Politehnica Timisoara - forumul suporterilor

It is currently Mon Jun 17, 2019 9:51 am

Post new topic Reply to topic  [ 175 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Next
Author Message
 Post subject: Re: Liga 2
PostPosted: Sun Dec 16, 2018 1:53 pm 

Grok wrote:
'...de asemenea, avocații deja discută despre o formă de fuziune cu Sportul Snagov. Cert este că ne apucăm de treabă", a declarat Valeriu Răchită pentru GSP.RO'

#macarfaceceva #recasnuepoli #snagovnuepoli #maciucanuepoli #maciucanuesnagov #snagovnuerecas

Bai esti nebun? Colaps total al valorilor, nimic nu mai conteaza...
Ce am ajuns?

E clar ca vopsitu e disperat sa aiba jucarie in liga 1 in 20-20.

In alta ordine de idei, reguli noi in liga 2 din sezonul viitor: 50.000 lei depozit inainte de start si 2 juniori U20 in teren in loc de 3 U22 cum e acum.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 19, 2018 1:11 pm 

Reguli mai stricte pentru participantele din liga secundă, din următorul sezon
Publicat la: 19 decembrie 2018 | în Sport | de Alin Toader

Deocamdată Timişoara are 3 echipe în liga secundă, dar niciuna nu are şanse de promovare. În luptă pentru menţinere, ACS Poli are şanse mici de supraviețuire. Comitetul Executiv FRF a aprobat recent Regulamentul de certificare a condițiilor de participare în competiția Liga 2 Casa Pariurilor și a votat modificarea cotei de jucători tineri, începând din sezonul 2019/2020, de la trei jucători U22 la doi jucători U20 titulari pentru fiecare echipă. Nu este însă singura modificare.

În primul rând, se introduce din sezonul 2019/2010 o garanție financiară la Liga 2, în valoare de 50.000 de lei, obligatorie pentru participarea în competiție și care va fi returnată la finalul sezonului către cluburi.

Totodată, pentru obținerea certificatului de participare în Liga 2, a crescut numărul condițiilor obligatorii. Astfel, din sezonul 2020-2021, nu primește certificat un club care:

• nu furnizează informațiile juridice necesare
• nu prezintă situațiile financiare anuale
• are datorii restante către jucători și staff
• are datorii către asigurările sociale sau fiscale

În plus, un alt punct extrem de important din acest regulament-cadru îl reprezintă obligativitatea tuturor cluburilor din Liga 2 de a avea la dispoziție un teren de dimensiuni normale care să fie folosit exclusiv pentru copii și juniori.

Aşadar, echipele din Timişoara vor trebui să fie potente financiar pentru o participare în liga secundă şi să ofere condiţii mai bune juniorilor. Deocamdată toate echipele se descurcă bine la capitolul cu jucătorii U20, dar va trebui să prezinte şi garanţii financiare şi terenuri de antrenament pe care se pot pregăti juniorii.

https://debanat.ro/2018/12/reguli-mai-s ... 43729.html

Profile  

PostPosted: Mon Feb 25, 2019 3:39 pm 

Bun pret platit de Ripensia pentru transferul lui Draghici! 8-)

Edit: Sa vedem daca mergem si noi la Cluj sa 'plimbam Ursu'... :D

Profile  

PostPosted: Mon Feb 25, 2019 8:26 pm 

Grok wrote:
Bun pret platit de Ripensia pentru transferul lui Draghici! 8-)

Edit: Sa vedem daca mergem si noi la Cluj sa 'plimbam Ursu'... :D

Au facut rocada cu Badauta.
Infrangerea nu a fost chiar asa surprinzatoare, tinand cont ca axu a facut cu ripensia jumatate din numarul total de puncte din clasament :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2019 1:13 pm 

M-a pus dracu (și mahmureala) să mă uit ieri la Chindia-Petrolul... păi prin minutul 75, mă uitam în paralel la fiu-miu cum bate lopta cu precenu-su în grădină și îmi plăcea mai mult ce vedeam la ei. Dacă ăsta este cel mai bun fotbal din liga a 2-a, cum zicea Moldovan că joacă echipa lui, atunci eu nu mai pricep nimic din sportul ăsta. Să-mi fie cu iertare, noi chiar am jucat fotbal în astea 3 etape, comparativ cu ce joacă pretendentele la promovare.

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2019 2:22 pm 

Daca saptamana trecuta supa a fost acra, duminica asta e pe sufletul meu

Profile  

PostPosted: Fri May 17, 2019 12:02 am 

Între noi fie vorba, noroc că Goga a fost azi un halos și 7 sferturi, iar Clinceniul va promova direct. U Cluj va pierde barajul și la anul am iar o deplasare scurtă. Serios că ar fi fost păcat să urce clujenii și ploieștenii. La anul vor promova Alexandria și Buzău, din L1 pică Dinamo, din L3 urcă Steaua și sezonul 2020-2021 se anunță a fi spectacol!

