Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Thu Nov 21, 2019 2:05 pm

Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next
Author Message
 Post subject: Re: Liga 2
PostPosted: Sun Jun 09, 2019 1:52 pm 

Radiografia unui dezastru! În doi, ani, ACS Poli a ajuns de la eroina Ligii 1 să cadă în anonimatul Ligii 3, fără nicio perspectivă reală de a-şi continua activitatea
În urmă cu doi ani, ACS Poli ajungea la liman la poalele cetăţii Şiriei, cu satisfacţia imensă că s-a salvat de la o retrogradare pe care paria toată lumea, după un baraj cu UTA. Un club care nu s-a distrus după un sezon început de la -14 puncte, dar s-a prăbuşit sub povara datoriilor şi a erorilor manageriale în lanţ.

Dacă în 2017, după salvare, Ionuţ Popa îşi rădea celebra mustaţă în localitatea natală a marelui Ioan Slavici, până la urmă, în 2019, şi destinul clubului timişorean merge spre un final trist, la fel ca nuvela ”Moara cu noroc”.

De altfel, cel mai elocvent e că, după două retrogradări consecutive, în lot se mai regăseşte un singur jucător din lotul ce a terminat stagiunea 2016-2017, Cosmin Bîrnoi, şi el, dat afară, de fapt, de exigenţele de cele mai multe ori exagerate ale lui Valeriu Răchită. Repercutate - stranie coincidenţă - mai mereu asupra localnicilor (Bîrnoi e devean, dar a crescut ca fotbalist la Timişoara) şi niciodată asupra alogenilor. În rest, în doi ani, clubul are prea puţine elemente comune cu cel ce a uimit prima ligă.

Pe lângă faptul că echipa s-a salvat cu un baraj care a adus atunci 13.000 de timişoreni pe ”Dan Păltinişanu”, ACS Poli a ajuns şi în finala Cupei Ligii, dar şi semifinalele Cupei României. Teoretic, reuşita ar fi trebuit să fie o premisă încurajatoare, dar nu a fost decât poartă spre dezastru. Clubul avea deja datorii şi ”bulgărele” s-a rostologit şi a devenit o adevărată avalanşă.

După un sezon început cu Ionuţ Popa, continuat cu Leo Grozavu şi terminat cu Adrian Neaga, ACS Poli a retrogradat în Liga a 2-a. Iar pentru cei hărşiţi, dezastrul era deja vizibil.

Vara trecută s-a vopsit gardul doar pentru a mai câştiga timp

Cu nicio bază reală, după retrogradare, cei din club au încercat un exerciţiu total nereuşit de vopsire a aparenţelor, care a mai păcălit doar cei 15 fani din galeria echipei şi probabil nici pe aceia, pe toţi. Clubul l-a adus ca antrenor pe Ionel Ganea, care cum a venit a început să se certe cu toată lumea. Fostul atacant, care de când a plecat de la Timişoara nu a mai antrenat niciunde, a început să atace fără menajamente oameni din politica şi administraţia locală. Ulterior, sub pretextul că e tot dorinţa lui Ganea, reporterii celor mai importante ziare de sport din ţară au fost interzişi la conferinţele antrenorului.

Sportiv, echipa practica un joc inconsistent sub bagheta lui Ganea, şi, ca amănunt ”interesant”, unii jucători au plecat subit după demisia antrenorului, cum a fost cazul lui Alin Mutu şi Florin Dumbravă. După un scut intermezzo cu Petre Vlătănescu, de la Centrul de copii şi juniori, la echipă a fost adus Ştefan Nanu. Este aceiaşi perioadă în care ACS Poli a devenit singurul club care şi-a denunţat un fotbalist pentru că paria. Cu Nanu, s-a făcut un singur punct şi, până la urmă, tehnicianul s-a retras în ipostaza de manager.

Gardul s-a vopsit şi iarna

Spre finalul de toamnă, când deja a dat gerul, a venit la echipă Călin Cojocaru. Echipa a adunat cinci puncte, dar nu câte i-a impus conducerea. Cojocaru a fost mazilit. Sursele din fotbalul timişorean spun că în acea perioada, un grup de foşti fotbalişti, precum Vali Velcea (pozat cu primarul la meciul cu Petrolul, din luna noiembrie) sau Florin Bătrânu, i-au propus primarului să le dea drept de decizie asupra părţii sportive a clubului, care din vară era în insolvenţă, cu Radu Birlică administrator special. Aceleaşi surse spun că Birlică a propus atunci că vine cu Valeriu Răchită. Iar primarul, fascinat de propunerea unor planuri de stadion, a acceptat aducerea prahoveanului.

A urmat o nouă iarnă de declaraţii fantasmagorice. Jignirile lui Ganea au fost înlocuite de promisiunile şi ironiile lui Răchită. Deşi lotul era foarte slab, în amicale echipa nu convingea şi multe transferuri au venit pe ultima sută de metri, antrenorul declara că echipa are şanse să se salveze de la retrogradare. 19 puncte a făcut ACS Poli în primăvară. Insuficient. Marele ”câştig” e că în această perioadă, clubul a bifat ”marea performanţă” să mai îndepărteze jucători din propria pepinieră, excluşi din lot de Răchită.

