de Chindia (locul 3).

Profile  

PostPosted: Tue Jan 02, 2018 11:19 pm 

Deocamdată, ASU Politehnica nu a anunţat nicio despărţire sau sosire, dar staff-ul lucrează intens. La capitolul transferuri ar putea apărea o mutarea mai mult decât surprinzătoare, mai ales prin prisma numelui şi a faptului că e un jucător din Vestul Europei. Bogdan Andone este interesat, printre altele, de Noe, fratele mai mic al lui Jeremy Bokila!

De altfel, în familia Bokila, trei fraţi sunt atacanţi: Jeremy, Wim şi Noe. Ultimul are 27 de ani, a început fotbalul la 7 ani, e născut în Congo, dar are şi cetăţenie olandeză. Site-ul transfermarkt.de îl prezintă ca jucător ce loveşte mingea atât cu dreptul, cât şi cu stângul. În acest sezon a fost legitimat în liga a treia olandeză, la SV DFS. A mai jucat în Europa la Zutphen, în liga a doua olandeză. la KSC Krimbergen, liga a patra belgiană, şi BSV SV Rehden, în liga a patra germană. Din informaţiile noastre, Bogdan Andone mai negociază şi cu alţi atacanţi, tot de origini africane.

Vor fi şi plecări, dar nu şi ”marea” plecare de pe Ştiinţa

De la ASU Politehnica vor pleca sigur Marius Staicu şi Mădălin Stancu, ultimul care va juca în Liga a IV-a Timiş, la ACS Dumbrăviţa. Din unele informaţii, vor mai fi plecări, iar una posibilă ar fi cea a lui Andrei Ţugui. Însă de pe stadion, până la urmă nu va mai fi nicio plecare. Deşi ar fi trebuit ca din primăvară să înceapă lucrările la tribuna noua de la Stadionul Ştiinţa, aparent lucrările vor începe vara viitoare. Aşadar, ASU Politehnica poate termina sezonul pe stadionul ei favorit.

Echipa suporterilor se va reuni în 15 ianuarie.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 03, 2018 6:58 pm 

Eu unul nu imi doresc negrii la echipa. Chiar nu mai gasim nici un atacant roman?

Profile  

PostPosted: Wed Jan 03, 2018 9:53 pm 

Credeam ca avem nevoie de fotbalisti buni, ce conteaza culoarea pielii?

Profile  

PostPosted: Wed Jan 03, 2018 10:51 pm 

Harq al-Ada wrote:
Credeam ca avem nevoie de fotbalisti buni, ce conteaza culoarea pielii?
Nu contează, plus știrile astea sunt de la radio Erevan.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Profile  

PostPosted: Thu Jan 04, 2018 1:07 am 

Curtea de Apel Timiş a dat verdictele definitive, după ani de zile, în cazul finanţării din bani publici a clubului Poli Timişoara, deţinut de Marian Iancu, pentru banii acordaţi de Consiliul Judeţean Timiş.
Cei din dosar au fost găsiţi vinovaţi şi toată lumea a primit sentineţe cu suspendare, deşi cei de la DNA au cerut pedepse cu executare pentru ”numele grele”. Printre cei condamnaţi se numără Gheorghe Chivorchian, fost preşedinte la FC Timişoara, care a primit 3 ani de închisoare cu suspendare.

UPDATE 22:05 Gheorghe Chivorchian a declarat, pentru ProSport, că nu e împăcat cu sentinţa, chiar dacă a primit pedeapsă cu suspendare, după ce anul trecut, în primă instanţă, primise 3 ani şi 10 luni cu executare. „Voi studia, împreună cu avocatul, după ce vom primi mai multe informaţii, ce căi excepţionale de atac mai avem, pentru că, deşi am primit o pedeapsă cu suspendare, eu mă consider nevinovat. Chiar şi un minut cu suspendare dacă primeam, tot prea mult era. Asta rămâne o pată pe numele meu, deşi nu am avut nicio vină", a comentat fostul conducător de la FC Timişoara, pe când clubul era patronat de Marian Iancu.

Sechestrul pe bunuri rămâne însă, iar o parte dintre cei implicaţi, cum ar fi Chivorchian, figurează şi în dosarul deschis pentru finanţarea de la primărie din aceeaşi perioadă, dar în respectivul dosar nu s-a pronunţat deocamdată nici prima instanţă.
În judecată au fost trimişi şapte funcţionari din CJT, pentru abuz în serviciu: fostul preşedinte al CJ, Constantin Ostaficiuc, şi fostul secretar Petrişor Nădăştean, acuzaţi de abuz în serviciu în formă continuată. Funcţionarii publici Răzvan Hrenoschi, Daniela Pepa, Dan Sabin Cionvică, Petru Borza şi Mircea Marian Mihuţ au fost trimişi în judecată pentru complicitate la abuz în serviciu în formă continuată.

De la clubul Poli au fost trimise în jduecată alte trei personae, Gheorghe Chivorchian, Ion Negrei şi Liviu Ioan Roşca, pentru complicitate la abuz în serviciu în formă continuată şi fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată. Curtea de Apel este ultima instanţă şi pronunţarea a rămas până astăzi, la ora 17:00, de dinainte de Crăciun.

Au scăpat de închisoare, rămân cu cazier şi riscul de a fi executaţi silit

Ulterior, după deliberările celor de la instanţă, cei din dosar au fost înştiinţaţi de sentinţe. Practic, Gheorghe Chivorchian sau Constantin Ostaficiuc pot fi liniştiţi că au scăpat de pedeapsa cu executare, însă rămân cu sancţiunea cu suspendare, care nu le va mai permite niciunuia dintre cei care au fost funcţionari publici să mai lucreze vreodată în instituţii publice. De asemenea, după această sentinţă în penal, va urma un proces civil, pentru a se stabili dacă se va dispune recuperarea prejudiciului. Bunurile celor din dosar rămân sub sechestru până atunci.

Consiliul Judeţean Timiş plătise prime de joc, „grosul” finanţării a fost de la primărie

Practic, la vremea la care Marian Iancu a convins autorităţile să finanţeze echipa sub forma unui contract de asociere în participaţiune, CJT a plătit doar prime de joc. Este vorba de şase tabele. Ulterior, în presă, sub protecţia anonimatului, unii jucători au declarat să sumele nu corespundeau cu ceea ce li s-a virat lor. La vremea respectivă, timişorenii au ieşit în stradă pentru a cere bani publici pentru echipă. Finanţarea vizează perioada 2008-2010, iar ulterior, instanţa a decis că este ilegal să se dea bani publici astfel unei societăţi comerciale.

Culmea ironiei este că, pentru sume mult mai mari, procesul pentru finanţarea de la Primăria Municipiului Timişoara ar putea avea cu totul alt verdict în instanţă, dacă Guvernul va dezincrimina abuzul în serviciu.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 10, 2018 3:46 pm 

http://liga2.prosport.ro/seria-1/pregat ... a-16922575

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 311 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 32  Next