Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Nov 18, 2019 1:56 am

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Despre cei pe care ii alegem si ii platim sa ne reprezin
PostPosted: Thu Oct 24, 2019 11:41 am 

Orice guvern trebuie votat de o majoritate parlamentară. Că acea majoritate vine de la un singur partid ( adică partidul X are 51% din locurile din parlament) sau o alianță (Y+Z=51%) e mai puțin relevant. În unele țări, cu aproape toate țiglele pe casă ( nu există națiune perfectă), nu ca noi unde e majoritar fără țigle casa, se poate forma și un guvern minoritar. Acel guvern are mereu sabia deasupra capului pentru că la prima gafă poate pica în parlament neavând majoritatea care să-l apere. De obicei, în țările de care ziceam, o cădere de guvern rezultă în alegeri anticipate. E soluția normală. Un mic exemplu de altfel de normalitate chiar și în haosul grecesc, unde n-a picat guvernul în parlament: la europarlamentare Syriza, care era la guvernare, a ieșit pe 2. Guvernul a demisionat ( considerând că nu mai au sprijinul popular și implicit nu mai sunt legitimi) și s-au declanșat anticipate, schimbându-se astfel majoritatea în parlament și implicit guvernul.
Dar pentru că România, la noi există o prevedere în Constituție că nu ai voie să declanșezi anticipate în ultimele 6 luni de mandat prezidențial ( doar președintele poate dizolva parlamentul). Că de nu am avea frâna asta, am avea ca spaniolii sau moldovenii, alegeri din 6 în 6 luni și implicit o criză politică fără scăpare. O singură altă soluție pentru anticipate ar fi dacă ar cădea toate partidele de acord pentru asta ( varianta grecească), dar la noi nu o să vezi așa ceva, pentru că numai ce și-au dat pensii speciale în legislatura asta și dacă pleacă înainte de termen din parlament, nu le primesc. Nu se poate să pleci ca prostul din politică.

Ți-am făcut introducerea asta ca să înțelegi că la noi, deși guvernul a picat, componența parlamentului e aceeași. Se merge pe varianta cu guvernul minoritar, ăla cu capul în ghilotină care așteaptă lama să cadă. PNL-ul, cel mai mare partid din opoziție, cu 20%, s-o angajat el că face și drege. USR-ul, cum zicea și dodi, cu 9% n-are ce să facă și miaună după anticipate, care nu se pot face. Inițial au zis că nu votează guvernul. Ba că nu-i ok ca minoritar, ba că PNL și PSD aceeași mizerie, ba că vor unicorni, ba că nu au chef să li se spargă lor în cap bombele amorsate de PSD înainte de a pleca de la guvernare ( chiar ieri au mai băgat o mărire de salarii, fără să discute cu nimeni și nimic). Apoi și-au dat seama că își dau cu genunchiul în ouăle electorale și s-au răzgândit. La fel ALDE cu 6%, PMP 5%, UDMR tot pe la 5 sau 6%, plus minoritățile, care mereu vor vota guvernele. Ponta, care și-a făcut partid ciupind PSD-ul nu poate declara că va vota cu Orban pentru că își ostilizează viitoarele achiziții din PSD plus electoratul lor. Nu se poate să te dea jos opoziția de la butoane și robinetul cu bani și tu să le votezi, pe față, guvernul. Nu contează că tu vrei să joci cartea de om responbsabil care pentru binele suprem al țării îți calci pe mângrie și orgoliu. În ochii pesediștilor asta e trădarea supremă!
Și uite așa am ajuns la situația în care suntem azi. PNL-ul încearcă să treacă un prim guvern care încă nu e definitivat, neavând voturile necesare. Va merge și a doua oară cu aceleași persoane, eventual vreo 2 sau 3 rotiți pe ministere și acela va fi votat, dar tot cu capul în ghilotină va sta. Când va pica lama, ce au negociat cu partidele mici să facă sau să nu facă, rămâne de văzut. Cert e că noi ca țară, trebuie să mai punem niște țigle pe casă pentru că de prea mult timp bate vântul prin podul casei și nu reușim să adunăm nimic.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 24, 2019 1:30 pm 

multam de lamuriri ....deci pe scurt , tot fututi ni-s ....

Profile  

PostPosted: Thu Oct 24, 2019 2:19 pm 

Da. Pentru că am votat PSD în 2016. Și o să mai culegem mult și bine de acuma încolo roadele acestui vot.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 24, 2019 9:55 pm 

Sau nu am fost sa votam, tot aia ii.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 25, 2019 8:02 am 

Vorbeam ca întreagă nație, de vreo 30 de ani încoace, dar cu precădere la ultima rundă, când majoritatea celor de dreapta au crezut că dacă nu mai e ponta în fruntea psd-ului, lupta e câstigată și fără să te prezinți la vot.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 07, 2019 6:13 pm 

Tari baietii (si fetele) de la Recorder:

https://recorder.ro/filmul-campaniei-electorale/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3