Colaps total. Şi toată lumea fuge după a doua retrogradare

ACS Poli a terminat sezonul pe locul 18, iar impresia generală la club e un fel de ”scapă cine poate”. Administratorul special, Radu Birlică, şi-a anunţat demisia. Primarul a recunoscut, printre rânduri, că nu se mai implică, într-o formă, probabil, de recunoaştere tacită a unui om orgolios, că, de multe ori, a lăsat clubul pe mâna unor persoane mai mult decât nepotrivite. Administratorul judicar recunoaşte că speră ca măcar datoriile ce s-au acumulat după intrarea în insolvenţă să fie plătite, iar asta spune multe despre viitorul clubului.

Altfel, ACS Poli e doar umbra echipei ce strângea 13.000 de oameni pe ”Dan Păltinişanu”. Exilată pe Electrica, în unul din cartierele istorice, dar ajuns unul dintre cele mai rău famate ale Timişoarei, jucând în combinaţii de culori caraghioase, ca negru cu roşu sau alb-negru-portocaliu, ACS Poli a avut soarta unui părinte care îşi blesteamă proprii copii. Pentru că mai devreme sau mai târziu, karma pare să se manifeste şi în fotbal.

Perspectivele de viitor par să indice un faliment iminent şi un palmares scos la licitaţie. Dacă va mai avea cine să-l cumpere. Pentru că aşa cum spune rapperul timişorean Eli într-o piesă, ”Timpul trece, nu ia tot / Dar lasă prea puţin”.

Articol scris de Anda DELIU

Profile  

PostPosted: Mon Jun 10, 2019 9:19 am 

Scrie grotesc domnita.

Nu putea sa includa si vopsirea gardului din 2012, daca tot vorbeste de cacatul asta de club?

Profile  

PostPosted: Mon Jun 10, 2019 5:01 pm 

Nu, pentru ca memoria-i selectiva :))))) A scris vrajeala asta in stilul lui Slavici cu "Moara cu Noroc" sau "Popa Tanda", adica doua nuvele de clasa a 7-a sau a 8-a, din vremea in care inca mai citea ceva :lol:

Prezon wrote:
Scrie grotesc domnita.

Nu putea sa includa si vopsirea gardului din 2012, daca tot vorbeste de cacatul asta de club?

Profile  

PostPosted: Fri Jun 14, 2019 3:15 pm 

Ce haos e la Ploiești... Uite managerul salvator! Nu-i mai finanțatorul! Să-și ia echipa în brațe și s-o îngrijească în loc să miorlăie că Veolia vroia de fapt să plece.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 14, 2019 3:52 pm 

cum nu mai sunt la curent cu fotbalul mioritic din alte parti, care Rapid a promovat in liga 2? sunt mai multe sau a ramoas doar una "sustinuta" de suporteri?

Profile  

PostPosted: Thu Jul 04, 2019 5:24 pm 

Daca sezonul trecut au stricat acest derby, programandu-l luni la 17:30, s-ar putea sa avem si anul acesta "norocul" ca sa jucam la U in etapele lor de suspendare.
-----------

Sancţiuni dure pentru ”U” Cluj după incidentele de la barajul cu FC Hermannstadt. ”Şepcile roşii” vor juca mai multe meciuri fără spectatori şi au primit o amendă usturătoare

Incidentele provocate de suporteri în minutele de final şi după încheiarea meciului tur al barajului pentru promovare/menţinere în Liga 1, dintre Universitatea Cluj şi FC Hermannstadt, disputat pe Cluj Arena, pe 9 iunie, şi încheiat cu victoria oaspeţilor cu 2-0, îi costă scump pe organizatori, clubul clujean care, de altfel, a şi ratat accederea în Liga 1.

”U” Cluj a fost sancţionată de Comisia de Disciplină şi Etică a Federaţiei Române de Fotbal, în şedinţa de miercuri, 3 iulie 2019, cu pedeapsa maximă dată în cazul în care au loc acte de violenţă pe stadion, spectatorii pătrund pe teren şi aruncă cu obiective sau cu materiale explozive. ”Şepcile roşii” s-au ales cu două pedepse, însă doar una dintre ele rămâne valabilă: cea pentru abaterea mai gravă.

”U” Cluj a fost sancţionată cu măsura programării jocurilor fără spectatori pentru patru meciuri şi s-a ales cu o penalitate sportivă de 100.000 de lei.

”În baza art.82/1 şi 3/a şi c raportat la art. 83/2/d din RD clubul AS FC Universitatea Cluj se sancţionează cu penalitate sportivă de 10.000 lei.

În baza art. 82/1 şi 3/e raportat la art. 83/2/f din RD clubul AS FC Universitatea Cluj se sancţionează cu măsura programăriijocurilor fără spectatori pentru 4 (patru) jocuri şi i se aplică o penalitate sportivă de 100.000 lei.

