Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Wed Jan 20, 2021 12:45 am

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Europa si problemele cu care se confrunta
PostPosted: Mon Dec 21, 2020 10:12 pm 

@ mircea,
mea culpa. Recunosc ca nu am citit articolul pana la capat. M-am bucurat ca o tara atat de mica are curaj sa spuna "nu".
Si totusi, cate informatii suplimentare poti culege in nici trei saptamani spre a da "unda verde" unui vaccin dezvoltat in nici macar un an de zile? Nu exista studii pe termen mediu si lung ce urmari neplacute pentru sanatate poate avea acest nou tip de vaccin, nemaifolosit pana acum. Nu se cunosc inca nici ce contraindicatii ar exista. Dar de, hai sa vaccinam toata planeta, si vedem pe urma ce se intampla! Am ajuns niste cobai?
De obicei un vaccin se cerceteaza si testeaza intre 8-10 ani pana primeste aprobarea sa fie folosit.
Exista o vorba: "Graba strica treaba". Graba asta mi se pare tare suspecta si nu inteleg de ce se aproba un vaccin despre care nu se stie daca face mai mult rau decat bine.
Da-mi voie sa am motivele mele sa refuz acest vaccin.
Cine il vrea, sa fie sanatos!
Numai bine!

Last edited by mikesh55 on Mon Dec 21, 2020 10:36 pm, edited 2 times in total.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 22, 2020 1:09 pm 

Înainte de toate aș vrea să lămurim o treabă. Orice lucru presupune o anumită doză de risc. Mersul pe jos, pe trotuar, nu face ca moartea ta, lovit fiind de un automobil, să fie imposibilă. E un risc foarte mic, dar nu e zero. Nu există risc zero.
Îți dorești să te plimbi alandala cu biciclata? Posibil ca într-o clipă de neatenție să pici și să-ți rupi gâtul. Dar asta nu înseamnă că nimeni niciodată nu mai folosește nici o bicicletă. Vrei să ajungi de la Timișoara la Deva? Te sui într-o mașină și ai plecat. E posibil să ai parte de un accident pe drum și să nu mai ajungi la destinație, dar aia nu înseamnă că oamenii fug de mașini ca dracu' de tămâie. De ce?! Pentru că la o comparație: risc - beneficiu e extrem de clară treaba. Mergi cu mașina, crești riscul, dar ajungi în 2 ore. Mergi pe jos, scazi riscul, dar ajungi în 6 zile.
Așa și cu vaccinul de acum. Evident că e posibil să existe un risc care momentan nu e prevăzut ( crezi că frații Wright s-au gândit vreodată că cineva o să folosească avioane pe post de berbec pentru a dărâma clădiri și omorî oameni?!) dar raportat la numărul de oameni care mor acum din cauza virusului și la cei care supraviețuiesc, dar rămân cu sechele grave, riscul e extrem de mic. Și să știi că cifrele oficiale pe care le vezi în dreptul numărului de decese nu e foarte corect. Numărul real, atât la îmbolnăviri cât și decese e mult mai mare. Caz concret pe tema asta, eu și soția ( plus vreo alți 5 colegi de muncă de-ai ei), am fost pozitivi dar nu apărem în nici o statistică pentru că trebuia să ne plătim singuri testele ca să ne confirme ce știam deja. Iar la decese o cunoștință, a supraviețuit unei forme mai grave a bolii, dar i-a distrus plămânii și a murit la 5 zile de la externare, stop cardio respirator. Nu avea nici o altă boală înainte de virus.

Cât despre 8-10 ani pentru cercetare și testare pentru un vaccin, e discutabilă treaba. Virusul ăsta fost atât de disruptiv încât toată lumea a sărit să caute un vaccin pentru el. Resursele financiare și umane sunt fără precedent. De aici și viteza cu care au găsit un vaccin eficient atât de rapid. Una e să ai 3-4 oameni într-un laborator și alta e să ai echipe cu sute de oameni. Da, Jonas Salk a scos vaccinul pentru poliomilelită în ~7 ani, dar a făcut-o în condiții tehnologice și cunoștiințe muuuuuult inferioare celor din anul 2020, cu o echipă de câteva persoane. De aia zic, nu prea poți să pui egal între arat un hectar de pământ cu calul sau cu 4 tractoare. Cineva o să termine mult mai rapid treaba și nu e ăla cu calul. În plus, cercetarea pentru vaccin nu a plecat de la 0.

