Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Tue Aug 20, 2019 9:32 am

Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: muzici şi fraze la nord de 49
PostPosted: Thu Feb 14, 2019 11:45 am 

Scrii poezii foarte intense, phil. Me likey. 8-) Ma bucur să îl cunosc și pe siamezul tău pneumatic.

Profile  

Post subject: Re: muzici şi fraze la nord de 49
PostPosted: Sun Jul 07, 2019 9:45 am 

pisica zboară prin casă. pardon, pisica pluteşte prin casă, pentru că nu depune niciun efort vizibil atunci când se mişcă prin aer, la aproximativ un metru şi vreo şaptezeci de centimetri de podea. pluteşte întinsă pe spate şi cercetează cu privirea detalii ale tavanului pe care nu le poate observa atunci când trece din nou la poziția patrupedă. îşi întoarce capul în toate direcțiile, dar o face suficient de lent, ca şi cum ar avea tot timpul din lume. axiomă: pisicile au întotdeauna tot timpul din lume. spre deosebire de feline, noi trăim într-o lume a unei agitații neîntrerupte. fugim de colo până colo, cu şi fără rost, dar întotdeauna cu ochii pe ceas. se pare că am uitat cu toții, într-un act de amnezie colectivă, adevărul fundamental potrivit căruia cu cât ne grăbim mai mult cu atât mai puțin timp avem la dispoziție. enunțul ăsta, acceptat fără demonstrație, a fost exprimat deja într-o formulare memorabilă de către antici. mai întâi grecii (σπεῦδε βραδέως) iar apoi latinii (festina lente) au evidențiat importanța echilibrului necesar între grabă şi lentoare, între acțiunea a cărei promptitudine e dictată de context (adică reglementată din interior) şi intervalul reflexiv care domoleşte în mod necesar elanul urgenței. pentru noi, ideea de a descoperi şi apoi menține proporția optimă între rapiditatea potrivită şi temporizarea necesară şi-a pierdut importanța. de câte ori nu suntem puşi astăzi în situația de a ne supune imperativelor unei grabe impuse artificial din afară în numele eficienței şi al productivității? obligați să ne abandonăm unei grabe ale cărei beneficii, ce nu ne aparțin decât într-o mică măsură, sunt preponderent materiale? sau, şi mai rău, de câte ori nu ne ciocnim, câteodată cât se poate de literal, de o grabă încă mai neghioabă, graba amorsată exclusiv de dragul grabei? e graba lipsită până la urmă de conținut, al cărei unic scop e de a-şi da sieşi satisfacție deplină.

prin contrast, pisicile locuiesc într-o lume în care timpul cel de toate zilele are o cu totul altă valoare. e o lume suprapusă perfect peste cea în care ne ducem noi veacul, cu o diferență notabilă totuşi: timpul uman, cu ritmurile lui adeseori infernale, adeseori haotice, lipseşte cu desăvârşire.

pisica pluteşte prin casă şi se gândeşte cu ochii închişi. nimeni nu va şti vreodată, nu că ar avea vreo importanță, la ce se gândeşte pisica în timp ce îşi lasă trupul în voia unor forțe pe care mintea ei nu le poate pricepe. prin urmare nici nu-şi bate capul să le înțeleagă. forțele astea există şi se manifestă independent de voința pisicii. în ceea ce o priveşte, ea şi-ar dori ca ele, adică forțele misterioase despre care se face vorbire, să se materializeze mai des, non-stop dacă s-ar putea. ar vrea, cu alte cuvinte, să plutească lin de dimineața până noaptea târziu nu doar prin casă cât mai cu seamă în afara ei, printre coroanele copacilor şi pe deasupra gardurilor care îi îngrădesc dorința legitimă de libertate infinită, respectiv curiozitatea maximă, specific pisicească. ar pofti carevasăzică să fie exact ca într-o democrație adevărată, viabilă, ca în filmele americane pe care le vezi la televizor sau la cineplex. ah, oftează pisica, aripile, zborul—ar fi într-adevăr minunat. ar fi raiul felin aşa cum se poate concretiza el pe pământ. fiindcă, cine ştie, poate că astfel, prin aer fiind, la înălțime mişcându-se, ar avea mai multe şanse să pună odată lăbuța pe prigoriile alea nesuferite (Turdus migratorius) sau cel puțin pe vrăbiuțele care o chinuie zi de zi, cu rândul sau ambele deodată, atunci când îi încalcă teritoriul fără teama că ar putea fi pedepsite într-un viitor imaginabil pentru crima teribilă de lezmaiestate. pisica stă comprimată ca un resort pe gazonul din backyard cu bărbia ascunsă în iarbă şi trupul pare că i-a împietrit pentru vecie. îşi fixează prada din priviri în timp ce mintea îi pune în mişcare algoritmii unui sistem complex de ecuații pisiceşti. calculează febril traiectoria ideală care ar trebui să o ducă, instantaneu dacă nu e cu supărare, din punctul în care se află până în punctul în care îşi face de cap prada. adică până acolo unde existența prigoriei sau a vrăbiuței urmează să se încheie în chip logic, în deplin acord cu legile naturii. pisica e atât de prinsă în calculele ei sofisticate încât, din când în când, numerele şi simbolurile matematice i se scurg din minte în gură. privită de la o oarecare distanță, ea pare că îşi clănțăne amenințător maxilarele în direcția pradei, dar adevărul e că nu face nimic altceva decât să definească, bolborosind, parametrii saltului final de o asemenea manieră încât efortul sa-i fie răsplătit cu vârf şi îndesat. numai că atunci când săritura e finalmente transpusă din virtualitate în realitate, când ecuațiile cu o mulțime de necunoscute sunt rezolvate satisfăcător, deznodământul nu e cel aşteptat. ce arcuire zveltă, ce înălțare triumfal regală. din păcate, pe cât de grațioasă pe atât de ineficientă. descumpănirea pe care o resimte pisica în clipele de după aterizare, când prigoria recalcitrantă, cu un zâmbet batjocoritor întipărit pe cioc, a ajuns deja departe sus în aer, descumpănirea deci este foarte reală. se înțelege că un efort de o asemenea intensitate produce un sentiment dureros de frustrare atunci când răsplata nu-i pe potriva strădaniei.