În conformitate cu art. 45/1 din RD clubul AS FC Universitatea Cluj va executa sancţiunea pentru abaterea cea mai gravă (prevăzută de art. 82/1 şi 3/e raportat la art. 83/2/f) – programarea jocurilor fără spectatori pentru 4 (patru) jocuri şi penalitate sportivă de 100.000 lei”, sună verdictul Comisiei FRF.

În cazul în care repetă astfel de insidente, ”U” Cluj va fi sancţionată cu 8 jocuri fără spectatori şi amendă de 150 de mii de lei.

În minutul 90+2 al meciului din prima manşă a barajului pentru Liga 1, un suporter al echipei ”U” Cluj a pătruns pe teren dinspre Peluza 2 către Peluza 1 şi când a ajuns pe pista de alergare. În dreptul Peluzei 1, alţi aproximativ 15 fani ai gazdelor au ajuns în zona respectivă printr-o uşă aflată în gard. Fanul, doborât la pământ, a fost lovit cu piciorul în cap de un steward, iar gestul acestuia a inflamat spiritele. Suporteri din galeria Universităţii au coborât din tribună printr-o uşă din gard!?! şi s-au luat la bătaie cu forţele de ordine. Jandarmeria a pătruns şi ea în zona respectivă, a dat cu gaze lacrimogene, iar fanii retraşi în peluză au început să rupă scaune şi să arunce cu ele. Unul dintre obiectele contondente l-au lovit direct în cap pe un jandarm, care a căzut inconştient şi a zăcut pentru câteva minute într-o baltă de sânge. Acesta a fost transportat la Urgenţe şi mai apoi la secţia de Terapie Intensivă a spitalului de Neurochirurgie. Ulterior, a fost diagnosticat cu traumatism cranio cerebral, grad 1, fractură cu înfundare parietală stângă, plagă contuzie parietală stângă. Meciul a fost reluat în minutul 90+5 şi încheiat în 90+7, însă incidentele au continuat la peluza respectivă. Agresorul, identificat pe baza filmărilor Jandarmeriei şi a camerelor de supraveghere de pe Cluj Arena, a fost pus sub acuzarea de ultraj, faptă ce se pedepseşte cu închisoarea.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 15, 2019 11:42 am 

"Reîntors la ”U” Cluj după ce în partea a doua a sezonului a fost împrumutat la ASU Politehnica Timişoara, Octavian Ursu nu va rămâne la clujeni nici în noua ediţie de campionat. Mijlocaşului nu i-a convenit contractul oferit de şefii clubului care a împlinit 100 de ani şi s-a ajuns la despărţire. UTA a intrat pe fir şi l-a convins să semneze cu ea, astfel că jucătorul originar din Mediaş va bifa o nouă echipă în cariera sa, una în care la doar 24 de ani a schimbat o mulţime de cluburi."

:|

Profile  

PostPosted: Mon Jul 15, 2019 2:20 pm 

Asta vroiam să pun și eu.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 31, 2019 8:53 am 

make_clickable_callback(MAGIC_URL_FULL, '', 'https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/luceafarul-oradea-se-retrage-din-liga-2-cu-patru-zile-inainte-de-startul-noului-sezon-573419.html', '', ' class="postlink"')

Luceafărul Oradea se retrage din Liga 2, cu patru zile înainte de startul noului sezon
Marti, 30 Iulie

Lucia Vladimirescu, președintele clubului bihorean, a oferit detalii despre această decizie și a anunțat că echipa va continua în Liga 3.

„După doi ani în care am finanţat Luceafărul, am decis să retragem echipa din Liga 2, din cauza faptului că nu am mai avut resurse financiare suficiente. În 2017 am preluat un club aproape desfiinţat, i-am asigurat finanţarea şi ne-am clasat în fiecare an pe locul 8. Nu am plecat până acum pentru că am tot sperat ca autorităţile locale să vină alături de noi, pentru că nu e uşor să susţii o echipă în Liga 2. În toată această perioadă am depus adrese la Consiliul Local şi la Consiliul Judeţean. Am sperat, am aşteptat, însă nu ne-au oferit niciun sprijin. Când am dorit să jucăm aul trecut cu Astra în Cupa României pe Stadionul Iuliu Bodola am fost refuzaţi. Echipa Luceafărul va continua în Liga a III-a la Sânmartin, iar jucătorilor care doresc le-am oferit posibilitatea să continue în eşalonul doi”, a spus Lucia Vladimirescu, potrivit bihon.ro.

Luceafărul Oradea ar fi jucat în prima etapă pe teren propriu, contra celor de la Sportul Snagov, la Drobeta Turnu Severin.

În locul orădenilor ar putea intra ACS Energeticianul, prima echipă aflată sub linia roșie în sezonul trecut.

Hotărârea va fi luată oficial în următoarele zile de către Federația Română de Fotbal în cadrul unei ședințe a Comitetului Executi

Profile  

PostPosted: Wed Jul 31, 2019 9:25 am 

Era de așteptat. Toată lumea știe că Sarcină ține ambele cluburi, doar FRF nu. Și cum a picat aia din oltenia ( juca la Petroșani de alandala până la finalizarea stadionului din Tg Jiu), hop un schimb de locuri în divizii pentru numele echipelor și s-a rezolvat problema. :roll:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next