Când spui ca nu înțelegi de unde graba, să presupun că moartea a mai mult de 1,7 milioane de oameni (oficial) nu e un imbold suficient?!

Studiile clinice, din cât am urmărit, arată undeva pe la ~95% eficiență a vaccinului, ceea ce e extraordinar. E o realizare care-ți arată ce poate omenirea când are un singur scop. E pe picior de egalitate cu aselenizarea pe Lună ( sunt oameni care nu cred că omenirea a juns pe Lună). Îți înțeleg scepticismul, dar de aici și până la toți suntem cobai doar pentru că nu înțelegi procesul e un pic cam mult.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 22, 2020 10:18 pm 

Vaccinul, normalitatea și reticența.

Cu toții vrem să ne întoarcem la normalitate, să nu mai existe pandemie, să putem circula liberi, să nu ne mai fie teamă de acest virus. După cum am mai zis-o în multiple rânduri, eu sper să nu ne întoarcem la starea de dinainte de pandemie, ci să fim schimbați. Să fim mai buni, mai vigilenți, mai bine pregătiți pentru potențiale pericole viitoare. Și să apreciem medicina modernă.

Văd multe persoane reticente la noul vaccin. Ele nu sunt neapărat antivacciniste, ci au unele temeri. Nu cunosc tehnologia, nu știu riscurile, au citit că vaccinul a fost produs repede. Aceste persoane merită răspunsuri blânde și concludente. Din păcate, fără vaccin nu prea putem visa la depășirea pandemiei. Imunizarea naturală nu merge. Pentru controlul pandemiei, avem nevoie de o imunizare calculată, în masă, coroborată cu păstrarea măsurilor de siguranță, cel puțin pentru o perioadă. Vă voi răspunde la unele întrebări.

Dacă tot port mască apoi, de ce să mă vaccinez? Pentru că e nevoie de o perioadă de timp, cam de o lună, până apare protecția împotriva virusului, după demararea vaccinării. Și nu se știe sigur dacă o persoană vaccinată, protejată de formele severe de Covid-19, mai poate transmite virusul sau nu. Aceste date se vor analiza cu atenție în perioada următoare. Așadar da, trebuie mască și distanțare și după vaccinare.

De ce să bag eu virusul în mine? În realitate, acest vaccin nu conține nimic din virus. El are doar un set de informații, de instrucțiuni, pentru ca organismul nostru să producă singur acea proteină de pe suprafața virusului - apoi proteina e recunoscută și apare apărarea. Vaccinul nu are virus viu, mort sau vreo componentă virală.

Ce facem cu reacțiile adverse? Sunt extrem de puține și atent documentate. Au fost vaccinate deja peste 1.1 milioane de persoane și au fost raportate 8 cazuri de reacții alergice severe. Astfel de reacții pot apărea la orice medicament. Până acum, profilul de siguranță al vaccinului este extraordinar de bun.

Cum a fost făcut atât de repede? A apărut repede pentru că lumea s-a mobilizat. Genomul viral era gata analizat în prima lună de pandemie. Tehnologia ARNm era studiată intens de mai mult timp. Odată găsit mecanismul, vaccinul propus a urmat toate fazele de studiu.

Cum de a fost aprobat așa repede? Vaccinul a fost aprobat de FDA în USA și EMA în Europa prin mecanisme de urgență, pentru că suntem într-o urgență globală. Datele preliminarii arată eficacitate foarte bună și profil de siguranță foarte bun. Organismele de control nu aveau motive pentru a nu aproba vaccinul.

Mă obligă cineva să mă vaccinez? Nu. Vaccinarea este voluntară, dar fără o implicare mare o populației ne vom chinui mult cu această pandemiei.

Au apărut tulpini noi. Mai e bun vaccinul? Cât timp tulpinile au acea proteină pe capsula virusului și nu se abat prea mult de la conformația inițială, vaccinul va oferi protecție.

În cât timp scăpăm de pandemie? Cu eforturi comune, 2021 poate fi tot mai blând, iar în 2022 putem depăși pandemia. Nu se va întâmpla asta peste noapte. Avem nevoie de informații corecte, de vaccinare, de păstrarea măsurilor de siguranță.