ce nemaipomenit ar fi dacă aş avea nişte aripi, se gândeşte cu ciudă pisica, dacă aş putea să mă ridic de la pământ doar prin propriile mele forțe. fâl fâl prin aer tot mai sus, tot mai uşoară, imponderabilă chiar, pe urma blestematelor astea de prigorii care nu vor mai avea în curând nicio scăpare. fiindcă mai sus de aer (sau dincolo de el) nu găseşti nimic, oricât ai căuta. acolo nu se ascunde nicio izbăvire, doar gura pisicii larg deschisă cu colți ascuțiți şi lucioşi. astfel că pisica aşteaptă nerăbdătoare să-i crească aripi, spune nenumărate rugăciuni în sensul ăsta, dar degeaba. iar dacă zborul nu face parte din destinul pisicii, tot nu-i o tragedie. sau nu încă. dacă nu mi-e scris să am aripi, se gândeşte pisica, dacă zborul rămâne pentru totdeauna dincolo de orizontul care desparte realitatea de vis, ei bine atunci mă voi transforma în pisica din Cheshire. iar pentru asta nu am nevoie decât de o minte care să-şi imaginze că sunt pisica din Cheshire. în momentul ăla, voilà, dragii mei, voi fi pisica din Cheshire în carne şi oase. hihihi. voi dispărea treptat, de la coadă până la rânjet şi de la rânjet până la coadă. se va auzi doar un poof, iar trupul mi se va pulveriza în aer ca scrumul. voi fi doar un rânjet fără pisică, adică o minunăție cum nu s-a mai pomenit, gata să înfulece toate prigoriile, dacă nu din lume cel puțin pe alea care mă calcă mereu pe nervi.

pisica pluteşte fără grijă prin casă. face o tumbă prin aer după care coboară într-o spirală blândă pe pătura unde încolăcită fetal îşi face somnul de după-amiază. deschide ochii, se ridică, îşi întinde trupul proptindu-se mai întâi pe picioarele anterioare apoi pe cele posterioare, îşi cască leneş gura, se îndreaptă fără grabă spre bolul plin cu mâncare, îl adulmecă preț de câteva secunde, apoi pleacă, asemeni unei prințese ofensate, mai departe.

are un an şi aproape două luni şi e ceea ce în limba engleză se cheamă a Mackerel tabby cat. fix în mijlocul frunții, poartă cu dstincție, ca un însemn nobiliar, litera „M,” drept pentru care numele trebuia să înceapă obligatoriu cu M: a fost botezată, la dorința fetelor, Mewsie (cu variațiile Musette sau, după cum îmi place mie s-o strig, Mizi, Musiquette, ori Muzichetă). am adoptat-o exact cu un an în urmă dintr-o comună din pusta bănățană (de fapt mai corect ar fi să spun că s-a auto-adoptat, pe principiul potrivit căruia NU stăpânul îşi alege pisica ci pisica îşi alege stăpânul). e foarte pretențioasă la mâncare (grrrr) dar vânează fără remuşcări, însă cu succes, şoricei de câmp (a prins vreo patru sau cinci până acum, inclusiv iarna la temperaturi sub zero), respectiv (fără izbândă, cel puțin momentan) prigorii, vrăbii, sau veverițe roşii (Tamiasciurus hudsonicus). e vară (chiar dacă doar scandinavă deocamdată), iar Mewsie petrece zilnic câteva ore afară. pentru următoarele două luni vom fi doar eu ea în toată casa (exact în clipele astea târzii, când fac ultimele corecturi la text, s-a culcuşit sub scaunul meu de la birou şi moțăie că e trecut de miezul nopții). să vezi aventuri, yeehaa!

în septembrie 2018 a zburat de-adevăratelea, peste Atlantic, şi în momentul de față e aproape bilingvă.

iar acum, după atâtea fraze, conform obiceiului, muzică!

Hannah Georgas

made in Canada 100%. faină muzică. sehr mişto, tres cool.

[hmm, văd că forumul face figuri când vreau să postez linkuri spre YouTube. okay, am găsit o soluție dar o să-mi ia câteva minute s-o aplic (dar ce nu fac eu pentru drăguța de Hannah.)]

Elephant
aici

Waiting Game
aici

Enemies
aici

Robotic [CBC Music]
aici

Don’t Go [Official Video]
aici

Somebody [Official Video]
aici