Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Nov 18, 2019 1:30 am

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Timişoara
PostPosted: Wed Aug 09, 2017 12:34 pm 

Libertatii vara
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Profile  

PostPosted: Fri Aug 11, 2017 1:55 pm 

Primarul municipiului Oradea, Ilie Bolojan, a prezentat public, joi, un pachet de măsuri menite să stimuleze dezvoltarea centrului istoric al municipiului şi să atragă turişti în această zonă.

Edilul a explicat că măsurile vizează interzicerea în centrul municipiului Oradea a activităţilor de service auto şi spălătorii auto începând din ianuarie 2018 şi din 2019, interzicerea funcţionării caselor de amanet, a magazinelor cu produse second-hand şi a sălilor de jocuri de noroc.

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... sti-775436

Nenea Robu ar trebui sa ia un exemplu de la colegul lui din PNL.

Profile  

PostPosted: Sun Oct 06, 2019 10:05 pm 

wow, nu ştiu dacă ăsta e topicul potrivit, dar ce mai contează. am aflat acum câteva minute, citind un articol pe TION, că sâmbătă seara a murit un vechi polist pe care îl ştiam dinainte de 89 de la stadion doar după numele mic (Vio).

era nelipsit de la galerie (când galeria era situată deasupra tunelului de intrare), prieten foarte bun cu Dumi şi Gino, de care era nedespărțit în țarc. era mereu foarte volubil, râdea şi vorbea cu voce foarte tare, ce mai, făcea show la fiecare meci. ți-era imposibil să nu-l remarci şi sunt convins că poliştii de o anumită vârstă şi-l amintesc foarte bine. un drucker adevărat cum s-ar spune. şi probabil mai mult decât atât: o figură, un personaj în adevăratul sens al cuvântului. ne cunoşteam tangențial, dar ne salutam şi vorbeam evident de Poli de câte ori ne întâlneam în afara stadionului. când eşti adolescent şi iubeşti aceeaşi echipă lucrurile sunt mai simple. un subiect de dialog, legat fireşte de Poli, se găseşte întotdeauna. eram de aceeaşi vârstă, locuiam aproximativ în acelaşi cartier, şi mergeam la aceeaşi şcoală, Generală 22. după ce galeria s-a mutat la peluza sud, s-ar putea ca el şi încă vreo câțiva din vechea gardă să fi rămas pe posturi în țarc dar nu sunt sigur sută la sută. nu ştiu dacă a făcut vreodată parte din CVUCS. apoi anii şi viața ne-au despărțit. nu l-am mai văzut probabil veo două decenii. Poli, liantul care nu apropiase pe când eram adolescenți, trecea ea însăşi prin tot soiul de crize de identitate. habar n-am nici ce alegere a făcut după 2012, dar sunt convins că până ieri seara a păstrat în suflet ceea ce în engleză se numeşte un "soft spot" pentru culorile alb-violet.

apoi, la început de septembrie 2016, l-am revăzut. aveam ceva de rezolvat la ANAF şi când am intrat în clădire m-a luat în primire, foarte oficial. lucra la biroul de informații şi jobul lui era să se asigure că publicul era direcționat spre biroul potrivit. mi-a înmânat nişte formulare şi mi-a spus, pe un ton neutru, încotro să mă îndrept. se schimbase într-o oarecare măsură dar l-am recunoscut imediat. încercam să-mi dau seama dacă-şi aduce aminte şi el de mine, însă atitudinea lui nu lăsa să se înțeleagă asta. am fost foarte tentat să-i spun "hei, Vio, HAI POLI!" dar m-am lăsat păgubaş. cu toate că locuim pe continente diferite, nu mi-am închipuit că era ultima oară când ne vedeam. dacă aş fi avut darul preştiinței, m-aş fi oprit să vorbesc cu el. i-aş fi spus, printre altele, să fie atent cum traversează strada. ar fi sunat ridicol, dar eu aş fi fost cu conştiința împăcată.

iar acum aflu că a murit, aproape simbolic, nu foarte departe de stadionul unde avea darul de a ieşi din el însuşi pentru a deveni un personaj de legendă. a murit aiurea într-o intersecție aflată la câteva sute de metri de locul în care am copilărit şi de care mă leagă atâtea amintiri. un spațiu magic, în ceea ce mă priveşte.