Puteți da materialul mai departe. Dacă el limpezește puțin lucrurile, e un mare câștig.

Mulțumesc,
Dr. Vasi Radulescu

Profile  

PostPosted: Thu Dec 24, 2020 12:20 am 

Oameni nevinovati, victimele politicii fara constiinta. Din pacate nu sint numai ei victime, ci noi toti:

https://www.youtube.com/watch?v=kqH0Ob8eeJU

Un artist tine in sah 20 de mercenari ai regimului. Genial! Pana ieri mai exista o versiune de vreo 20 de minute, dar a fost facuta disparuta peste noapte. Cenzura e in toi pe Youtube, facebook, twitter...asta e noua in democratie...

https://www.youtube.com/watch?v=dWvsAFDP12I

Sarbatori fericite tuturor polistilor!
Revin dupa sarbatori.
Numai bine!

Profile  

PostPosted: Mon Dec 28, 2020 12:19 am 

Incepe...
Ieri o batrinica de 101 de ani a fost vaccinata cu noul tip de vaccin unde nu exista inca studii pe termen mijlociu sau lung ce riscuri asupra sanatatii exista. Batrinii din camine sint primii cobai ai mafiei farmaceutice. S-a facut mare reclama acestui vaccin, scos din palaria vrajitorului in doar sub un an de zile. Niciodata nu s-a intamplat asa ceva pana acum, dar mafia farmaceutica isi face de cap de zeci de ani si isi permite sa corupa politicieni si guverne. Am sa urmaresc, daca e posibil, soarta acestei fiinte nevinovate de 101 de ani care a supravietuit pana acum gripei spaniole (1918-1920), celui de-al doilea razboi mondial, gripei porcine din 2009, la toate gripele anuale si n-a murit pana acum. Sint tare curios daca mass- media globalista va relata si simptomele batrinei dupa vaccin si daca a supravietiut dupa vaccin. Tot asa as fi curios, cati din camine vor muri in urma vaccinului. Dar stati linistiti, se va scrie ca au murit normal de batranete, de infarct, de alte boli. In nici un caz din cauza vaccinului. Vaccinul nu trebuie pus la indoiala! Dupa dorinta globalistilor, va avea totusi un efect benefic pentru casele de pensii. Scapam de batrani si usuram problemele caselor de pensii. Batranii si asa nu mai sint folositori societaii, dupa parerea lor, sint doar o povara, si trebuie eliminati, chiar daca au platit o viata intreaga contributii.
Seful Biontech, angajatii lui, ministrul sanatatii, Merkel cu tot guvernul si politicienii cu gura mare, nici nu au de gand sa se lase vaccinati. De ce oare?
Firmele producatoare de vaccin nu-si asuma raspunderea in caz de vatamare. De ce?

Eu, daca pagubesc pe cineva trebuie sa raspund si in cel mai rau caz trebuie sa platesc o viata intreaga. Mafia farmaceutica nimic!
Treziti-va! Totul e un fake!
Afacerea cu corona aduce unora sute de miliarde castig in dauna omenirii.
Intotdeauna au existat supusi care cred tot ce le baga cei de sus in gura. Din partea mea, nici o problema. Sint democrat si respect decizia lor. Dar nu accept sa-mi impuna parerea si decizia lor. Asemanarea acestui vaccin cu aselenizarea e propaganda ieftina. Dr. Mengele ar pali de invidie daca ar vedea ce experimente umane pe plan global incep acum.
Eu m-am nascut ca om liber si nimeni nu are dreptul sa decida asupra corpului meu, a vietii si a sanatatii mele. Nu m-a indoit comunismul ceausist si nu ma va indoi un Bill Gates care e de parere ca pe lume traiesc prea multi oameni.

PS: Vaccinul contra gripei porcine din 2009 a fost un fiasco din cauza urmarilor pentru sanatate. Vaccinuri in valoare de peste 1 miliard de euro au fost nimicite. Peste 7.000 de oameni s-au imbolnavit de narcolepsie. O boala nevindecabila!

De peste 3 decenii nu s-a gasit un vaccin impotriva SIDA. Asta ar fi fost "aselenizare". Dar na, avem un vaccin impotriva corona in sub un an! :lol:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3