Profile  

PostPosted: Fri May 17, 2019 10:51 am 

Sper si eu sa promoveze direct Clinceniul..Si imi pare asa rau de Snagov ca nu au prins macar un loc de baraj. Cel mai probabil U Cluj merge la baraj unde va pierde sper eu cu Calarasiul. Din liga I sa retrogradeze Sibiul si Chiajna (aici nu mai e loc de discutii). Iar din liga II-a sper sa pice Daco Getica si Bacaul (vai cat nu-i suport pe astia) si sa scape Pandurii si Energeticianul. Cu Resita si ea promovata, vom avea cateva meciuri aproape de casa. Plus ca vine si Rapid..acum noi sa mai avem stadion si echipa si totul va fi bine :D

Profile  

PostPosted: Tue May 21, 2019 10:31 am 

make_clickable_callback(MAGIC_URL_FULL, '', 'https://www.facebook.com/FotbalVest/photos/rpp.188237494548061/2304459039592552/?type=3&theater', '', ' class="postlink"')

Birlica: Culorile si palmaresul pot trece la alta echipa.

Pe langa deja clasica intrebare: 'care palmares?' se pare ca pana la urma fcsnagovacsrecasmaciucadamilaresita este 'in coacere'.
In naivitatea mea inca speram oarecum ca primatului sa-i vina mintea la cap dupa ce si-a batut joc de Timisoara fotbalistica atata timp cu avortonul ala de echipa.

A cumparat cineva Fotbal Vest (lol!) sa ne clarifice si pe noi? :D
Probabil ca e doar un fasss...

Profile  

PostPosted: Tue May 21, 2019 3:55 pm 

make_clickable_callback(MAGIC_URL_FULL, '', 'https://www.opiniatimisoarei.ro/nicolae-robu-isi-abandoneaza-copilul-de-suflet-acs-poli-timisoara-ajunsa-in-divizia-c-eu-voi-avea-cu-totul-alte-preocupari-decat-sa-strang-bani-pentru-fotbal/21/05/2019', '', ' class="postlink"')

IMISOARA. La un an de cand avea meciuri cu Universitatea Craiova, FCSB sau CFR Cluj, ACS Poli este acum sigura ca in sezonul viitor va avea deplasari pe la Cermei, Chisineu Cris sau Ghiroda. Viitorul nu suna deloc bine pentru fosta prim divizionara. Nici macar primul sustinator al proiectului, Nicolae Robu, nu o va mai ajuta pe ACS Poli.

Dupa 7 ani in care a fost alaturi de ACS Poli si in care a sustinut formatia cum a putut, Nicolae Robu da de inteles ca nu se va mai implica in vreun fel in proiectul pe care l-a promovat in vara lui 2012. Primarul a amintit de vremurile de inceput ale echipei, de promovari si retrogradari, dar si de problemele avute de-a lungul anilor, mai ales de cele aparute dupa ce in 2015 s-a decis ca finantarea din bani publici a clubului este ilegala.

„Jucam cu echipe care aveau scris pe tricouri Primaria Voluntari, Primaria Chiajna, Primaria Iasi si pot sa inteleg ce era in sufletul fotbalistilor nostri pentru ca Primaria nu da bani. M-am zbatut de la inceputul lui 2015 cat am putut sa conving oameni cu bani din Timisoara sa sustina aceasta echipa. Ceea ce este cel mai important e ca Centrul de copii si juniori a facut rezultate remarcabile. Erau 200 de copii ai Timisoarei care au avut rezultate remarcabile. Unii din ei s-au dovedit a fi foarte buni, dar cum sa ii tii la o echipa la care salariile au fost date cu mare intarziere. Chiar asa ne-am descurcat onorabil si am ajuns sa fim pe primul loc vreo 7 etape cu finantare obtinuta numai eu stiu cum. Am reusit sa fim prima echipa care am reusit sa invingem CFR Cluj, care era campioana la acea vreme, am reusit sa invingem pe Dinamo la Bucuresti, dupa care luandu-ni-se toti banii, drepturile TV, numai noua, nicio alta echipa nu a patit asta, desi aveau datorii mai mari decat noi, de aici a inceput declinul„, a spus primarul Nicolae Robu.

Edilul Timisoarei a vorbit despre viitorul echipei dupa a doua retrogradare consecutiva.

„Ma doare sufletul, nu pentru mine, ca nu a fost nimic personal aici. Nu e vorba de un proiect personal al meu. Unii au personalizat-o pentru ca nu pot sa nutreasca sentimente pozitive, ei traiesc cu ura. A fost inca o raspundere asumata de dragul acestui oras si de dragul unei traditii frumoase in fotbalul romanesc.Eu m-am zbatut si datorita existentei acestui club, palmaresul, drepturile asupra numelui Politehnica in fotbal si a culorilor Politehnica in fotbal sunt acum aici la acest club si sunt drepturi exclusive. Numai ca eu am spus mereu ca nu facem uz de calitatea de drepturi exclusive… Personal nu am niciun proiect in acest moment si am refuzat sa iau in discutie orice varianta pana dupa ce se incheie campionatul. Dupa ce se incheie campionatul o sa vedem, dar vreau sa fie clar. Eu voi avea cu totul alte preocupari decat sa strang bani pentru fotbal, indiferent despre ce fotbal e vorba. M-am zbatut destuol 7 ani in care ii numar pe degete pe cei care au fost alaturi de mine„, a spus primarul Nicolae Robu.

ACS Poli Timisoara este in prezent pe locul 18 in liga secunda, cu 29 de puncte si cu 2 meciuri ramase pana la final. Formatia pregatita de Valeri Rachita are alaturi de CS Balotesti, cel mai slab atac al ligii, cu 29 de goluri marcate.

In penultima runda a sezonului, ACS Poli primeste vizita formatiei CS Mioveni si incheie campionatul in deplasare, pe terenul unei alte foste prim divizionare, Daco-Getica Bucuresti.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 175 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Next