vestea asta m-a întristat foarte tare. nu am fost foarte apropiați şi totuşi mă simt de parcă o parte a ființei, indiferent cât de mică ar fi ea, a dispărut în neant.

odihneşte-te în pace, Vio, şi HAI POLI! :cry:

Profile  

PostPosted: Mon Oct 07, 2019 12:17 am 

Dansul era in primul rând dinamovist, dar nici măcar nu contează asta.
Nu l-am cunoscut personal, dar am auzit și eu astăzi mai multă lume vorbind despre el și îmi dau seama ca a fost un om tare de treaba.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 07, 2019 12:46 am 

nu contest, că n-am cum (mai ales dacă sursele tale sunt credibile si nu vorbesti doar din auzite). în orice caz, în perioada la care mă refer eu, adică prima jumătate a anilor 80, comportamentul lui de pe stadion nu indica faptul că ar fi fost dinamovist. dimpotrivă, mi se părea un polist convins.

oricum sunt foarte surprins să aud că ar fi fost "în primul rând" dinamovist. ceva nu se leagă, dar asta are mai puțină importanță acum.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 07, 2019 4:58 am 

okay, înclin să-ți dau dreptate, bizone. din ce am găsit pe net, se pare că a locuit o perioadă în Bucuresti pentru studii, probabil că asa se explică metamorfoza. eu unul habar n-aveam. mă rog, nici nu l-am văzut cu deceniile. si la urma urmelor a fost decizia lui pe care, adult fiind, bănuiesc că a luat-o în deplină cunostință de cauză. dar as minți dacă as spune că nu sunt socat. încă o dată, nu vorbim de cineva care mergea la meciuri doar asa, că era cool, împreună cu colegii de clasă sau amicii, fără să fie neapărat un fanatic polist. vorbim de un membru cu acte în regulă al galeriei, care se identifica si se comporta ca atare fără nicio rezervă, prieten la cataramă cu membrii cheie, hardcore, ai galeriei poliste de la începutul până la mijlocul anilor 80 (oameni pe care nu-i putea aburi în legătură cu sentimentele sale poliste). pe scurt, vorbim de cineva pentru care puteai garanta că prin vene îi curge sânge alb-violet. iar după cum stim, sângele apă nu se face. dar există întotdeauna excepții. acum mă bucur că nu am pomenit nimic de Poli în 2016 când l-am revăzut. probabil că ar fi urmat un moment extrem de stânjenitor pentru amândoi (sau poate nu). sunt într-adevăr foarte surprins de turnura asta, dar, cu toate că e vorba de un subiect extrem de sensibil, nu pot spune că sunt dezamăgit. fiecare are dreptul de a alege în viață asa cum crede de cuviință.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 07, 2019 9:35 pm 

Tinea cu dinamo, dar iubea Timisoara si era prezent la toate sporturile posibile...handbal, baschet, futsal, rugby, fotbal. L-am vazut peste tot, ani de zile. Adora alcoolul si tare cred ca nu era chiar treaz cand a traversat pe rosu...

R.I.P.

Profile  

PostPosted: Wed Oct 09, 2019 11:32 am 

Tata lui a fost prof universitar , iar mama lui a fost solista de opera ( a cantat cu taica-meu impreuna zeci de ani ) . Oameni deosebiti , la fel cum a fost si Vio . Era mai mare decat mine cu cativa ani , am si jucat fotbal pe Banatu` de cateva ori ( cand era tanar si subtirel ca o trestie ...si talentat la fotbal ) . Da , tinea cu dinamo si cu Poli . Un om deosebit pe care nu te puteai supara si te ajuta cu orice putea el .

R. I. P. Vio........

Profile  

PostPosted: Wed Oct 09, 2019 12:37 pm 

In perioada Dobos/Iancu am cunoscut multe persone care veneau pentru Poli insa tineau si cu alte echipe gen d, s, craiova chiar si rapid

Stand la tr 2, Vio era mereu deasupra tunelului avand mai mereu treaba cu "impiegatul" de la margine

Odihneasca-se in pace!!

Profile  

PostPosted: Fri Nov 08, 2019 12:56 am 

Fara vreo aluzie electorala, cred ca e important de stiut ce are de spus un candidat la primaria Timisoara despre infrastructura sportiva, copii si juniori, cluburi, etc.
make_clickable_callback(MAGIC_URL_FULL, '
', 'https://telenova.ro/stiri/2019/11/cronici-sportive-06-11-2019/', '', ' class="postlink"')

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next