Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Jul 22, 2019 11:16 pm

Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Știri sezonul 2019/2020
PostPosted: Mon Jun 10, 2019 6:24 pm 

Primul transfer al verii: Sabin Lupu

Image

Politehnica a rezolvat azi primul transfer pentru sezonul următor. Este vorba de Sabin Lupu, jucător născut la 14 martie 1993, la Fratoștița (jud. Dolj).

A fost junior la Universitatea Craiova, iar la seniori a evoluat pentru Pandurii II, FC Caransebeş, FC Cisnădie, în 2016 ajungând la Gaz Metan Mediaş. Pentru ”găzari” are și meciuri în Liga I, în sezonul 2016/17. A trecut apoi la FC Hermannstadt Sibiu, cu care, în vara anului trecut, a promovat în D1 și a fost finalist al Cupei României (nu a evoluat în finală). Imediat după aceea, s-a transferat la FCU Craiova, în Liga a III-a, iar în iarna acestui an a fost împrumutat la CSO Filiaşi, în același eșalon.

Postul său de bază este cel de mijlocaș stânga.

Profile  

Post subject: Re: Știri sezonul 2019/2020
PostPosted: Fri Jun 21, 2019 5:10 pm 

make_clickable_callback(MAGIC_URL_FULL, '', 'http://www.sspolitehnica.ro/adrian-ungureanu-revine-in-alb-violet/?fbclid=IwAR1Kqx-5r5Dsv20tQf3Dnt50zLr7FKP0oGUjgsniupTIPmvOL6BJZbKvFa4', '', ' class="postlink"')

ADRIAN UNGUREANU REVINE ÎN ALB-VIOLET!

Posted by Claudiu Socodol on June 21, 2019
Politehnica a definitivat un nou transfer. Adrian Ungureanu s-a înteles cu gruparea ”Studenților alb-violeți”!

Născut la 23 septembrie 1989, la Timișoara, a fost junior la LPS Banatul și BC Golf Timișoara. A debutat ca senior în 2007, la 18 ani, în Liga a III-a, la Alto Gradimento Albina. A trecut apoi la Viitorul Sânandrei (echipă care a avut terenul propriu la Carani), tot în D3, iar în 2010, la doar câteva luni după înființarea echipei de seniori a clubului lui Gică Hagi, s-a transferat la Viitorul Constanța. Cu acest club a promovat, în același an, în liga secundă, unde a rămas pentru întreg sezonul următor. Prahova Tomșani, Fortuna Brazi, CS Ineu, Fortuna Poiana Câmpina și Nuova Mama Mia Becicherecu Mic au fost, în continuare, echipele sale. La începutul anului 2015 a trecut la Ripensia Timișoara, cu roș-galbenii din Ciarda Roșie promovând în Liga a III-a. În sezonul de primăvară 2017 a fost împrumutat la Politehnica, pentru care a jucat în eșalonul secund. Tot în Liga a II-a a jucat ulterior, la Ripensia, în sezonul recent încheiat apărând în nouă meciuri și marcând două goluri.

Are 1,73 m și 65 kg și este mijlocaș coordonator sau mijlocaș stânga. De astă dată va evolua la alb-violeți și sub forma unei înțelegeri pe o durată de doi ani.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 26, 2019 9:17 pm 

http://www.radiotimisoara.ro/2019/06/26/audio-asu-politehnica-a-sunat-adunarea-29-de-jucatori-dintre-care-zece-noutati-la-primul-antrenament/

ASU Politehnica a sunat adunarea! 29 de jucători, dintre care zece noutăți, la primul antrenament

Nu am nimic cu nimeni dar din toti jucatorii ce au venit la noi imprumt in toti anii astia, noi il pastram pe Murariu?

Profile  

PostPosted: Wed Jun 26, 2019 10:55 pm 

Murariu si-a revenit pe final de campionat, a avut chiar meciuri foarte bune prin care putem spune ca si-a spalat pacatele. E tanar, are calitati, inca invata.
A mai ramas Manea, e un plus.
Sunt convins ca nu sunt singurii jucatori pe care am incercat sa-i pastram insa nu s-a putut.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 28, 2019 11:42 am 

Interesanți jucătorii veniți în probe, în special Stupu, Sergiu Jurj și Marian Codrea. Pe Mircea Stupu l-aș lua fără discuție, mai ales că e om de-al locului.
Pe Drăghici nu l-aș prea vrea înapoi și nu neapărat din cauză că e bătrân și terminat, ci mai ales că acum trei ani de zile ne-a refuzat pentru a merge la "cioara vopsită" (fie-i țărâna ușoară). Dar dacă Petruescu și-l dorește...
În rest, noroc cu nemții aseară, că altfel ne trezeam mâine poimâine că trebuie să jucăm cu 10 juniori în primul 11.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:44 pm 

Mi se pare un post cam plin de hater-eala, pacat ca nu intelegi beneficiile aduse de regula U21 in ultimele 3 sezoane la liga 2. Esti român, sau cum vine aia cu "noroc cu nemții aseară"? Era o glumă? că dacă da ... e cam slabă. :?

Pajeu wrote:
Interesanți jucătorii veniți în probe, în special Stupu, Sergiu Jurj și Marian Codrea. Pe Mircea Stupu l-aș lua fără discuție, mai ales că e om de-al locului.
Pe Drăghici nu l-aș prea vrea înapoi și nu neapărat din cauză că e bătrân și terminat, ci mai ales că acum trei ani de zile ne-a refuzat pentru a merge la "cioara vopsită" (fie-i țărâna ușoară). Dar dacă Petruescu și-l dorește...
În rest, noroc cu nemții aseară, că altfel ne trezeam mâine poimâine că trebuie să jucăm cu 10 juniori în primul 11.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 7:10 pm 

Nu văd cu ce am fost avantajați, fiind nevoiți să împrumutăm tot felul de venetici pentru a respecta regula asta. Dar dacă până acum a fost cum a mai fost, din sezonul următor vor trebui doi jucători U19, deci practic mai toate echipele (printre care, din păcate, și noi) vor juca cu doi oameni în minus. Asta se traduce în meciuri de o și mai slabă factură, spectatori și mai puțini, dezinteres și mai mare.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 8:23 pm 

Da, am luat împrumut din alte părți pentru că juniorii noștri nu sunt la vârsta la care să facă pasul la modul serios în prima echipă. Dar nu mai e mult și vom intra pe teren cu proprii juniori.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 02, 2019 1:09 pm 

mie jocul echipei nationale de tineret mi s-a parut mai interesant ca multe jocuri vazute in ultima perioada. nu cred ca din cauza tinerilor nu sunt jocurile spectaculoase in romania.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 02, 2019 4:31 pm 

Ma bucur ca a ramas Manea. Se pare ca la mijloc stam binisor cu el, Ignea si Ungureanu( daca isi revine 100% ).
Ramane problema mare cu atacantii. Sincer eu nu l-as descalifica direct pe Draghici. Da, a preferat ax-ul, dar este un jucator cu simtul portii care ne-a lipsit un sezon intreg. Eu zic ca terminam sezonul trecut in primele 7 daca aveam om de gol.

Prefer oricand o 'curva batrana' in atac ca titular, decat un junior ne-experimentat.

PS: Oricum nu cred ca vine.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next